Zwiotczała skóra na twarzy, szyi i ciele to problem, który wielu ludzi doświadcza w różnym wieku. Jest to wynik naturalnego procesu starzenia się skóry, ale także może być spowodowane różnymi czynnikami, o których warto pamiętać, aby proces ten spowolnić. 

 Zwiotczała skóra – przyczyny

Do głównych przyczyn wiotczenia skóry należy starzenie się – czyli zmniejszenie elastyczności z powodu utraty kolagenu i elastyny. Kolagen to białko strukturalne pełniące niezwykle ważną rolę w organizmie. Odpowiada za prawidłową pracę stawów, utrzymanie w dobrej kondycji tkanek, narządów i skóry. Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu, wpływ na to mają także zaburzenia hormonalne, stres – szczególnie ten przewlekły oraz przeciążenie organizmu. 

Do wiotczenia skóry przyczyniają się także używki, jak palenia papierosów – substancje chemiczne zawarte w dymie prowadzą do utraty elastyczności skóry, zbyt długie “kąpiele” słoneczne – promieniowanie UV osłabia struktury skóry przez co przyspieszają proces wiotczenia. 

Kolejne przyczyny to brak odpowiedniego nawilżenia skóry, nagłe zmiany wagi wpływające negatywnie na elastyczność skóry, a także niezdrowa dieta i brak prawidłowego nawodnienia organizmu. 

Jak zwiększyć napięcie skóry?

Oczywiście upływającego czasu nie można zatrzymać, a co się z tym wiąże starzenia organizmu i wiotczenia skóry, ale można ten proces spowolnić i warto o tym pamiętać będąc jeszcze osobą młodą. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną – regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie oraz poprawiają napięcie skóry, w tym także skóry twarzy, która jest najbardziej narażona na wiotczenie. Dietę warto wzbogacić o białko, które wspomaga produkcję kolagenu, witaminę C, która również wspomaga produkcję kolagenu, a także chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zdrowe kwasy tłuszczowe również pozytywnie wpływają na zdrowie i elastyczną strukturę skóry, dodatkowo redukują stany zapalne. Picie wystarczającej ilości wody oraz naparów ziołowych, najlepiej w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała wpływa na odpowiednie nawodnienie organizmu, a co się z tym wiąże – nawilżenie skóry. Jędrność skóry poprawiają także kremy i balsamy, oczywiście o ile stosowane są regularnie.  

Metody leczenia zwiotczałej skóry

Samo spowolnienie procesów starzenia skóry, chociaż niezwykle istotne, nie jest rozwiązaniem wystarczającym, aby zatrzymać upływający czas w naszym wyglądzie. Rozwiązaniem będą zabiegi medycyny estetycznej, które nie tylko pozwolą cieszyć się pięknym i młodym wyglądem, ale także wpływają pozytywnie na samopoczucie psychiczne – bo cóż tak nie cieszy, jak piękny wygląd! W zależności od stopnia zwiotczenia skóry i od tego, której partii ciała dotyczy, lekarz medycyny estetycznej zaproponuje najlepszy zabieg. Jednym z wielu jest mikrodermabazja za pomocą której usuwane są martwe ko mórki skóry oraz stymulowana jest produkcja kolagenu. Biostymulatory tkankowe uruchamiają komórkowe mechanizmy naprawcze, walczą z wolnymi rodnikami oraz wspomagają własną syntezę kolagenu. Świetne efekty przynosi korekcja zmarszczek kwasem hialuronowym oraz botoksem, laseroterapia, czy liftingi niciowe będące skuteczną metodą rewitalizacji skóry. W Kierach Medical Clinic wykonujemy m.in. zabieg mezoterapii pozwalający uzyskać różne efekty w zależności od potrzeb i zastosowanego preparatu – można poprawić jędrność skóry, wyrównać jej koloryt, pozbyć się drobnych zmarszczek, rozprawić z cellulitem, rozstępami albo zahamować wypadanie włosów. Mezoterapia polega na dostarczeniu bezpośrednio do skóry w wybranym obszarze ciała substancji leczniczych, regenerujących, bądź odżywczych. 

Więcej zabiegów medycyny estetycznej znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce oferta: https://centrumkierach.pl/oferta/medycyna-estetyczna/

Podsumowanie

Zwalczanie zwiotczałej skóry to kompleksowy proces, który łączy odpowiednią pielęgnację, zdrowy tryb życia oraz nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej. Holistyczne podejście do dbania o skórę, obejmujące pielęgnację zewnętrzną połączoną z właściwą dietą i aktywnością fizyczną pozwoli na zachowanie młodego wyglądu dłużej, niż zakłada metryka.