1. Strona główna
  2. /
  3. Zwężenie pochwy

Zwężenie pochwy

Zwężanie pochwy to zabieg polegający na korygowaniu szerokości pochwy oraz defektów krocza.

W przebiegu zabiegu zwężania pochwy lekarz usuwa nadmiar tkanek z okolic intymnych oraz koryguje defekty krocza, które mają negatywny wpływ na życie seksualne oraz powodują częste infekcje i obfite upławy. Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim rozciągnięcie mięśni okrężnych pochwy i uszkodzenie mięśni dna miednicy.

Umów wizytę

zwezenie pochwy

O zabiegu

Ciężki i długi poród może wiązać się koniecznością nacięcia krocza lub powstaniem różnych urazów pochwy, co może doprowadzić do nadmiernego rozciągnięcia się mięśni okrężnych pochwy i uszkodzenia mięśni dna miednicy. W rezultacie może dojść do obniżenia się krocza oraz powiększenia przedsionka pochwy i wejścia do pochwy. Podobne objawy mogą także być wynikiem ciężkiego wysiłku fizycznego. Często jedynym sposobem leczenia powyższych dolegliwości jest przeprowadzenie zabiegu zwężenia pochwy.

 

Jak wygląda zabieg?

Zwężenie pochwy to operacja ginekologiczna, wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Zabieg wykonywany jest na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej. Bezpośrednio przed operacją lekarz zaznacza linie planowanych cięć, co pozwala precyzyjnie określić fragmenty tkanek, które zostaną usunięte. Następnie podczas operacji lekarz usuwa nadmiar tylnej ściany pochwy, a także koryguje defekty w obrębie mięśni podstawy miednicy i mięśnia opuszkowo-gąbczastego. Na koniec lekarz dokonuje plastyki krocza. Po przeprowadzonej operacji pozostaje tylko niewielki szew zewnętrzny. Operacja trwa zazwyczaj 1-1,5 godziny, a około 2-4 godziny po jej zakończeniu pacjentka jest uruchomiana. Po zabiegu pacjentka może pić płyny i przyjmować lekkostrawne pokarmy. Pacjentka wypisywana jest do domu jeszcze tego samego lub następnego dnia. Rana pooperacyjna goi się 7-10 dni, a do codziennych zadań można wrócić już po kilku dniach. Z kolei powrót do pełnej aktywności zazwyczaj następuje 4-6 tygodni po operacji.

 

Komu dedykowany jest zabieg?

Zwężenie pochwy zalecane jest kobietom, u których doszło do pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i krocza, najczęściej w wyniku długich i trudnych porodów naturalnych. Poza tym z zabiegu mogą skorzystać osoby, u których zmiany okolic intymnych są wynikiem ciężkiej pracy fizycznej.

 

Zalecenia

Przed zabiegiem zwężenia pochwy należy wykonać wskazane przez lekarza badania laboratoryjne i oznaczyć grupę krwi. Z kolei po operacji zaleca się:

  • częste podmywanie pod bieżącą wodą i z użyciem preparatu do podmywania,
  • pielęgnację krocza preparatem odkażającym,
  • unikanie napinania krocza i pozycji siedzącej przez 7 dni,
  • unikanie wysiłku fizycznego i dźwigania przez 14 dni,
  • stosowanie środków doustnych zapobiegających zaparciom,
  • doraźne stosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych,
  • powstrzymywanie się od współżycia w ciągu około 6 tygodni od zabiegu.
Poza tym zaleca się pozostawanie pod kontrolą lekarza przez około 4 tygodnie od zabiegu. Co ważne, zabieg zwężenia pochwy nie stanowi przeciwwskazania do kolejnej ciąży.

 

Efekty

Efektem zabiegu jest zwężona pochwa i poprawa napięcia mięśni dna miednicy. Do tego zostaje poniesione krocze, czyli odległość pomiędzy przedsionkiem pochwy a odbytem. Podczas operacji lekarz usuwa także nadmiar śluzówki pochwy. W wyniku przeprowadzonego zabiegu pacjentka jest w stanie silniej odczuwać przyjemność z seksu, co w znacznej mierze poprawia jakość życia intymnego. Co równie ważne, węższe wejście do pochwy pozwala zmniejszyć takie dolegliwości jak nadmierne upławy czy stany zapalne.

Na zabieg zwężenia pochwy coraz częściej decydują się kobiety, które w wyniku trudnego porodu mierzą się z problemem obniżenia krocza oraz powiększeniem przedsionka i wejścia do pochwy. Przeprowadzenie zabiegu pozwala im odzyskać zdrowie, satysfakcję z życia seksualnego oraz pewność siebie.

Dokładna cena zabiegu ustalana jest indywidualnie podczas jednej z konsultacji z naszym lekarzem.

Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
Obraz autorstwa senivpetro na Freepik
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ