1. Strona główna
  2. /
  3. Profilaktyka ginekologiczna

Profilaktyka ginekologiczna

Każda kobieta, która ukończyła 16 lat, rozpoczęła miesiączkowanie, bądź współżycie seksualne powinna regularnie badać się pod kątem chorób układu rozrodczego, nie rzadziej niż raz w roku. Konsultacja ginekologiczna obejmuje szeroką diagnostykę, w tym wywiad na temat zdrowia pacjentki, przebytych chorób, stylu życia, odżywiania, używek oraz obciążeń genetycznych, szczególnie nowotworów u kobiet z rodziny. Warto wybrać taki termin badania, który bez zapisywania w notatniku pozwoli pacjentce zapamiętać, kiedy po upływie roku – w przypadku profilaktyki – warto zapisać się na kolejną wizytę. Może to być miesiąc urodzin, wakacje, okres przed świętami, miesiąc jakiejś ważnej daty. To ułatwi pamiętanie o profilaktyce zdrowia.

Umów wizytę

profilaktyka ginekologiczna
1

Dla wielu kobiet badanie ginekologiczne jest krępujące, wstydliwe. Z tego też względu w naszej klinice stawiamy na komfort psychiczny pacjentek. Dbamy o pełen komfort, zarówno podczas rozmowy, jak i badania. Tym podstawowym jest ręczne badanie dopochwowe oraz piersi, które może być poszerzone w razie konieczności o kolejne. Najczęstszym jest USG dróg rodnych, które lekarz wykonuje dopochwowo lub poprzez powłoki brzuszne, to ostatnie szczególnie podczas ciąży pacjentki. Zdecydowanie tym najważniejszym badaniem ginekologicznym jest cytologia, która powinna być wykonywana regularnie raz w roku – jest to pobranie rozmazu materiału komórkowego z szyjki macicy i zbadanie go pod mikroskopem. W razie nieprawidłowości w wyniku ginekolog zaleci kolposkopię, która za pomocą aparatu optycznego zwanego kolposkopem pozwoli zweryfikować wyniki badania cytologicznego. W razie wątpliwości podczas badania piersi lekarz zleci wykonanie USG, bądź mammografii. Jeśli wyniki będą niepokojące wykonana zostanie biopsja – czyli pobranie wycinka w celu stwierdzenia rodzaju zmiany oraz jej charakteru.

Badanie ginekologiczne

Badanie ginekologiczne obejmuje zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne narządy rodne kobiety – wargi sromowe mniejsze i większe, łechtaczkę, pochwę, macicę, jajowody, jajniki oraz piersi. Pierwszym etapem jest dość szczegółowa rozmowa z pacjentką, czyli wywiad lekarski na temat stanu zdrowia, odżywiania, aktywności zarówno fizycznej, jak i seksualnej. Drugim etapem jest badanie na fotelu ginekologicznym – najpierw ginekolog ocenia stan narządów zewnętrznych, a następnie za pomocą wziernika ogląda ujście szyjki macicy. W dalszej części odbywa się badanie ręczne pozwalające na ocenę macicy, jajników i jajowodów. Na koniec badaniu poddawane są piersi pacjentki. Jeśli wizyta połączona jest z zabiegiem cytologii, to przy okazji badania ręcznego pobierany jest rozmaz materiału komórkowego z tarczy oraz szyjki macicy. Jeśli w trakcie badania lekarz zauważy jakieś niepokojące objawy zaleci badania szczegółowe, jak chociażby USG.

Alternatywa tradycyjnego badania

A co w sytuacji, gdy do gabinetu lekarskiego zgłasza się pacjentka, która nie rozpoczęła jeszcze życia seksualnego i jest dziewicą? Czy powinna obawiać się takiego badania? A może odłożyć je na później? Absolutnie w takiej sytuacji nie ma żadnych powodów do niepokoju. Przede wszystkim lekarza należy o tym poinformować. Zastosuje wówczas wziernik o mniejszym rozmiarze, bądź zrezygnuje w ogóle z tego elementu badania, albo przeprowadzić je przez odbyt. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu organów. Dzieli je jedynie cienka warstwa błony otrzewnej – zatoka Douglasa. Podczas takiego badania można ocenić nie tylko macicę, jajniki i jajowody, ale także jelito grube i samą zatokę Douglasa.

Badanie ginekologiczne w ciąży

Ciąża to wspaniały czas w życiu każdej kobiety, oczekiwanie na maluszka to wielka radość, ale też wymaga szczególnej dbałości o zdrowie. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza oraz badania, w tym cytologia i USG pozwalające na monitorowanie rozwoju dziecka. Szczegółowy plan wizyt ustala lekarz prowadzący ciążę.

Podsumowanie

Profilaktyka ginekologiczna jest niezwykle ważnym elementem troski o własne zdrowie. Regularne badania pozwolą wykryć ewentualne nieprawidłowości i rozpocząć wczesne leczenie, szczególnie jest to istotne w przypadku chorób onkologicznych.

Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ