promocja 15

Plastyka pochwy oraz plastyka krocza to zabiegi, które poprawiają jakość życia seksualnego zarówno kobiety, jak i jej partnera. Dedykowane są pacjentkom po porodach siłami natury celem zwężenia światła pochwy. Na czym polega plastyka części intymnych i jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu? 

Na czym polega plastyka części intymnych i po co się ją wykonuje? 

Plastyka pochwy (waginoplastyka) oraz plastyka krocza (perineoplastyka) to zabiegi, na które decyduje się coraz więcej kobiet. Warto dodać, że termin „plastyka pochwy” jest tak naprawdę ogólnym określeniem każdego zabiegu medycznego, którego celem jest zmiana kształtu pochwy. Wykonuje się ją zarówno ze względów estetycznych, jak i terapeutycznych, przy czym w ginekologii estetycznej zabieg ten polega zwężeniu wejścia do pochwy oraz jej kanału z jednoczesnym zbliżeniem brzegów mięśni dźwigaczy odbytu. 

Plastyka krocza (perineoplastyka) polega z kolei na zredukowaniu jego szerokości. Pośrodkowa cześć tkanek krocza i dolna część tylnej ściany pochwy są wycinane, a następnie tkanki znajdujące się bocznie do nacięcia zbliżane do siebie. W zabiegach o charakterze medycznym plastykę krocza wykonuje się w celu podparcia dna miednicy, w ginekologii estetycznej – w celu zmniejszenia średnicy wejścia do pochwy.

Plastyka krocza rzadko kiedy jest zabiegiem izolowanym. W większości przypadków wykonuje się ją w połączeniu z kolpoperineoplastyką, czyli zabiegiem polegającym na zwężeniu kanału pochwy i przybliżeniu do siebie mięśni dźwigaczy odbytu. Dzięki plastyce krocza możemy uzyskać również efekt odwrotny, tj. poszerzyć zbyt wąskie wejście do pochwy. Taki zabieg nazywamy po prostu „poszerzeniem krocza” lub fachowo westibulektomią.

Plastyka pochwy trwa ok. 60 minut, odbywa się w warunkach sali operacyjnej i można ją wykonać zasadniczo w trzech rodzajach znieczulenia: ogólnym, podpajęczynówkowym lub miejscowym.

Jak wygląda kwalifikacja do plastyki pochwy?

Plastykę pochwy i krocza zawsze poprzedza konsultacja lekarska, podczas której specjalista ginekologii plastycznej kwalifikuje pacjentkę do zabiegu. Po wstępnej rozmowie na temat oczekiwań, co do efektów zabiegu, lekarz zbiera dokładny wywiad medyczny dotyczący również życia seksualnego. Jest to niezbędny element kwalifikacji, pozwalający wyeliminować nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na końcowy rezultat leczenia.

Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego, wykonanego zarówno w pozycji stojącej, jak i klasycznej pozycji ginekologicznej. Przeprowadza wziernikowanie pochwy w celu wykrycia ewentualnej infekcji oraz ocenia stopień obniżenia narządów miednicy mniejszej. Badając krocze, lekarz sprawdza także tzw. odruch łechtaczkowy i opuszkowo- jamisty (odruch polegający na nagłym skurczu zwieracza odbytu po zaciśnięciu łechtaczki). Palpacyjnie sprawdza też stopień rozejścia się mięśni dna miednicy oraz napięcia mięśnia łonowo-odbytniczego. 

Jak wygląda przygotowanie do plastyki pochwy? 

Plastyka pochwy jest zabiegiem chirurgicznym wymagającym od pacjentki wcześniejszego przygotowania. Na zabieg pacjentka zgłasza się z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych, m.in. morfologią krwi oraz badaniami układu krzepnięcia (APTT, wskaźnik protrombinowy, INR).

Ponadto jeśli będzie znieczulona ogólnie, musi pozostawać na czczo, a więc nie przyjmować żadnych pokarmów oraz płynów przez co najmniej 6 do 8 godzin przed zabiegiem. Wszelkiego rodzaju leki, suplementy diety, zioła oraz inne preparaty mogące wpływać na układ krzepnięcia (np. ibuprofen, witamina E, preparaty z miłorzębem japońskim) powinna odstawić już na ok. 7 dni przed operacją. 

Które kobiety nie mogą poddać się plastyce pochwy i krocza?

Niestety nie każda kobieta może poddać się plastyce części intymnych. Zabieg ten jest przeciwwskazany w przypadku:

  • aktywnej infekcji  pochwy, zmian skórnych i innych patologii okolic sromu,(które powinny zostać wyleczone przed zabiegiem)
  • ciąży i laktacji
  • nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych 
  • nieprawidłowych wyników cytologii
  • niektórych chorób autoimmunologicznych
  • choroby przewlekłych niebędących pod kontrolą 
  • zaburzeń krzepliwości krwi 

Zbyt wygórowane oczekiwania pacjentki względem uzyskanych rezultatów także będą ważnym przeciwwskazaniem do waginoplastyki. Warto pamiętać, że nawet najbardziej doświadczony operator nie spełni oczekiwań pacjentki, jeśli są one nierealne. Każda operacja chirurgiczna, także plastyka części intymnych, wiąże się z jakimiś ograniczeniami i pacjentka powinna być o nich poinformowana. 

Plastyka pochwy – jak szybko wraca się do formy po zabiegu? 

Okres rekonwalescencji po plastyce części intymnych wynosi ok. 6 tygodni. W tym czasie kobieta powinna prowadzić oszczędny tryb życia i nie wykonywać żadnych ciężkich prac. Ból i obrzęk, utrzymujący się przez ok. 2 tygodnie od zabiegu, może łagodzić środkami przeciwbólowymi oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Niezwykle istotna jest także odpowiednia higiena. Po zabiegu zaleca się przemywanie operowanego obszaru roztworem środka dezynfekującego po każdej wizycie w toalecie. Niezalecane są natomiast kąpiele oraz stosowanie wszelkiego rodzaju nasiadówek.

Choć stosowanie specjalnej diety w okresie rekonwalescencji nie jest wymagane, lekarze zalecają spożywanie dużych ilości błonnika, ponieważ zapobiega to powstaniu zaparć, które mogą spowalniać proces gojenia się rany. Jeśli konsultacja pooperacyjna nie wykaże żadnych nieprawidłowości, kobieta może rozpocząć współżycie po ok. 6 tygodniach od operacji. 

Podsumowanie – plastyka pochwy w skrócie

Waginoplastyka to zabieg chirurgiczny z zakresu medycy estetycznej cieszący się wśród pań coraz większym zainteresowaniem. Pozwala bowiem skutecznie zwęzić wejście do pochwy, rozszerzone po porodzie naturalnym. Dzięki niej kobiece sfery intymne odzyskują dawny wygląd, a współżycie na nowo staje się przyjemne – zarówno dla kobiety jak i jej partnera. Zapoznaj się z cennikiem wykonania plastyki pochwy.

Zabiegi w Kierach Medical Clinic wykonuje dr n.med. Rafał Kierach, dr Piotr Jędrzejak.

Źródła: [1] Ch. A. Hamori, P. E. Banwell, Ginekologia estetyczna: techniki zabiegowe, wyd. Edra Urban & Partner, Wrocław 2019. [2] Tło zdjęcie utworzone przez wayhomestudio – pl.freepik.com