Medycyna estetyczna wciąż się rozwija, co zauważamy np. podczas wykonywania przeszczepów włosów. Jeszcze niedawno, aby przywrócić włosy na głowie musieliśmy przejść zabieg polegający na wycięciu całego płatu skóry (metoda FUT), co pozostawiało po sobie wyraźną bliznę i ze względów estetycznych uniemożliwiało noszenie krótkiej fryzury. Obecnie – za sprawą nowoczesnej metody FUE – przeszczep włosów stał się mało inwazyjnym zabiegiem, podczas którego lekarz pobiera z obszaru dawczego pojedyncze mieszki włosowe i wszczepia je w obszar dotknięty łysieniem. Takie rozwiązanie, nie tylko jest bezbolesne i nie pozostawia po sobie linijnych blizn, ale i wiąże się z niezwykle szybką rekonwalescencją, trwającą zaledwie 5-7 dni!

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Pobieranie mieszków włosowych

Szybki rozwój medycyny zbiega się z rozwojem technologicznym, a to skłania wielu specjalistów do eksperymentowania z różnego rodzaju nowinkami technologicznymi, np. z robotami. Roboty mogą uczestniczyć również w przeszczepach włosów, gdzie często wykorzystuje się je podczas pobierania mieszków włosowych. Mając na uwadze dobro pacjentów i chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, postanowiłem w HairCenter Kierach porównać pobieranie mieszków włosowych manualnym sposobem (ręcznie) z pobieraniem mieszków z wykorzystaniem robota ARTAS. Na przedstawienie pierwszych, najważniejszych wniosków wystarczy zaledwie 30 sekund – już w tym czasie możemy zaobserwować, który sposób pobierania mieszków włosowych jest szybszy i bardziej precyzyjny. Eksperyment możecie zobaczyć na krótkim filmiku, który opublikowałem w serwisie YouTube:

https://youtu.be/qms3pyb1OWY

Ręczne pobieranie mieszków włosowych

Manualne pobieranie mieszków włosowych nie ma sobie równych. Ten sposób pozyskiwania graftów jest nie tylko szybszy, ale i dokładniejszy. Niezależnie od tego, jak dobrze zaprogramowany byłby robot, nigdy nie będzie on w stanie działać tak dokładnie jak lekarz i reagować na pojawiające się w trakcie zabiegu potrzeby pacjenta. Doktor kontroluje głębokość, kąt, orientację i obrót narzędzia chirurgicznego, a to wszystko pozwala na większą kontrolę – zwłaszcza, że ​​mieszki włosowe mogą zmieniać się wokół powierzchni skóry. Praca manualna daje również możliwość szybkiego dostrzegania wszelkich zmian i wprowadzania niezbędnych korekt do ekstrakcji. W rezultacie uszkodzenia lub przecięcia są minimalizowane. Nie ma dwóch takich samych przypadków – każda głowa wygląda inaczej, a mieszki włosowe różnią się u pacjentów w zależności od wielu czynników. Nie powinniśmy zapominać, że w trakcie przeszczepu włosów – zarówno na etapie pobierania mieszków włosowych, jak i w momencie ich wszczepiania – niezastąpioną rolę odgrywa doświadczenie lekarza, dlatego podejmując decyzję o przeszczepie włosów warto wybrać klinikę, w której zabieg będzie przeprowadzony w całości ręcznie.