- Strona główna
- /
- Leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Botoks skutecznie rozwiązuje problem nadmiernej potliwości, przynosząc efekty niezależnie od przyczyny wzmożonego pocenia się.
Toksyna botulinowa podawana jest bezpośrednio w miejsca, w których pacjent poci się najbardziej (np. w okolice pach, dłoni lub stóp) i nie wpływa negatywnie na ogólne odprowadzanie ciepła z organizmu.
O nadpotliwości
Pocenie jest efektem pracy gruczołów potowych, które umiejscowione są niemal na całej powierzchni ludzkiego ciała. To właśnie one spełniają w organizmie funkcje termoregulacyjne – bez nich nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Jednak w niektórych przypadkach pracują one intensywniej, niż tego potrzebujemy… Wtedy mówimy o nadpotliwości, która wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi doznaniami, zaczynając od uczucia dyskomfortu aż po problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny. Nadpotliwość może mieć charakter miejscowy albo uogólniony. Nadpotliwość uogólniona najczęściej pojawia się w następstwie jakiejś choroby, np. endokrynologicznej lub stosowania określonych leków. Czasem pocenie się na całym ciele jest reakcją organizmu na silny bodziec stresowy. Nadpotliwość o charakterze miejscowym dotyczy natomiast tych obszarów ciała, gdzie występuje największe zagęszczenie gruczołów potowych, czyli pod pachami, na stopach, dłoniach, owłosionej skórze głowy. Pacjentom zmagającym się ze zbyt dużym odprowadzaniem ciepła z organizmu, polecana jest kuracja botuliną.
Leczenie nadpotliwości – o zabiegu
Toksyna botulinowa to jedna z najsilniejszych poznanych dotąd neurotoksyn pochodzenia naturalnego. Wytwarzają ją, na drodze beztlenowej fermentacji, gram‑dodatnie laseczki Clostridium botulinum. Od wielu lat toksynę tę wykorzystuje się w medycynie estetycznej do poprawiania urody. Za pomocą botoksu możemy zlikwidować zmarszczki mimiczne czy kurze łapki. Odpowiednio rozcieńczona toksyna botulinowa świetnie sprawdza się również w leczeniu nadpotliwości. Możemy wyróżnić aż 7 serotypów toksyny botulinowej, jednak najlepsze efekty w leczeniu miejscowej nadpotliwości daje zastosowanie typu A. Po iniekcji neurotoksyny w głąb skóry następuje zatrzymanie uwalniania acetylocholiny na poziomie płytki nerwowo-mięśniowej, jak i szczelin synaptycznych. Tymczasem to właśnie one unerwiają gruczoły ekrynowe wydzielające pot. Toksyna botulinowa jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia nadmiernej potliwości różnych okolic – pach, dłoni, podeszw stóp, a także twarzy czy skóry owłosionej głowy.
Nadpotliwość – przebieg zabiegu
Leczenie nadpotliwości za pomocą botoksu trwa ok. 60 min. Obszar poddawany zabiegowi jest znieczulany nasiękowo lub przy pomocy specjalnego kremu znieczulającego. Przed zabiegiem pacjent przechodzi oczywiście lekarską kwalifikację, podczas której wykonywany jest tzw. test Minora. Obszar dotknięty nadpotliwością, np. pachę, smaruje się roztworem jodyny oraz skrobi. Po ok. kwadransie lekarz sprawdza, które miejsca pod pachą wybarwiają się na czarno. Dla lekarza jest to informacja, że to tam skupisko gruczołów potowych jest największe. Następnie markerem zaznacza punkty oddalone od siebie mniej więcej o 2 cm. To właśnie w nie za pomocą strzykawki wstrzykuje botoks.
Dla kogo jest zabieg leczenia nadpotliwości?
Najważniejszym wskazaniem do leczenia toksyną botulinową jest nadmierne pocenie się różnych obszarów ciała. Warto pamiętać, że choć nadpotliwość nie zagraża bezpośrednio zdrowiu czy życiu człowieka, to jednak może znacznie utrudnić mu codzienne funkcjonowanie. Nadmierna potliwość wymusza potrzebę częstego zmieniania odzieży, a nieprzyjemny zapach i widoczne plamy potu na ubraniach mogą powodować dyskomfort, uczucie wstydu i zakłopotania, zwłaszcza w sytuacjach społecznych. Zdarza się, że osoba dotknięta problemem nadmiernej potliwości rezygnuje z kontaktów towarzyskich i ogranicza pracę zawodową. Nadmierna pocenie się wcale nie musi jednak skazywać na izolację. Zabiegi z użyciem botoksu skutecznie rozwiązują bowiem ten problem.
Zalecenia po zabiegu leczenia nadpotliwości
Podanie toksyny botulinowej jest zabiegiem małoinwazyjnym i nie wiąże się z potrzebą rekonwalescencji. Pacjent praktycznie od razu może wrócić do codziennych obowiązków. Jedynym zaleceniem jest unikanie sauny i solarium przez kilka kolejnych tygodni oraz potraw wzmagających pocenie się, w tym alkoholu, kawy i ostrych przypraw. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona oraz mogą być na niej widoczne ślady po nakłuciach. Efekt ten szybko jednak ustępuje.
Leczenie nadpotliwości – efekty
Kuracja botuliną pozwala pozbyć się problemu nadmiernej potliwości na długi czas. Efekty zabiegu odczuwalne są już po ok. tygodniu, a następnie utrzymują, w zależności od nasilenia problemu oraz obszaru poddanego leczeniu, przez ok. 6-12 miesięcy. Nie jest prawdą, że organizm uodparnia się na działanie toksyny botulinowej i raz przeprowadzony zabieg trzeba później powtarzać z coraz większą częstotliwością.
Cena leczenia nadpotliwości zależy od okolicy części ciała, której podawana jest toksyna botulinowa (botox). W klinice Kierach Medical Clinic dokładną cenę kuracji nadpotliwości przedstawia lekarz podczas konsultacji lekarskiej.
Umów wizytę telefonicznie lub online!
Umów wizytę