1. Strona główna
  2. /
  3. Leczenie bruksizmu botoksem

Leczenie bruksizmu botoksem

Zgrzytanie zębami, czy bezwolne ich zaciskanie może spowodować wiele szkód dla zdrowia. Dolegliwość ta może dotknąć każdego, jednak na szczęście obecnie istnieje szeroki wybór metod leczenia bruksizmu.

Jednym ze sposobów, który zyskuje coraz większą popularność i przychylność wśród pacjentów, jest wykorzystanie w trakcie leczenia toksyny botulinowej. Jest to metoda o potwierdzonej skuteczności, która pozwala czasowo pozbyć się problemu oraz konsekwencji, które się z nim wiążą. Profesjonalne leczenie bruksizmu botoksem pod okiem wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów dostępne jest także w Kierach Medical Clinic. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą. Warto dowiedzieć się, czym jest bruksizm, jaka jest cena leczenia bruksizmu botoksem i dla kogo rekomendowany jest ten zabieg.

Umów wizytę

12

Czym jest bruksizm. Leczenie bez obaw

Bruksizm to słowo pochodzące z greki i dosłownie oznacza ono „zgrzytać zębami”. To dość popularne zaburzenie ruchowe, które objawia się podczas snu wręcz patologicznym zaciskaniem zębów i mimowolnym zgrzytaniem. Co ważne, przypadłość ta dotyczy ok. 10% populacji na całym świecie i większość pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że ta choroba ich dotyka. Przyczyn bruksizmu upatruje się w nadmiernej i jednocześnie samoistnej aktywności mięśni żwaczy. Leczenie bruksizmu jest konieczne, gdyż zaniechanie tej czynności prowadzi do bardzo przykrych konsekwencji. Na początku zauważyć można jedynie uszkodzenia zębów m.in. ich ścieranie i chwiejność, czy pękanie szkliwa. Kolejnym etapem są rozległe stany zapalne nie tylko zębów, ale i dziąseł. Dodatkowo bruksizm może wywołać stany zapalne w stawach skroniowo-żuchwowych. W bardzo zaawansowanej chorobie dochodzi do bolesności mięśni żwaczy, powracających bólów głowy i pleców, napięć karku, czy problemów ze słuchem. Warto podkreślić fakt, że obecnie nie są znane przyczyny występowania bruksizmu, ale wśród czynników zwiększających ryzyko wymienia się m.in. przewlekły stres, wady zgryzu, a także niektóre typy chorób pasożytniczych. Leczenie bruksizmu toksyną botulinową w naszej klinice to najefektywniejszy sposób rozprawienia się z dokuczliwym problemem.

 

Leczenie bruksizmu – dostępne metody

Istnieje wiele metod leczenia bruksizmu. Niejednokrotnie w początkowych fazach sięga się po psychoterapię i leki uspokajające, jednak skuteczność tego podejścia jest mocno ograniczona. Kolejnym wyborem są klasyczne szyny odciążające na zęby, jednak one także sprawdzą się najlepiej na samym początku oraz tylko w wybranych przypadkach. Obecnie nowoczesna medycyna korzysta z szerokiej wiedzy na temat działania toksyny botulinowej. Wykorzystanie tej neurotoksyny pozwala niezawodnie zablokować przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, co powoduje wyraźnie zmniejszenie napięcia mięśni żwaczy. W ten sposób osłabione jest ich działanie, co bezpośrednio wpływa na znaczną redukcję nasilenia tarcia zębów o siebie. Co więcej, leczenie bruksizmu botoksem to również rewelacyjna metoda wspomagająca przy równoczesnym wykorzystywaniu szyn odciążających. Jeżeli z kolei pacjent nie wyraża chęci stosowania szyn, to leczenie bruksizmu toksyną botulinową będzie także skuteczną, w pełni samodzielną metodą.

 

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową – na czym polega zabieg?

Pozytywne opinie o leczeniu bruksizmu botoksem sprawiają, że coraz większa liczba osób decyduje się na takie rozwiązanie. Na czym polega leczenie bruksizmu w Kierach Medical Clinic? Warto nadmienić, że leczenie bruksizmu toksyną botulinową wymaga sporej precyzji, szerokiej wiedzy oraz praktyki w zakresie stosowania toksyny botulinowej. Jakikolwiek błąd może mieć katastrofalne skutki, takie jak nasilenie się dolegliwości, niestabilność zgryzu, czy nawet zniekształcenie twarzy. Jest to konsekwencja asymetrycznego podania preparatu. To właśnie dlatego warto zdecydować się na renomowaną klinikę, jaką jest Kierach Medical Clinic. Nasze bogate doświadczenie sprawia, że to trudne zadanie, w rękach nasz specjalistów z wieloletnim stażem, jest w pełni bezpiecznym zabiegiem. Dodatkowo zabieg jest niemal bezbolesny, trwa dosłownie kilka minut i nie jest wymagana po nim rekonwalescencja. Podczas zabiegu nasz wykwalifikowany lekarz podaje właściwą dawkę toksyny botulinowej w mięśnie, które są odpowiedzialne za wystąpienie tego schorzenia. Neurotoksyna trwale łączy się z płytką nerwowo-mięśniową, blokując wiązanie acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik, którego zadaniem jest skurcz mięśnia, a w wyniku blokady następuje jego relaksacja.

 

Efekty leczenia bruksizmu botoksem

Wśród zalet leczenia bruksizmu botoksem należy wymienić m.in. małą inwazyjność zabiegu, krótki czas trwania oraz efekty, które można zauważyć już dosłownie po kilku dniach. Maksymalny efekt widoczny jest do 2 tygodni. Aby leczenie mogło przynieść oczekiwane skutki, należy w dniu zabiegu unikać wysiłku fizycznego, schylania się przez długi czas, czy zrezygnować z masażu. Same rezultaty mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy, choć w większości przypadków jest to cecha osobnicza. Co do objawów niepożądanych, to po zabiegu mogą wystąpić delikatne ślady po nakłuciach lub zasinienia, jednak wchłaniają się one w ciągu zaledwie kilku dni. Oprócz wyraźnego rozluźnienia mięśni i ustania dokuczliwego zgrzytania zębami pacjent może zauważyć również wyszczuplenie dolnej części twarzy, co zapewnia przywrócenie jej młodzieńczego wyglądu. Jest to pozytywny efekt uboczny leczenia bruksizmu toksyną botulinową. Co ważne, w żadnych innych mięśniach nie następuje ingerencja i ich ruchliwość pozostaje bez zmian.

Leczenie bruksizmu cena

Cena leczenia bruksizmu zależna jest od wielu czynników. Na konsultacji w Kierach Medical Clinic przedstawione zostaną Państwu wszelkie szczegóły, a nasz wykwalifikowany zespół chętnie odpowie na wszystkie pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości. Zapraszamy do skorzystania z oferty leczenia bruksizmu botoksem w naszej klinice.

Cena
Żwacze (bruksizm)
1500 zł
Zobacz cennik zabiegu (botox)
Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ