CTA POSLUCHAJ

Dutasteryd to lek, który jest stosowany przez lekarzy specjalistów na całym świecie w celu leczenia przerostu prostaty, ale również coraz częściej łysienia androgenowego. Okazało się, że może być bardzo skuteczną bronią w walce z wypadaniem włosów. W dzisiejszym artykule opowiemy, jakie są właściwości tego leku oraz na czym polega zastosowanie dutasterydu w mezoterapii. 

Czym jest dutasteryd?

Dutasteryd to lek na wypadanie włosów, który w pewnych aspektach jest podobny do finasterydu. Jednakże w przeciwieństwie do niego, dutasteryd oddziałuje na oba typy reduktazy alfa 5, tj. 5-alfa-reduktazy typu I i II, a poziom wiązania DHT w tym leku jest wyższy, zbliżony do 90%. Standardowe dawkowanie doustne finasterydu wynosi 1 mg, a dutasterydu 0,5 mg.

Skutki uboczne doustnego stosowania dutasterydu

Podobnie, jak w przypadku każdego innego leku, przy stosowaniu dutasterydu mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej są to skutki uboczne związane ze zmniejszeniem libido, zaburzeniami erekcji oraz problemami z wytryskiem. Możliwe jest również wystąpienie ginekomastii. Zazwyczaj działania niepożądane ustępują wraz z zaprzestaniem stosowania leku. Niemniej jednak, stosowanie dutasterydu może budzić wątpliwości u wielu pacjentów, zwłaszcza, że dutasteryd jest silniejszy od finasterydu, ponieważ wiąże oba rodzaje DHT. Jeśli u pacjenta pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne, powinno się zaprzestać leczenia tą substancją. Warto pamiętać o tym, że dutasteryd posiada dłuższy okres półtrwania (czyli czas potrzebny do zmniejszenia ilości leku w organizmie) o 1,5 niż finasteryd. W związku z tym, całkowite ustąpienie skutków ubocznych może potrwać do kilku miesięcy, a nie tygodni, jak ma to miejsce w przypadku finasterydu. 

Zastosowanie dutasterydu w mezoterapii

Dutasteryd stosuje się off-label (poza wskazaniami) w zabiegach mezoterapii mających na celu zahamowanie łysienia androgenowego. Mezoterapię zazwyczaj przeprowadza się za pomocą zastrzyków z witamin czy ekstraktów roślinnych, obecnie jednak popularne są także zabiegi z użyciem preparatów farmaceutycznych, które wykazują wysoką skuteczność w walce z wypadaniem włosów. Jest to niezwykle korzystne dzięki możliwości wstrzykiwania preparatu bezpośrednio w okolicę mieszków włosowych. Ta droga podania eliminuje pojawienie się skutków ubocznych w odróżnieniu do podania doustnego. 

Mezoterapia z użyciem dutasterydu – studium przypadku

Cała terapia obejmuje zazwyczaj kilka sesji. Jej częstotliwość zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz indywidualnych potrzeb i predyspozycji konkretnego pacjenta. Większość znanych na całym świecie specjalistów rekomenduje wykonywanie zabiegu w  odstępach miesięcznych lub 3-miesięcznych. 

Na zdjęciu poniżej widzimy przykład leczenia 1 ml 0,01% dutasterydu. U tego pacjenta zabieg powtarzany był co 3 miesiące. Następnie po 6 miesiącach miały miejsce 3 oddzielne sesje zabiegowe. Po zakończeniu leczenia, odbyła się konsultacja, która miała na celu ocenę efektu pod kątem zagęszczenia włosów oraz omówienie ewentualnych skutków ubocznych. Niektóre z nich mogą pojawiać się wyłącznie na początku, a później ustąpić, kiedy pacjent bardziej przyzwyczai się do leczenia preparatem. Zdarza się także, że skutki uboczne utrzymują się przez cały okres leczenia, czego nie odnotowano w tym konkretnym przypadku. Jedną z korzyści zastosowania dutasterydu w mezoterapii jest możliwość uzyskania wysokiego stężenia tej substancji w obrębie cebulki włosa, bez wchłaniania ogólnoustrojowego oraz zmian hormonalnych w organizmie. 

MEZO WPISNABLOG
Mezoterapia

Mezoterapia z użyciem dutasterydu – główne korzyści

Zastosowanie nanocząsteczek lipidowych przy odpowiednim ukrwieniu skóry głowy sprawia, że leczenie łysienia androgenowego daje efekty nawet przy niskiej dawce leku oraz niedużej częstotliwości wykonywanych zabiegów. Dzięki długiemu okresowi działania, zabiegi z użyciem dutasterydu mogą odbywać się w dość długich odstępach czasowych. Jest to korzystne zwłaszcza dla osób, które mają wiele obowiązków domowych i/lub zawodowych a także często podróżują, przez co nie mogą zarezerwować dużej ilości czasu na częste wizyty u lekarza specjalisty. Mezoterapia z użyciem dutasterydu jest również korzystna dla zdrowia naszego organizmu oraz kondycji włosów, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza w porównaniu z leczeniem doustnym.

Jak widać, leczenie łysienia androgenowego za pomocą wstrzykiwanego śródskórnie dutasterydu posiada wiele zalet. Jest to nowoczesna droga podania leku, która może zapewnić nam bardzo widoczne efekty przy niedużych nakładach czasowych i niewielkiej ilości skutków ubocznych.