1. Strona główna
 2. /
 3. Laseroterapia pochwy

Laseroterapia pochwy

To bezpieczna metoda przywracająca napięcie ścian pochwy. Wyróżnia się skutecznością i wysokim stopniem bezpieczeństwa.

Laseroterapia schorzeń pochwy jest coraz popularniejszym sposobem leczenia w takich przypadkach jak spadek napięcia i rozluźnienie pochwy wywołane porodami lub urazami okołoporodowymi, okresem menopauzy, zmianą wagi ciała, infekcjami, upławami jak i procesem starzenia się. Celem laseroterapii pochwy jest przywrócenie jej elastyczności, zmniejszenie jej rozmiaru, poprawa nawilżenia i tym samym poprawa codziennego funkcjonowania kobiety. Spodziewane efekty można uzyskać już po 1 zabiegu.

Umów wizytę

Laseroterapia pochwy

O laseroterapii pochwy

Laseroterapia pochwy jest zabiegiem pomocnym, gdy nastąpiła utrata napięcia ścian pochwy i skóry sromu. Jest to dość częste zjawisko, które zwykle nasila się wraz z wiekiem oraz po każdym kolejnym porodzie metodą naturalną. Te zmiany powodują obniżenie komfortu i satysfakcji płynącej z życia intymnego. Przy tego typu schorzeniu odczuwalna jest suchość w obrębie pochwy i sromu, która bywa przyczyną zaburzeń flory bakteryjnej. Laserowy zabieg pochwy pomaga uniknąć wynikających z tego dolegliwości, jak np. upławy, świąd i pieczenie w okolicach intymnych. Laseroterapia znajduje również zastosowanie również w terapii nietrzymania moczu.

 

Przebieg zabiegu laseroterapii pochwy i zalecenia przedoperacyjne

Ważnym elementem odpowiedniego przygotowania się do zabiegu jest szczegółowe omówienie laseroterapii pochwy z ginekologiem. Pomimo że nie wymaga ona wcześniejszego specjalnego przygotowania, to pacjentka, która zamierza poddać się zabiegowi, powinna mieć aktualne badanie ginekologiczne, w tym cytologię szyjki macicy. W przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego zabieg może być wykonany po zakończeniu leczenia. Celem zabiegu jest przywrócenie elastyczności pochwy, zmniejszenie jej rozmiaru oraz poprawa nawilżenia. Pożądany efekt można uzyskać się już po 1 zabiegu, lecz dla w pełni zadowalających rezultatów, istnieje możliwość powtórzenia go po ok. 6 tygodniach.

Sam zabieg zwężenia pochwy laserem odbywa się poprzez wprowadzenie głowicy endowaginalnej ze skanerem. Laser działa bezpośrednio na ściany pochwy, gdzie wywołuje liczne, precyzyjne mikrourazy w śluzówce, które pobudzają pochwę do regeneracji. W wyniku tego powstają nowe komórki i gruczoły. Ponadto laser ogrzewa błonę śluzową pochwy, wraz z zawartym w jej tkankach kolagenem. Na skutek wysokiej temperatury włókna kolagenowe ulegają skurczeniu, a w zamian pojawiają się nowe, co wpływa na przebudowę całej śluzówki pochwy. Dochodzi do głębokich procesów wewnątrz tkanek, dzięki którym pochwa staje się bardziej napięta, elastyczna i mniej wiotka.

Liczba zabiegów laseroterapii pochwy jest ustalana indywidualnie w trakcie konsultacji ze specjalistą. W większości przypadków wystarcza tylko jeden zabieg. Efekt zabiegu dostrzegalny jest już po około miesiącu od jego wykonania i utrzymuje się on przez kilka lat. Wyjątkiem może być kolejny poród, podczas którego możliwe jest ponowne rozciągnięcie tkanek.

 

Zwężenie światła pochwy laserem – wskazania?

Laseroterapia pochwy rekomendowana jest wszystkim kobietom, cierpiącym na spadek napięcia i rozluźnienie pochwy wywołane porodami, okresem menopauzy, urazami okołoporodowymi, zmianą wagi ciała, infekcjami, upławami, procesem starzenia się. Wśród pozostałych wskazań do laseroterapii wymienia się:

 • zespół luźnej pochwy,
 • utrata elastyczności warg sromowych,
 • łagodne wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • przebarwienia okolic intymnych,
 • blizny po nacięciu krocza, po cięciu cesarskim, rozstępy skóry.

 

Zalecenia po zabiegu laseroterapii pochwy

Zabieg laseroterapii pochwy jest całkowicie bezbolesny i niewymagający długiej rekonwalescencji. Cały proces gojenia zajmuje ok. 7 dni. Chcąc uzyskać pożądane efekty, w ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu należy stosować się do poniższych zaleceń:

 • unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego przez 7 dni po zabiegu,
 • wstrzemięźliwość seksualna przez pierwszy tydzień po kuracji,
 • stosowanie wkładek higienicznych na wypadek wystąpienia przesięku surowiczego,
 • unikanie kąpieli w wannie przez tydzień,
 • niestosowanie prysznica w trakcie pierwszej doby po zabiegu.

 

Laseroterapia pochwy – efekty

Rezultatem laseroterapii pochwy jest znaczna poprawa jędrności narządu oraz odzyskanie satysfakcji seksualnej na skutek przeprowadzonego zabiegu. Metoda jest całkowicie nieinwazyjna, a sam zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach gabinetu ginekologicznego. Rekonwalescencja po laseroterapii jest szybka i niewymagająca stosowania leków przeciwbólowych ani antybiotyków. Zwężanie pochwy laserem przywraca jej naturalne pH, zwiększa elastyczność oraz pobudza produkcję glikogenu odpowiadającego za jej nawilżenie. Pacjentki cierpiące z powodu świądu, suchości oraz częstych infekcji, po wykonaniu zabiegu odczuwają ulgę i znaczną poprawę. Wpływa to bezpośrednio na poprawę jakości codziennego funkcjonowania. Systematyczne ćwiczenie mięśni Kegla podtrzymuje efekt na dłużej. Natomiast w przypadku, gdy kobieta jest w okresie menopauzy, można rozważyć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, w celu podtrzymywania rezultatu zabiegu. Dzieje się to poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu hormonów.

 

Laseroterapia pochwy – opinie

Laserowy zabieg pochwy jest minimalnie inwazyjny i prawie całkowicie bezbolesny. Jedynie łagodne dolegliwości bólowe mogą pojawić się w trakcie leczenia obszaru wejścia do pochwy. Przeciwwskazaniami do zabiegu jest ciąża, choroba nowotworowa, a także infekcja w pochwie. Czas zabiegu nie przekracza 20 minut i jest on wykonywany ambulatoryjnie. Opinie pacjentek o laseroterapii pochwy potwierdzają zgodność z prognozowanymi przez lekarza rezultatami. Zabieg poprawia nawilżenie pochwy, przez co zmniejsza objawy dyspareunii. W większości przypadków uzyskano znaczącą redukcję niekorzystnych objawów.

 

Laseroterapia pochwy cena zabiegu

Do uzyskania zadowalających skutków klinicznych wystarczy tylko jeden zabieg zwężania pochwy laserem. Jednak przy dużo bardziej zaawansowanym problemie zaleca się wykonanie go powtórnie. Właśnie z tego powodu cena laseroterapii pochwy może być zmienna. Cena jest uzależniona od wielu czynników, jak np. pierwotny stan pochwy przed wykonaniem zabiegu. Z tego powodu koszty najczęściej ustalane są indywidualnie po konsultacji z lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie.

Cena do uzgodnienia
Laseroterapia pochwy (ujędrnienie/nietrzymanie moczu)
1500 zł – 3500 zł
Poznaj cennik zabiegu
Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ