Łysienie u mężczyzn zazwyczaj nie występuje z tyłu i po bokach głowy. Charakterystyczny wzór „podkowy” nie jest przypadkowy – włosy w ww. miejscach są odporne na działanie dihytrotestostetonu, czyli pochodnej testosteronu, który najprościej mówiąc: źle wpływa na męskie mieszki włosowe. Ta zależność ma ogromne znaczenie w przypadku przeszczepu włosów metodą FUE, ponieważ tył i boki głowy stanowią tzw. obszar dawczy. Przeszczepione w inne miejsca włosy w dalszym ciągu wykazują odporność na dihydrotestosteron i – w przeciwieństwie do włosów pierwotnie tam rosnących – są o wiele bardziej wytrzymałe i rzadziej wypadają.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Czy włosy po przeszczepie wypadają?

Pacjenci bardzo często zastanawiają się, co może ich spotkać po przeszczepie włosów. Wiemy już, że przeszczepione włosy są mocne i odporne np. na szkodliwe działanie dihyrotestosteronu, ale co z tymi włosami, które mieliśmy w innych częściach głowy jeszcze przed zabiegiem? Czy one mogą wypadać, i czy nasza łysina może się pogłębiać? Niestety taka sytuacja może mieć miejsce, dlatego niezwykle ważne jest, by oddać się w ręce lekarza posiadającego wieloletnie doświadczenie. Lata praktyki i wiedza medyczna pozwalają doktorowi zaplanować zabieg z uwzględnieniem ewentualnego sposobu wypadania włosów w przyszłości. Niezwykle ważny jest tutaj dobór odpowiedniego kształtu planowanego przeszczepu – musi być on odpowiednio dopasowany do twarzy pacjenta i sposobu wypadania włosów – nawet linia włosów nie jest w tym wypadku obojętna! Po przeszczepie włosów pacjent powinien zostać pod opieką lekarza, który w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów będzie mógł niezwłocznie zareagować i np. przepisać odpowiednie leki. Pacjenci po zabiegu zostają poddani leczeniu farmakologicznemu, dzięki któremu włosy, które jeszcze mają na głowie, nadal na niej zostają… Musimy pamiętać, że największym problemem w walce z łysieniem są utracone mieszki włosowe – ich nie można odzyskać, jedynie przeszczepić. Włosy, które jeszcze posiadamy nie muszą wcale wypadać, ale by zahamować ten proces i zatrzymać je na głowie kluczowe jest znalezienie przyczyny łysienia.

Opieka pozabiegowa

Po przeszczepie włosów bardzo ważna jest odpowiednia opieka pozabiegowa, dlatego w HairCenter Kierach cena zabiegu uwzględnia dwie konsultacje (6 i 12 miesięcy po zabiegu) oraz bezpłatne e-recepty przez rok. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji pacjenci kliniki mają również możliwość przesłania zdjęć głowy mailowo, co znacząco skraca czas reakcji na ewentualne komplikacje.