Zagęszczanie włosów – czy to w ogóle możliwe. Rzadkie włosy na czubku głowy nie wyglądają estetycznie i niejednego mogą wprawić w kompleksy. Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele. Najczęściej jednak do utraty włosów z tego obszaru dochodzi na skutek łysienia typu męskiego, zwanego androgenowym. Czy osoby, których problem ten dotyczy skazane są na doczepy i treski? NIE! Już za chwilę przekonasz się, że zagęszczenie włosów na czubku głowy jest możliwe. W tym artykule powiemy Ci, co musisz zrobić, aby na Twojej głowie wreszcie zagościło bujne owłosienie!

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Przyczyny przerzedzenia włosów na czubku głowy

Jak wspomnieliśmy we wstępie tego artykułu, najczęstszą przyczyną utraty włosów na czubku głowy jest łysienie androgenowe. Ma ono swoje źródło w genetyce i polega na wrodzonej nadwrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT), czyli pochodną testosteronu. Łysienie androgenowe dodatkowo może potęgować jeszcze dieta uboga w składniki odżywcze, stres, brak snu, stosowanie niektórych leków, infekcja, w której przez długi czas utrzymywała się wysoka gorączka czy niewłaściwa pielęgnacja. U kobiet nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane porodem lub odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych.

Chcesz mieć gęste włosy? Obchodź się z nimi delikatnie!

Kondycja włosów w dużej mierze zależy nas samych i od naszych nawyków pielęgnacyjnych. Nadmierna stylizacja, stosowanie doczepów, nakładanie ton kosmetyków, suszenie czy prostowanie na pewno nie będą im służyły. Chcąc zachować włosy w dobrym stanie na długie lata, powinniśmy więc ograniczyć zabiegi fryzjerskie do minimum.

Jedząc zdrowo!

Racjonalna, dobrze zbilansowana dieta jest podstawą naszego zdrowia, dzięki niej organizm radzi sobie z codziennymi wyzwaniami. Dieta nie pozostaje bez wpływu także na kondycję włosów. Piękny wygląd będą zawdzięczały m.in. takim składnikom diety, jak: witaminy A, C i E, krzem, cynk, miedź, żelazo oraz witaminy z grupy B.

Domowe sposoby na włosy – czy warto?

Stosując samodzielnie przyrządzone maseczki – z jajek, drożdży czy różnego typu olejów – możesz oczywiście nieco wzmocnić swoje włosy, ale w ten sposób nie uda Ci się zagęścić ich na czubku głowy do tego stopnia, by nie prześwitywała przez nie łysina. Preparaty dostępne w drogeriach także mogą nie dać wystarczającego efektu. Nie oznacza to jednak, że nie ma dla Ciebie ratunku…

Porozmawiaj z lekarzem trychologiem

Żeby zagęszczanie włosów na czubku głowy było skuteczne, konieczna jest indywidualna konsultacja z trychologiem. Specjalizuje się on w leczeniu schorzeń skóry głowy oraz nadmiernego wypadania włosów. W trakcie konsultacji trycholog najpierw przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, a następnie przystępuje do analizy stanu włosów i skóry głowy. Może do tego celu użyć kilku narzędzi – trichoskopu, trichogramu albo kamerki trychologicznej. Ostatnio coraz popularniejszym narzędziem diagnostycznym staje się też analiza pierwiastkowa włosa. Na podstawie wyników badań oraz po rozmowie z pacjentem trycholog ustala przyczynę nadmiernego wypadania włosów, a następnie przedstawia dostępne rozwiązania.

Zastrzyk zamiast doczepów – czyli mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem polegającym na podaniu substancji leczniczych, odżywczych lub regenerujących bezpośrednio w okolicę mieszka włosowego w celu pobudzenia włosów do wzrostu. Zagęszczanie włosów na czubku głowy tą metodą jest skuteczne i jednocześnie bezpieczne, ponieważ preparaty podawane w skórę głowy nie obciążają wątroby i nerek, jak ma to miejsce w przypadku leczenia farmakologicznego. Mezoterapia igłowa to zabieg dedykowany przede wszystkim osobom borykającym się z nadmiernym wypadaniem włosów, spowodowanym stresem, ciążą czy zaburzeniami hormonalnymi. Stosuje się ją również jako element przygotowujący do przeszczepu włosów, ponieważ w ten sposób może przyczynić się do zmniejszenia rozległości zabiegu.

Zagęszczanie włosów przy pomocy niskoenergetycznego lasera

Laseroterapia może być idealną alternatywą dla leczenia farmakologicznego u pacjentów dotkniętych łysieniem androgenowym, również do zagęszczania włosów na czubku głowy. Hamuje bowiem proces miniaturyzacji włosów obserwowany w tym rodzaju łysienia. Może zostać także zastosowana przez zabiegiem przeszczepu włosów w celu poprawy efektów leczenia. Sekret skuteczności tego zabiegu tkwi w zastosowanej technologii. LLLT (Low Level Laser Therapy), czyli promieniowanie laserowe o niskiej mocy wnika w skórę głowy, wzmacniając i odżywiając mieszki włosowe.

Przeszczep – sposób na trwałe zagęszczanie włosów

Dla wielu z nas przeszczep włosów to ostateczność. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedyna metoda dająca naprawdę trwałe efekty. Poza tym czasy, kiedy przeszczep włosów wymagał pobrania całego paska skóry z tylnej części głowy dawno odeszły w niepamięć. Metoda STRIP została niemal w pełni wyparta przez FUE, w której operator pobiera pojedyncze zespoły mieszków włosowych, przez co zabieg jest dużo mniej inwazyjny. Metodę FUE stosuje się przede wszystkim u mężczyzn z łysieniem androgenowym, jednak coraz częściej proponuje się ją również paniom.

Podsumowanie

Istnieje wiele skutecznych sposobów na zagęszczanie włosów na czubku głowy. W mieszki włosowe można podać specjalne substancje lecznicze i regenerujące, dzięki którym włosy staną się mocniejsze i zdrowsze. Na skórę głowy można również podziałać niskoenergetycznym laserem. Najtrwalsze i najlepsze efekty daje jednak wyłącznie przeszczep włosów wykonany metodą FUE. Przeszczep jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów dotkniętych łysieniem androgenowym – zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Zabieg w Kierach Medical Clinic wykonuje lek. Artur Kierach.

Potrzebujesz porady? Umów się na wizytę: https://kierach.nakiedy.pl