Przeszczep włosów jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala pacjentom odzyskać zdrowe włosy na różnych etapach łysienia. Polega on na pobraniu mieszków włosowych z tyłu lub z boków głowy i wszczepieniu ich w miejsca, w których pacjent utracił włosy – taki zabieg jest w pełni bezpieczny, bezbolesny i praktycznie nie wiąże się z żadnymi komplikacjami. Jakby tego było mały, proces pełnej rekonwalescencji po transplantacje włosów metodą FUE trwa w większości przypadków zaledwie 5-7 dni, a „nowe” włosy zaczynają pojawiać się na całej głowie już po ok. 6 miesiącach, zatem… dlaczego wielu pacjentów borykających się z wypadaniem włosów odwleka decyzję o przeszczepie w czasie? Oto 3 główne powody.
Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Kosmetyki na wypadanie włosów
Najczęściej pacjentów przed podjęciem decyzji o przeszczepie blokuj myślenie, że problem wypadania włosów uda im się rozwiązać na własną rękę – w domu, przy użyciu ogólnodostępnych szamponów/kosmetyków. Niestety, tak się nigdy nie dzieje. Zadaniem kosmetyków, a właśnie do nich należą szampony, jest pielęgnacja włosów. Kosmetyki mogą wpływać na wygląd włosów, a nawet ich jakość, ale nigdy nie sprawią, że przestaną one wypadać lub, że zaczną odrastać. Musimy pamiętać, że przyczyn łysienia jest wiele (zaczynając od stresu czy złej diety, a na problemach dziedziczonych kończąc), to oznacza, że skuteczna walka z wypadaniem włosów możliwa jest tylko wtedy, gdy dotrzemy do źródła problemu i wdrożymy właściwe leczenie. Pacjenci, którzy decydują się na konsultację lekarską odpowiednio wcześnie, często zostają poddani leczeniu farmakologicznemu, jednak wdrożenie takiego leczenia jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjent nie utracił zbyt wielu mieszków włosowych. Utraconych mieszków włosowych nie da się odzyskać, a to oznacza… że zwlekając z wizytą u lekarza, bardzo często odbieramy sobie szansę na tanie i skuteczne leczenie. Nie warto eksperymentować ze swoim zdrowiem i testować na sobie przeróżnych kosmetyków – one nie pomogą w walce z wypadaniem włosów. Gdy tylko zauważysz, że ten problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z lekarzem, który znajdzie przyczynę łysienia i dobierze uzasadnione leczenie.
Czy transplantacja włosów może się nie przyjąć?
Wiele obaw wśród pacjentów wzbudza temat odrzucenia przeszczepu przez organizm. To zagadnienie pojawia się w naszych głowach ze względu na samo słowo „przeszczep” – często słyszy się o przeszczepach różnych narządów, które spotkały się ze sprzeciwem organizmu. Takie sytuacje w większości przypadków zdarzają się jednak wtedy, gdy pacjentowi przeszczepiany jest narząd od innej osoby – organizm otrzymuje wówczas zupełnie nowe, obce geny i musi „walczyć” z przyjęciem przeszczepu. Ta sytuacja praktycznie nie dotyczy przeszczepu włosów wykonanego metodą FUE. Dlaczego? Dawcą i biorcą mieszków włosowych jest ten sam pacjent, a to oznacza, że mieszki zostały wyprodukowane przez ten sam organizm – po prostu są przenoszone z jednego miejsca na drugie. Takie działanie ogranicza możliwość odrzucenia przeszczepu praktycznie do zera.
Transplantacja włosów – zabieg dla mężczyzn
Wypadanie włosów jest przypadłością, z którą borykają się zarówno mężczyźni jak i kobiety, jednak wiele pań dotkniętych problemem łysienia myśli, że transplantacja włosów nie jest dla nich. To nieprawda – zabieg FUE z takim samym powodzeniem przeprowadza się u kobiet i u mężczyzn. Kluczem do sukcesu jest trafienie na odpowiedniego zabiegowca, ponieważ transplantacja włosów u kobiet wymaga od lekarza ogromnych zdolności artystycznych. Pełna satysfakcja po zabiegu jest uzależniona nie tylko od odpowiedniego wykonania przeszczepu, ale i samego sposobu przeprowadzenia zabiegu. W HairCenter Kierach zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dyskrecję i pełen komfort podczas okresu rekonwalescencji, dlatego panie noszące długie włosy praktycznie w 100% mogą ukryć przed światem fakt przejścia zabiegu. Więcej o maskowaniu zabiegu u kobiet przeczytasz w części drugiej artykułu, czyli „Kolejne 3 powody, przez które pacjenci odwlekają transplantacje włosów”.