Grzybica skóry głowy to poważne schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Dolegliwości są uciążliwe, wymaga długiego leczenia, niestety pomimo jego zastosowania objawy potrafią nawracać i co najgorsze – to choroba wysoce zaraźliwa, przez co i nasi najbliżsi mogą być na nią narażeni, jeśli pacjent nie podejmie szybkiego i skutecznego leczenia.
W jej wyleczeniu nie pomogą “drogeryjne” preparaty, dlatego warto udać się do dobrego lekarza trychologa. Należy także pamiętać, że nieleczona grzybica może doprowadzić do łysienia skóry głowy, a wówczas leczenie będzie nie tylko bardziej zaawansowane, ale i bardziej kosztowne. Zatem – nie ma na co czekać!
Grzybica skóry głowy przyczyny
Bezpośrednią przyczyną grzybicy skóry głowy jest kontakt z dermatofitami, czyli grzybami chorobotwórczymi wywołującymi dermatofitozy – grzybice skóry, a także paznokci. Do zachorowania dochodzi poprzez kontakt z chorymi osobami, zwierzętami oraz glebą, a ze względu na źródło zakażenia możemy wyróżnić:
- dermatofity antropofilne – przechodzące z ludzi na ludzi,
- dermatofity zoofilne – występujące u zwierząt i przechodzące na ludzi,
- dermatofity geofilne – występujące w glebie i mogące powodować grzybice u ludzi i zwierząt.
Na zakażenie najbardziej narażone są osoby po antybiotykoterapii, sterydoterapii oraz przyjmujące inne leki obniżające odporność, chorujące na wiele chorób, w tym białaczkę, AIDS, zespół DiGeorge’a oraz wszyscy, którzy nie dbają w należyty sposób o właściwą higienę skóry głowy, mają bezpośredni kontakt ze źródłem zakażenia – przede wszystkim chodzi o wspólne używanie ręcznika, szczotki do włosów, a także utrzymują zbyt długo skórę wilgotną – nie stosując suszarki po umyciu włosów, nosząc nakrycia głowy powodujące wystąpienie długo utrzymującego się potu w jej okolicy.
Warto dodać, że dermatofity nie są odpowiedzialne jedynie za grzybicę skóry głowy, ale także za:
- grzybicę skóry brody,
- grzybicę rąk,
- grzybicę stóp,
- grzybicę paznokci,
- grzybicę skóry na całym ciele.
Grzybica skóry głowy – Objawy
Objawy grzybicy skóry głowy są dość łatwe do zauważenia przez samego pacjenta. Przede wszystkim jest to podrażnienie, swędzenie, bądź pieczenie skóry. Do tego na skórze pojawiają się zmiany, jak łuszczenie skóry, zmiany rumieniowate, stan zapalny, czemu towarzyszy mniejsza lub większa utrata włosów. Mogą występować strupki o różnej wielkości – o średnicy od kilku milimetrów, do nawet kilku centymetrów. W wyniku usunięcia strupków pozostają blizny powodujące niestety trwałe wyłysienie w ich miejscu.
Grzybica skóry głowy – Badanie i leczenie
I chociaż grzybica skóry głowy jest chorobą trudną w leczeniu, bywa zdradliwa i nawracająca, to im wcześniej rozpocznie się przeciwdziałanie w jej rozwoju, tym większe szanse na sukces bez nawracających problemów. Lekarz specjalista – dermatolog, kosmetolog, trycholog najpierw przeprowadzi wywiad z pacjentem, a następnie obejrzy skórę głowy, także za pomocą specjalistycznego sprzętu, jak chociażby przy pomocy lampy Wooda. Pobierze zeskrobinę i włoski do badania mikroskopowego, a gdy choroba w widoczny sposób przyczyniła się do utraty włosów wykona badanie za pomocą trichogramu.
Polega ono na pobraniu próbek włosów wraz z cebulkami, które dokładnej ocenie zostaną poddane w specjalistycznym laboratorium. Kolejną metodą jest trichoskopia, czyli badanie polegające na obejrzeniu zmian wywołanych przez grzybicę za pomocą bardzo dużego powiększenia, w którym wykorzystywana jest kamera.
Leczenie grzybicy skóry głowy zawsze jest dobierane indywidualnie przez lekarza specjalistę w zależności od rodzaju choroby oraz jej stopnia rozwoju. Wykorzystywane są do tego specjalistyczne kremy i maści, wspomagane również lekami doustnymi. Dodatkowo lekarz zaleci odpowiednie preparaty pielęgnacyjne – szampony, wcierki, maski, a także zabieg mezoterapii polegający na wstrzyknięciu za pomocą cienkiej igły odpowiednio dobranych preparatów w powierzchowne warstwy skóry.
Dzięki temu skóra zostaje odżywiona oraz następuje pobudzenie wzrostu włosów. Lekarz może wykorzystać w leczeniu także zastosowanie terapii promieniami UV. W Kierach Medical Clinic zawsze bardzo indywidualnie dobieramy metody leczenia, ponieważ dobro pacjenta jest dla naszego zespołu priorytetem.
Podsumowanie
Zarówno w profilaktyce, jak i podczas leczenia grzybicy niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę, nie tylko skóry głowy, ale i całego ciała. Włosy, a co się z tym wiąże skórę głowy należy myć regularnie, ale warto pamiętać, że zbytnia przesada może uszkodzić naturalną warstwę ochronną. Włosów nie powinno zostawiać na długo wilgotnych, a także przestrzegamy przed używaniem wspólnych ręczników czy szczotek do włosów. Pamiętajmy również o regularnym praniu ręczników i czyszczeniu grzebieni i szczotek. Zapraszamy do kontaktu: https://centrumkierach.pl/kontakt/