Labioplastyka to zabieg zyskujący na popularności, z roku na rok wzrasta ilość wykonywanych tego typu operacji. Jego celem jest zmniejszenie, bądź zwiększenie warg sromowych czego efektem jest poprawa ich wyglądu, redukcja dolegliwości zdrowotnych związanych z ich przerostem, poprawa satysfakcji seksualnej, a także zabieg ten jest wykonywany przy korekcie płci.

Plastyka warg sromowych

Labioplastyka to bezpieczny zabieg chirurgiczny mający na celu korektę warg sromowych, zarówno mniejszych (warg sromowych mniejszych), jak i większych (warg sromowych większych)[1]. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jak i w narkozie. Obecnie coraz częściej wykorzystywany jest laser w tego typu interwencjach chirurgicznych, dlatego decydując się na wykonanie zabiegu, jakim jest korekta warg sromowych bardzo ważne jest zarówno doświadczenie i wiedza lekarza, a także nowoczesne wyposażenie kliniki. 

Labioplastyka przed i po

Istnieje kilka powodów, dla których pacjentki decydują się na ten rodzaj interwencji chirurgicznej, są to zarówno motywy estetyczne, jak i zdrowotne. Redukcja warg sromowych mniejszych (labioplastyka warg sromowych mniejszych) polega na zmniejszeniu ich rozmiaru, eliminując także ewentualne dysproporcje.

Redukcja warg sromowych większych (labioplastyka warg sromowych większych) zmniejsza ich rozmiar w przypadku, kiedy są przesadnie wydłużone lub asymetryczne.

Wargi sromowe mogą wymagać powiększenia i wówczas wykonywana jest liposukcja – chirurg wstrzykuje do warg sromowych tłuszcz własny pacjentki pobrany zazwyczaj z jej brzucha, bądź uda – miejsc, w których tego tłuszczu jest najwięcej. 

Zmniejszenie warg sromowych 

W zależności od preferencji pacjentki i decyzji lekarza wykonującego zabieg labioplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Procedura obejmuje usunięcie nadmiaru tkanki lub przemodelowanie warg sromowych, przy zachowaniu oczywiście ich funkcji anatomicznych. Można wyróżnić tutaj dwie główne metody – trimming oraz wycięcie klinowe.

Pierwsza metoda polega na przycięciu i usunięciu nadmiaru tkanki warg sromowych mniejszych, celem ich wyrównania, cofnięcia do krawędzi warg sromowych większych. Wycięcie klinowe pozwala na pozostawienie nienaruszonego pomarszczonego brzegu, co daje naturalny efekt końcowy.

Labioplastyka laserowa jest coraz częściej stosowaną metodą zmniejszania warg sromowych ze względu na to, że jest zabiegiem mniej inwazyjnym oraz krócej trwa rekonwalescencja po, w odróżnieniu od ingerencji chirurgicznej. Nie potrzeba hospitalizacji, jest znacznie mniejsze ryzyko blizn, a także nie ma krwawienia z miejsca cięcia. Panie znacznie szybciej wracają do formy. Pamiętajmy, że decyzja o wyborze metody uzależniona jest od indywidualnych problemów medycznych danej pacjentki.  

Plastyka warg sromowych – wskazania zdrowotne

Głównymi wskazaniami do wykonania zabiegu labioplastyki jest dyskomfort fizyczny wynikający z nierównomiernie rozwiniętych warg sromowych, które powodują dolegliwości w codziennym życiu – podczas aktywności fizycznej, noszenia obcisłych ubrań, a także podczas kontaktów seksualnych.

Nadmiernie rozwinięte wargi sromowe mogą sprzyjać podrażnieniom, otarciom i infekcjom, co szczególnie powinno być wskazaniem do chirurgicznej interwencji. Brzydki wygląd warg sromowych to także powód wielu kompleksów, złego samopoczucia psychicznego, obniżenie poczucia własnej wartości oraz atrakcyjności, szczególnie tej seksualnej. Wpływ na ich wygląd może mieć także poród siłami natury, dlatego też podejmując decyzję o jego przeprowadzeniu warto rozważyć planowane ciąże.

Przeciwwskazania

Jak każdy zabieg, także labioplastyka ma swoją listę przeciwwskazań. Przede wszystkim będą to choroby ginekologiczne, a szczególnie nowotworowe, problemy z krzepliwością krwi, ciąża, miesiączka. Przeciwwskazaniem może być także palenie papierosów, które negatywnie wpływa na regenerację tkanek oraz nadużywanie alkoholu. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad oraz zleca niezbędne badania, w tym krwi. 

Labioplastyka cena 

W Kierach Medical Clinic wykorzystujemy sprzęt najlepszej jakości, w tym najnowocześniejsze wysokiej klasy lasery. Nasi specjaliści to lekarze z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy cały czas się dokształcają oraz szkolą innych lekarzy ginekologów. Cennik wykonywanych zabiegów znajduje się na naszej stronie: https://centrumkierach.pl/cennik/

Podsumowanie

Labioplastyka to zabieg, który przynosi komfort w życiu codziennym, a także w sferze kontaktów seksualnych. Nie jest inwazyjny i nie jest obarczony większym ryzykiem powikłań.