Łysienie negatywnie wpływa na pewność siebie i często przysparza nam wielu zmartwień – w końcu zdrowe i gęste włosy stały się atrybutem atrakcyjnego wyglądu i kojarzymy je z młodością i pełnią sił witalnych. Dobrze dobrana fryzura wielu osobom odejmuje lat oraz pozytywnie wpływa na ich samoocenę, dlatego rozumiem zakłopotanie, w które może wprowadzać młodych ludzi brak włosów. Na co dzień staram się uświadamiać pacjentów, że problem wypadania włosów nie ma wieku i może spotkać każdego.

Transplantacja włosów metodą FUE

Często pacjenci decydują się na przeszczep włosów, aby zachować lub odzyskać młodzieńczy wdzięk. Każdy przypadek łysienia wymaga indywidualnej konsultacji ze specjalistą, a im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie farmaceutyczne. Niestety w wielu przypadkach na tego typu metody jest już za późno, a najlepszym rozwiązaniem okazuje się przeszczep. Współczesne przeszczepy różnią się od zabiegów, które wykonywane były w przeszłości. Dawniej lekarze stosowali metodę FUT, która niosła za sobą wiele skutków ubocznych, takich jak np. linijne blizny z tyłu głowy. Dziś mieszki włosowe najczęściej przeszczepia się metodą FUE, która zrewolucjonizowała medycynę estetyczną. FUE nie tylko nie pozostawia linijnych blizn, ale przede wszystkim jest rozwiązaniem bezbolesnym i szybkim. Na przeszczep mogą zdecydować się nawet osoby prowadzące intensywny tryb życia – okres rekonwalescencji po zabiegu trwa zaledwie 5-7 dni, co oznacza że można go przejść nawet w trakcie krótkiego urlopu i po kilku dniach wrócić do pracy w dobrej formie.

Gen łysienia

Na wypadanie włosów u młodych ludzi może mieć wpływ wiele czynników, np. predyspozycje genetyczne. Problemy z łysieniem często przechodzą z pokolenia na pokolenie i ujawniają się już w młodym wieku, dlatego by uniknąć cofania linii włosów, pacjenci nie powinni zwlekać z konsultacją medyczną. Gen łysienia „typu męskiego” powoduje postępującą utratę włosów. Tego typu łysienie najczęściej pojawia się na czubku głowy lub powoduje tzw. „zakola”, a dopiero z upływem czasu może prowadzić do zaawansowanej utraty włosów na skórze całej głowy. Zazwyczaj odporne na DHT zostają obszary z tyłu i z boków głowy, które medycznie znane są jako obszar dawcy (stąd lekarz prowadzący zabieg przenosi mieszki włosowe w miejsca wypadania włosów). Ogólny wzór takiego łysienia jest dziedziczony, a cały proces utraty włosów może zacząć się już w wieku 20 lat i postępować nawet do 50. roku życia. Leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej, ponieważ sposób w jaki będzie postępować łysienie jest trudny do przewidzenia.

Naturalne i gęste włosy

Transplantacja włosów jest doskonałą metodą w walce z łysieniem „typu męskiego” i może zostać przeprowadzony również u pacjentów w młodym wieku. Aby zabieg mógł zakończyć się powodzeniem, powinien przeprowadzić go doświadczony lekarz, który potrafi przewidzieć postęp wypadania włosów w przyszłości. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu lekarza, odrastające włosy będę wyglądać naturalnie, a ich linia zostanie odpowiednio dopasowana do wieku pacjenta.