Łupież Gilberta, który zwany jest także łupieżem różowym Gilberta (Pityriasis rosea), to łagodna choroba skóry, nie będąca na szczęście zaraźliwa. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego dermatologa, Camille-Melchior Giberta, który opisał ją po raz pierwszy w XIX wieku. I chociaż łupież różowy jest stosunkowo nieszkodliwy, jego objawy mogą być nieprzyjemne i estetycznie kłopotliwe.
1. Czym jest łupież Gilberta?
Łupież Gilberta to wyleczalne schorzenie skóry, które najczęściej występuje u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Charakterystycznym objawem są wykwity w postaci różowoczerwonych plam, które mogą pojawić się na tułowiu, ramionach, szyi i udach. Przyczyny choroby nie są do końca znane, uznaje się, że może mieć ona podłoże wirusowe, ponieważ wykwity najczęściej pojawiają się po infekcjach górnych dróg oddechowych.
2. Objawy łupieżu Gilberta
Pierwszym objawem łupieżu Gilberta jest zazwyczaj pojawienie się pojedynczej, dużej plamy, zwanej plamą macierzystą lub medalionem, która może mieć średnicę od 2 do 10 centymetrów. Plama ta jest różowa, czerwona lub różowoczerwona, z wyraźnie zaznaczonymi łuszczącymi się brzegami i łuskowatym środkiem. W przeciągu od kilku dni do kilku tygodni na skórze pojawiają się liczne mniejsze plamy, które rozprzestrzeniają się po tułowiu i kończynach. Wśród objawów warto wymienić także swędzenie skóry, które może być umiarkowane, ale niestety także i uciążliwe. Nie oczywistym objawem u niektórych pacjentów jest ogólne złe samopoczucie, które może przypominać początki przeziębienia.
3. Łupież Gilberta – leczenie
Łupież Gilberta zazwyczaj ustępuje samoistnie w przeciągu od 6 do 8 tygodni, ale w niektórych przypadkach może się to przedłużyć do kilku miesięcy. Jednak ze względu na świąd, który może być uciążliwy warto skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu złagodzenia jego objawów. Jakie środki można zalecić pacjentowi?
Przede wszystkim leki przeciwhistaminowe, które pomagają zmniejszyć świąd i poprawić komfort funkcjonowania. Kolejne to kortykosteroidy do zastosowania miejscowego. Aplikowane bezpośrednio na skórę mogą przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego i świądu. Pomocne mogą być także kąpiele ziołowe (byle nie gorące) oraz kremy i maści nawilżające pomagające utrzymać skórę w dobrej kondycji i zapobiegać nadmiernemu jej wysuszeniu. W trakcie leczenia nie zaleca się noszenia ciasnych, przylegających ubrań oraz tych z materiałów, które nie są naturalne.
4. Do czego prowadzi nieleczony łupież Gilberta?
Łupież Gilberta jest schorzeniem łagodnym i zazwyczaj ustępuje samoistnie bez żadnych trwałych konsekwencji. Nieleczony nie prowadzi do poważniejszych problemów zdrowotnych, ani do trwałych uszkodzeń skóry. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ oprócz łagodzenia objawów, warto upewnić się, że nie mamy do czynienia z jeszcze innymi problemami zdrowotnymi. Warto także pamiętać o tym, że – na szczęście są to rzadkie przypadki – intensywny świąd może prowadzić do drapania skóry, a to w konsekwencji do powstawania wtórnych infekcji, a to wymaga dodatkowego leczenia antybiotykami.
5. Geneza nazwy choroby łupież Gilberta
Nazwa łupież Gilberta pochodzi od nazwiska Camille-Melchior Giberta, francuskiego dermatologa, który jako pierwszy opisał to schorzenie w 1860 roku[1]. Warto wspomnieć, że jego prace nad dermatologią przyczyniły się do lepszego zrozumienia różnych chorób skóry, a nazwanie choroby jego imieniem było formą uznania za jego wkład w rozwój medycyny, a szczególnie dermatologii.
Podsumowanie
Łupież Gilberta to łagodne, zazwyczaj samogojące się schorzenie skóry, zazwyczaj ustępujące w przeciągu kilku tygodni. Jednak każda zmiana skórna powinna wzbudzać czujność pacjenta i warto schorzenie skonsultować z lekarzem specjalistą, który może zlecić dodatkowe badania, jak chociażby zrobienie morfologii, a także wykluczyć inne, bardziej poważne schorzenia.
Jeśli problemy skórne dotykają i Ciebie, nie zwlekaj z konsultacją, zapraszamy do kontaktu: https://centrumkierach.pl/kontakt/