Wypadanie włosów to problemem powszechny, śmiało można powiedzieć współczesna epidemia, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku, na całym świecie. Problem, który wpływa zarówno na wygląd zewnętrzny, jak i również znacząco odbija się na samopoczuciu i pewności siebie. Dlatego w medycynie estetycznej coraz większą uwagę poświęca się metodom leczenia, przeszczepom, w tym i terapii farmakologicznej. Farmakologiczne leczenie łysienia ma za zadanie zahamowanie wypadania włosów oraz stymulowanie ich odrastania. Dodatkowo, w wielu przypadkach jest na tyle skuteczna, że pacjent nie musi przechodzić przeszczepu włosów. Wybierając klinikę warto zwrócić uwagę na to, czy lekarz specjalista proponuje leczenie farmakologiczne, czy od razu zaleca przeszczep.

farmakologia

Minoxidil

Minoxidil to jeden z najczęściej stosowanych leków w leczeniu łysienia androgenowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jego działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych w skórze, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi do mieszków włosowych, co stymuluje wzrost włosów, a także zatrzymuje proces łysienia.

Efekty stosowania minoksydylu mogą być widoczne po kilku miesiącach regularnego stosowania. Lek jest zarówno w formie doustnej, jak i stosowany miejscowo na skórę głowy. I jak każdy, może pociągnąć za sobą skutki uboczne. Może to być podrażnienie skóry głowy, objawiające się zaczerwienieniem, swędzeniem lub pieczeniem, utrata włosów na początkowym etapie leczenia, co jest jedynie procesem tymczasowym, wynikającym z przyspieszonego cyklu wzrostu włosów. Kolejnym, szczególnie uciążliwym dla kobiet, skutkiem ubocznym może być przyrost włosów w niepożądanych obszarach ciała, na przykład na twarzy lub rękach. Pacjenci powinni liczyć się także z reakcjami alergicznymi. 

Finasteryd

Finasteryd to kolejny lek wykorzystywany w farmakologicznym leczeniu wypadania włosów. Jego działanie polega na hamowaniu działania enzymu 5-alfa-reduktazy, odpowiedzialnego za przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). Wysokie stężenie DHT w organizmie może przyczyniać się do wypadania włosów u osób, które mają do tego genetyczne predyspozycje. Finasteryd spowalnia tempo wypadania włosów oraz stymuluje ich odrastanie, efekty zazwyczaj są widoczne dopiero po kilku miesiącach terapii.

Chociaż finasteryd jest skutecznym narzędziem w walce z utratą włosów, to warto także pamiętać, że i ten lek u niektórych pacjentów może pociągać pewne skutki uboczne, które warto wziąć pod uwagę. Jednym z najczęstszych jest zmniejszenie libido oraz dysfunkcje seksualne, takie jak zaburzenia erekcji lub opóźnienie wytrysku. Finasteryd może zwiększyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych prostaty. U niektórych mężczyzn lek może wywołać rozwój tkanki piersiowej, zmienność nastroju, a czasami także objawy depresji. 

Dutasteryd 

Dutasteryd to lek podobny do finasterydu, ale w przeciwieństwie do niego, oddziałuje na oba typy reduktazy, tj. 5-alfa-reduktazy typu I i II, a poziom wiązania DHT w tym leku jest wyższy, zbliżony do 90%.  Podobnie, jak w przypadku stosowania minoksydylu i finasterydu, mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak zmniejszenie libido, zaburzenia erekcji, problemy z wytryskiem, czy zwiększenie ilości tkanki piersiowej. Zazwyczaj działania niepożądane ustępują wraz z zaprzestaniem stosowania leku. Całkowite ustąpienie skutków ubocznych może potrwać do kilku miesięcy, a nie tygodni, jak ma to miejsce w przypadku finasterydu.

Więcej o dutasterydzie: https://centrumkierach.pl/zastosowanie-dutasterydu-w-mezoterapii/ 

Farmakologiczne Leczenie łysienia – Efekty

Proces odrastania włosów po zastosowaniu terapii farmakologicznej jest różny dla każdego pacjenta, ponieważ zależy on od wielu czynników. Głównym jest oczywiście sama przyczyna wypadania włosów, ale także efekty zależne są od wieku, stanu zdrowia oraz indywidualnej reakcji organizmu na leczenie i zazwyczaj są widoczne po kilku miesiącach stosowania leków. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ po tym czasie może okazać się, że przeszczep włosów nie jest już potrzebny. Pomimo potencjalnych skutków ubocznych, dla wielu pacjentów zatrzymanie procesu łysienia i rozpoczęcia procesu ich odrastania jest na tyle istotne, że ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest problemem marginalnym. 

Podsumowanie

Terapia farmakologiczna może być w wielu przypadkach skutecznym sposobem leczenia wypadania włosów, bądź wspierania tego procesu przy równoczesnym ich przeszczepie. Wymaga cierpliwości oraz regularnego stosowania leków, ale daje bardzo pozytywne efekty. W Kierach Medical Clinic mamy wielu zadowolonych pacjentów po terapii farmakologicznej, którzy nie doświadczyli skutków ubocznych stosowania leków, bądź skutki te były minimalne, nie wpływające na codzienne funkcjonowanie, w tym aktywność seksualną. 

Zapraszamy konsultacje on-line: https://drkierach.pl/konsultacje-online/