W dzisiejszych czasach farbowanie włosów jest zabiegiem kosmetycznym, na który decyduje się zdecydowana większość kobiet, a także i wielu mężczyzn. Nie tylko wzmacniamy kolor czy ukrywamy siwe włosy – coraz większą popularnością cieszy się również eksperymentowanie z kolorami. Farbowanie włosów stało się rutynową czynnością, ale czy jest zdrowe i nie niszczy naszych włosów? Niezupełnie. Farbowanie wysusza włosy, jednak odpowiednie korzystanie z farb i szczególna dbałość o włosy pozwala nam ograniczać jego negatywne skutki.

Zagrożenia związane z farbowaniem włosów

W przeciągu ostatnich lat zauważamy ogromne zmiany w składzie produktów do włosów, w tym także w farbach. Wiele osób na pewno jeszcze pamięta farby, które w składzie zawierały amoniak, dzisiaj trudno byłoby znaleźć opakowanie z tym składnikiem. Mimo wielu zmian w składzie oraz dużej kontroli ze strony różnych instytucji unijnych, farby do włosów nadal mogą nam poważnie zaszkodzić.

Osoby farbujące włosy są narażone na wiele reakcji alergicznych, dlatego przed każdym użyciem farby do włosów – nawet jeśli stosowaliśmy ją w przeszłości – powinniśmy wykonać test polegający na przyłożeniu niewielkiej ilości produktu do skóry. Jest to niezwykle ważna czynność, ponieważ reakcje alergiczne wynikające z użycia uczulającej nas farby mogą prowadzić do swędzenia, pieczenia, łuszczenia się skóry, a nawet wypadania włosów. Niektóre alergie wiążą się również z opuchliną twarzy, a także powodują problemy z oddychaniem.

Farbowanie włosów a ich kondycja

Farbowane włosy nigdy nie będą tak zdrowe, jak te naturalne, dlatego warto odwlekać zmianę koloru, tak długo, jak tylko jest to możliwe. Największym obciążeniem dla naszych włosów jest ich rozjaśnianie (np. przejście z ciemnych włosów na blond), nie zmienia to jednak faktu, że każda zmiana koloru włosów znacząco obciąża łodygi. Farbowanie włosów wymaga również zmiany sposobu pielęgnacji i zwiększenia dbałości o to, by włosy były odpowiednio odżywione i nawilżone. Ten zabieg kosmetyczny sam w sobie nie jest dla włosów bardzo szkodliwy – to częstotliwość nakładania farby je wysusza, działając przy tym na nie negatywnie.

Gdzie farbować włosy?

Podczas farbowania włosów zawsze należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jeżeli zdecydujemy się na farbowanie włosów, zawsze lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia specjalisty, który zrobi to tak, by jak najmniej je obciążyć. Samodzielne farbowanie włosów w domu może skończyć się uszkodzeniem włosów oraz ich nadmiernym wysuszeniem.