Przeszczep włosów metodą FUE – obniżenie linii włosów

Metoda przeszczepu włosów FUE (Follicular Unit Excision) jest obecnie najnowszą i najbardziej wyrafinowaną metodą transplantacji włosów na świecie. Dzięki pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych (graftów) eliminujemy powstawanie linijnej blizny, jak miało to miejsce po zabiegach starszą metodą FUT (tzw. strip). DHI (Direct Hair Implantation) dotyczy drugiej części zabiegu, czyli sposobu wszczepiania pobranych wcześniej mieszków włosowych. Wykorzystuje się specjalnie skonstruowane narzędzie, które pozwala wszczepić mieszek pod pożądanym kątem i w odpowiednim kierunku. Są to kluczowe elementy by włosy po zabiegu rosły naturalnie i naturalnie się układały. Oczywiście samo narzędzie nie gwarantuje naturalnego wyglądu. Wiedza i wieloletnie doświadczenie lekarza pozwala taki efekt uzyskać, a narzędzie ułatwia i przyspiesza pracę.

Implantery, podobnie jak roboty i inne „rewolucyjne” maszyny do pobierania włosów, to tylko narzędzie, które w niedoświadczonych rękach może nie dać zamierzonych efektów. Należy również zaznaczyć, że roboty (i inne) nie przeszczepiają włosów, ani nawet nie pobierają włosów. Narzędzie typu robot wykonuje 1 krok z 4 kroków w przeszczepie włosów.

  1.  nacięcie naskórka wokół mieszka – rola robota tutaj się kończy
  2. wyciągnięcie mieszka pęsetą (pobranie mieszka) – łatwo uszkodzić cebulki włosowe
  3. zaprojektowanie linii włosów
  4. wszczepienie mieszków włosowych w skórę

Należy pamiętać, że tylko doświadczony lekarz zajmujący się takim zabiegiem może prawidłowo doradzić wybór metody, biorąc pod uwagę oczekiwania pacjenta oraz dostępne możliwości techniczne. Zasadą rekonstrukcji owłosienia jest zapewnienie możliwie trwałego efektu zabiegu. Stosowanie niektórych leków pomaga w zachowaniu owłosienia, co jednak w przypadku, kiedy włosy już wypadły? Nie jest tajemnicą, że najodporniejszymi i najtrwalszymi są te z tyłu i boków głowy. Widać to wyraźnie na skali łysienia Norwood. Bazując na tej wiedzy, zaczęto próbować przenieść te silne włosy w miejsca, gdzie pacjenci już ich nie mają, czyli najczęściej przód głowy z zakolami i czubek głowy. I dlatego właśnie tył głowy i boki to tak zwana okolica dawcza, ponieważ „daje” włosy. To z tych okolic chirurg pobiera mieszki włosowe. Pierwsze transplantacje włosów polegały na wycięciu owłosionego fragmentu skóry i wszyciu go w miejsce bez owłosienia.

Bardziej naturalny wygląd uzyskano dopiero po wymyśleniu metody Strip. Najnowszą metodą, najmniej inwazyjną i niepozostawiającą widocznych śladów zabiegu, jest metoda przeszczepu włosów FUE. W tym przypadku pobiera się pojedyncze mieszki włosowe, bez użycia skalpela. Przeszczep włosów to metoda trwała odtwarzania owłosienia skóry głowy. Włosy, które są pobierane z tylnej części głowy oraz boków są bardziej odporne na wypadanie (zwróć uwagę, że osoby, które utraciły włosy, wciąż mają ich sporo z tyłu i na bokach głowy). Korzystając z tej wiedzy, możemy przenieść te „silne” i trwałe w okolice, które potrzebują zagęszczenia lub odtworzenia owłosienia.

Metoda przeszczepu włosów FUE nie wymaga skalpela ani szycia skóry, dzięki czemu nie ma żadnych widocznych śladów przebytego zabiegu uzupełniania włosów u mężczyzn. Mieszki są pobierane jeden po drugim narzędziem o średnicy 0.8 – 1.0mm. Taki zabieg jest praco- i czasochłonny, ale jednocześnie mniej inwazyjny niż zabieg FUT (strip), co pozwala ograniczyć ilość ewentualnych powikłania, skrócić czas rekonwalescencji, a powtórzyć go można już po 6 miesiącach od ostatniego zabiegu. Jeżeli interesuje Cię przeszczep włosów FUE we Wrocławiu lub Warszawie, to prosimy o zapoznanie się z naszą ofertą. Aby uzyskać więcej informacji na temat tych zabiegów, prosimy o kontakt.

OCZEKIWANIA

Większość pacjentów decydujących się na obniżenie linii włosów w Polsce to mężczyźni chcący poprawić swój wygląd, a co za tym idzie – samopoczucie. Ustalenie oczekiwań na samym początku leży w interesie zarówno pacjenta, jak i lekarza. Ułatwia wybór odpowiedniej metody chirurgicznej oraz satysfakcjonującej dystrybucji pobranych mieszków. Podstawowe przyczyny, dla których pacjenci decydują się na zabieg przeszczepu włosów to poczucie przedwczesnego starzenia się z powodu utraty owłosienia oraz obniżenie poczucia własnej wartości. Wielu mężczyzn nie przyznaje się, że łysienie stanowi dla nich problem i jest przyczyną negatywnych emocji. Ma to jednak wpływ na ich samoocenę, sposób postrzegania siebie w społeczeństwie, wśród przyjaciół, rodziny i rówieśników. Przedwczesna utrata włosów może być szczególnie dotkliwa dla osób, które czują się młode duchem, co w konsekwencji prowadzi do poczucia niezgodności wyglądu z samopoczuciem. Inna grupa mężczyzn ma poczucie, że brak włosów zaczyna ich definiować. Dlatego wiele osób decyduje się na popularny zabieg przeszczepu włosów. Pacjent wraz z lekarzem muszą wspólnie wybrać odpowiednią metodę zabiegu, spełniającą oczekiwania pacjenta oraz dającą możliwość lekarzowi do spełnienia tychże oczekiwań. Pacjentom, którzy mają nierealne oczekiwania co do zabiegu, należy przedstawić rzeczywiste, realne możliwości zagęszczenia włosów. Możliwości są u mężczyzn ograniczone najczęściej przez jakość okolicy, z której włosy są pobierane. Jeżeli, dla przykładu, okolica ta również jest przerzedzona, to niemożliwym będzie odtworzenie gęstego owłosienia skóry głowy. Lekarz przeprowadzający zabieg, ograniczony jest potencjałem okolicy dawczej pacjenta.

Każdy przypadek jest indywidualny i cena zależy od rezultatu, jaki chcemy osiągnąć, a ten zależy od rodzaju włosów, grubości i ilości w mieszku. Dlatego najlepszym sposobem na wstępną wycenę zabiegu jest wypełnienie formularza konsultacji online i przesłanie zdjęć tyłu głowy, obu boków oraz okolicy, która wymaga rekonstrukcji owłosienia. Zdjęcia powinny być wykonane w dobrym oświetleniu, wyraźne.   ORIENTACYJNE CENY:

  • zakola (w zależności od rozległości zabiegu) 9.900-18.900 PLN,
  • przód głowy z odtworzeniem linii włosów 16.900-22.900 PLN,
  • czubek głowy 12.900-22.900 PLN.

Czynniki wpływające na planowanie zabiegu oraz jego efekt

Wiek pacjenta

Męski typ łysienia jest procesem postępującym. Inaczej planuje się zabiegi osób młodych, u których należy brać pod uwagę możliwość postępującej utraty włosów, a inaczej u osób po 50 roku życia, u których bardzo często utrata owłosienia jest ustabilizowana na określonym poziomie.

Typ łysienia

Należy wziąć pod uwagę ewolucję utraty włosów u mężczyzn i możliwą konieczność kolejnego uzupełnienia włosów.

Przypadki łysienia w rodzinie

Rodzaj łysienia w najbliższej rodzinie może dać ogólny obraz możliwych scenariuszy.

Rodzaj włosów

Grubość, kolor czy rodzaj również trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania zabiegów zagęszczania i przeszczepu włosów. Np. grube i lekko kręcone włosy dają efekt lepszego krycia.

Przebyte zabiegi

Zabiegi typu „strip”, czyli wycięcie kawałka skóry z tyłu głowy znacznie ogranicza możliwości pobrania dużej ilości pojedynczych mieszków.

Kwestie finansowe

Dla niektórych pacjentów kwestia kosztu zabiegu jest sprawą drugorzędną. Większość jednak szuka dobrego rozwiązania w rozsądnej, niewygórowanej sztucznie cenie.

Przebieg zabiegu

ETAP I
KONSULTACJA MEDYCZNA

Na samym początku należy ustalić przyczynę wypadania włosów i ocenić ryzyko postępu procesu. Inaczej dobiera się metody leczenia dla osób bardzo młodych (18+), inaczej dla osób po trzydziestym roku życia. Konsultacji można dokonać w gabinetach w Tychach, Wrocławiu, Warszawie, a nawet w Clinique De Chirurgie Estetique w Paryżu. Po wykluczeniu innych metod należy rozważyć przeszczep włosów i dobrać właściwą metodę. Wstępna konsultacja może odbyć się także za pośrednictwem internetu. To wygodna forma prywatnej konsultacji. Na podstawie przesłanych zdjęć wstępnie oceniam zakres potrzebnego zabiegu, jakość okolicy dawczej i orientacyjną cenę. Na zakończenie przesyłam propozycje kompleksowych rozwiązań dobranych do Twojego przypadku.

ETAP II
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Kiedy pacjent zdecyduje się na zabieg, kolejnym krokiem jest wizyta w klinice i dokładna ocena okolicy dawczej, zaproponowana zostaje ostateczna wersja rekonstrukcji owłosienia. Zbieram dokładny wywiad i uzupełniam historię medyczną. Zlecane są badania laboratoryjne krwi, wykonywana jest dokumentacja fotograficzna.

ETAP III
ZABIEG

Transplantacja włosów jest rutynową procedurą wykonywaną w warunkach ambulatoryjnych. Metoda FUE pozwala od razu pobierać pojedyncze mikroprzeszczepy z okolicy dawczej. Asystenci grupują je w zależności od ilości włosów w 1 mikroprzeszczepie – zazwyczaj są to 1-4 włosów. Dowiedz się więcej w sekcji Metoda FUE.

ETAP IV
GOJENIE

Po zabiegu pacjent dostaje szczegółowe instrukcje pozabiegowe wraz z wypisem. Każdy punkt jest omawiany, aby nie pozostawiać wątpliwości. Do normalnej aktywności można wrócić następnego dnia, z wyjątkiem intensywnych ćwiczeń fizycznych, których należy unikać przez 2 tygodnie od dnia zabiegu.

Czego się spodziewać po przeszczepie włosów metodą FUE

Wielu pacjentów poddaje się zabiegowi przeszczepu FUE polegającemu na ekstrakcji pojedynczych meszków włosowych ze skóry. Mieszki usuwa się z obszaru dawczego i implantuje w łysiejące obszary po oczyszczeniu i zliczeniu pod mikroskopem.

Zdjęcie wykonane zaraz po zabiegu.

Czas

Czego się spodziewać

Co zrobić

Pierwsza noc

• Obszar dawczy i biorczy będą zaczerwienione. • Na obszarze dawczym widoczne będą małe czerwone dziurki w miejscach gdzie pobrano mieszki włosowe. Zagoją się w przeciągu 2-3 dni. • Ból po zabiegu FUE jest bardzo rzadki. Jeśli występuje, zwykle pomagają łagodne środki przeciwbólowe.

• Nie dotykaj obszaru biorczego pierwszej nocy. • Należy spać z małą uformowaną poduszką by nie dotykała ona miejsca, gdzie wszczepione zostały mieszki włosowe. • W wieczór po zabiegu unikaj spożywania alkoholu. Może dojść do interakcji z przepisanymi lekami lub tymi zażytymi podczas zabiegu.

Dzień 1

• Zaczerwienienie lub różowe przebarwienia w obszarze biorczym i dawczym zaczną blednąć. Na skórze głowy będzie trochę strupków, które odpadną w przeciągu 5 dni..

Nie dotykaj przeszczepionych mieszków włosowych.

Dni 2-4

• Lekkie zasinienie lub różowe przebarwienia i strupki mogą nadal być widoczne w obszarze przeszczepu i obszarze dawczym. Zbledną one stopniowe w pierwszym tygodniu po zabiegu. • Opuchlizna na czole i w okolicach oczu pojawia się w 2 lub 3 dniu po zabiegu, osiąga maksymalne natężenie w 4-tym dniu, po czym stopniowo znika. Zwykle podajemy leki w celu zmniejszenia obrzęku.

• Unikaj dotykania, drapania i pocierania przeszczepionych mieszków. Będą one mocniejsze po 4 dniach i wtedy nie będzie można ich wyciągnąć ze skóry przez przypadkowy dotyk. • Unikaj długotrwałego narażenia na działanie słońca. Oparzenie słoneczne może wpłynąć na pigmentację skóry i może także uszkodzić przeszczepione włosy.

Dni 5-7

• Obszar biorczy: Mieszki już zrosły się ze skórą na tyle mocno, że nie można ich usunąć przez potarcie lub pociągnięcie. Jeśli nadal masz strupki, to możesz teraz umyć głowę mocniej pocierając, by je usunąć. • Obszar dawczy: 7-go dnia większość pacjentów nie ma już żadnych śladów po zabiegu w obszarze dawczym. • Swędzenie: Nieznaczne swędzenie i delikatne pieczenie na tym etapie jest oznaką gojenia.

• Możesz pozostawić szampon dłużej na przeszczepionych mieszkach (2 do 5 minut), by strupki stały się bardziej miękkie i zmyły się w przeciągu 5 dni. • Nawilżenie skóry głowy pomoże uporać się ze swędzeniem.

Tygodnie 2-4

• Meszki włosowe wchodzą w fazę spoczynku i zaczynają gubić łodygi włosów. • Niektórzy pacjenci mogą zauważyć zmiany podobne do krost w obszarze dawczym i biorczym. Zwykle znikają bez żadnych interwencji.

• Nie panikuj jeśli zaczniesz gubić przeszczepione włosy. Nadal myj włosy tak, jak przedtem. Możesz obciąć włosy na dowolną fryzurę. • Unikaj narażenia na promienie słoneczne.

Miesiące 2-4

• Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć. Cienkie i rzadkie włosy w przeciągu najbliższych miesięcy staną się coraz dłuższe i grubsze. • Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć przerzedzania istniejących włosów, co nazywamy utratą szokową - potem wszystko wróci do normy.

• Traktuj skórę głowy i włosy normalnie. Myj jak zwykle. • Unikaj dłuższego narażenia na działanie promieni słonecznych.

Miesiące 4-6

• Nowo wyrośnięte włosy stają się coraz bardziej widoczne, dłuższe i grubsze. • Umawiamy pacjentów na wizytę po 6 miesiącach po zabiegu, gdy większość nowych włosów powinna już wyrosnąć.

• Jeśli wychodzisz na słońce użyj nakrycia głowy. Jeśli nie możesz założyć czapki, użyj kremu z filtrem SPF 30 lub wyższym przez kilka miesięcy po zabiegu.

Miesiące 6-12

• Przeszczepione włosy nadal rosną i stają się gęstsze i dłuższe, więc możesz uczesać je w dowolny sposób.

• Mogą zacząć być widoczne zmiany w teksturze włosów; nowe włosy stają się grube, a następnie zaczynają rosnąć normalne włosy.

Miesiące 12-18

• Widać ostateczny efekt przeszczepu włosów.

• Gratulujemy zmiany na całe życie. Ciesz się swoimi nowymi włosami!

FUE FAQ

Pacjenci zainteresowani przeszczepem włosów maja wiele pytań, zaczynających się od tego, czym FUE jest, jak wygląda zabieg i jak długo utrzymują się rezultaty. Przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań na temat FUE i mamy nadzieję, że pomogą Państwu objaśnić zabieg.

Jak działa FUE?

Mieszki włosowe są wyciągane jeden po drugim. FUE można wykonywać metodą ręczną lub automatyczną w zależności od przypadku. Metoda ekstrakcji różni się w zależności od typu włosów, kąta pod jakim rosną, głębokości mieszka itp.

Jakie są wady i zalety FUE

Niektóre z zalet FUE to: Znacząco mniejszy dyskomfort po zabiegu. Brak linijnych blizn po ranach chirurgicznych, jak w przypadku metody FUT czyli "strip". Szybkie gojenie. Ekstrakcja włosów z gęstych obszarów dawczych i redystrybucja tych włosów na obszary łysiejące pozwala również zminimalizować kontrast między obszarami dawczym a łysiejącym. Realokacja pozwala na równiejszą dystrybucję włosów, co zmniejsza widoczność łysienia. Niektóre z wad FUE to: FUE jest ograniczone liczbą mieszków, które można pobrać podczas 1 dnia. W niektórych przypadkach można zaplanować 2-dniową mega sesję.

Czy po FUE zostają blizny?

Metoda pojedynczego pobierania mieszków pozwala na zebranie ich bez pozostawienia liniowych blizn na skórze głowy. Bezpośrednio po zabiegu będą małe ranki w obszarze, z którego usuwano mieszki włosowe. Po około 3 do 5 dni ranki te zagoją się i w następnym tygodniu trudno będzie dostrzec skąd pobrano mieszki.

Kto jest idealnym kandydatem na FUE?

Ponieważ FUE nie pozostawia liniowych blizn, jest znakomitą opcją dla pacjentów, którzy chcą nosić krótkie fryzury. FUE nie wymaga wycięcia całego pasa skóry głowy, co sprawia, że jest to preferowana metoda dla pacjentów o małych obszarach dawczych i mających napiętą skórę na głowie. Pacjenci z bliznami po wcześniejszych zabiegach FUT mogą również ukryć te blizny dzięki wszczepieniu mieszków bezpośrednio w bliznę. FUE jest idealne dla osób, które muszą szybko wrócić do pracy po zabiegu.

Ile kosztuje FUE?

Każdy przypadek jest inny, a koszt zabiegu zależy od wieli czynników takich jak liczba przeszczepów i ostateczny wynik, jaki pacjent chce uzyskać. Przeszczep włosów FUE może również się różnić w zależności od użytej techniki. Pacjenci powinni umówić się na wizytę w celu ustalenia ostatecznej ceny. Istnieje możliwość płatności ratalnej (więcej na www.MediRaty.pl)

Czy muszę specjalnie przygotować się przed zabiegiem?

Tak, jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Nie należy spożywać alkoholu, kawy i pewnych leków na kilka dni przed zabiegiem. Wszystkie informacje są przekazywane przed planowanym zabiegiem.

Ile czasu potrzebuję, by dojść do siebie po FUE?

Większość pacjentów rezerwuje sobie 2-7 dni na rekonwalescencję po zabiegu. Małe ranki po FUE goją się w przeciągu 3-6 dni, lecz zależy to od predyspozycji każdej osoby. Czy chcesz się dowiedzieć więcej, o tym, czego należy się spodziewać po zabiegu FUE? Odwiedź stronę Po przeszczepie.

Czy jakieś badania są potrzebne umawiając się na wizytę konsultacyjna?

Tak: morfologia krwi, TSH, ferrytyna, żelazo, witamina D3, kortyzol. W razie potrzeby na wizycie zostaną zlecone kolejne badania.

Jak przebiega cały dzień zabiegowy?

W pierwszej części zabiegu pobierane są mieszki włosowe, a po krótkiej przerwie zaczyna się druga część – wszczepienie mieszków.

Czy metoda FUE jest podobna do metody strip?

Nie. Metoda FUE polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych, nie wycina się płata skóry więc tez nie szyje się skóry i brak jest linijnych blizn.

Kiedy można uprawiać sport po przeszczepie włosów?

Po 7-10 dniach od zabiegu.

Jaka jest cena za jeden graft / mieszek?

Cena jest uzależniona od rozległości zabiegu, grubości włosów, jakości mieszków (czyli ilości włosów w 1 mieszku) i dlatego cena jest ustalana indywidualnie przez lekarza podczas konsultacji biorąc pod uwagę wszystkie czynniki.

Czy wizyta konsultacyjna odbywa się z lekarzem który przeszczepia włosy, czy z tak zwanym informatorem?

Wszystkie wizyty przeprowadzane są przez dr Artura Kieracha osobiście.

Czy po zabiegu pacjent musi zostać na obserwacji?

Po zabiegu pacjent wraca do domu.

Czy po zabiegu można prowadzić samochód?

Tak, nie ma przeciwskazań do prowadzenia samochodu.

Czy łuszczyca/ cukrzyca  to przeciwwskazanie do zabiegu?

Aktywna faza łuszczycy na głowie jest przeciwskazaniem. Jeśli łuszczyca nie daje objawów lub występuje na innych częściach ciała, można przeprowadzić zabieg. Wymagana jest jednak odpowiednia pielęgnacja po zabiegu co omawia się z lekarzem po zabiegu.
Leczona cukrzyca, kiedy poziom glukozy jest w granicach normy nie jest przeciwskazaniem. Tak samo wygląda sytuacja z nadciśnieniem.

Czy jest potrzebna konsultacja osobista czy wystarczy konsultacja online by lekarz zakwalifikował do zabiegu (pytanie głównie od osób mieszkających/ pracujących za granica)?

Konsultacja online w wielu przypadkach jest wystarczająca, jeśli dostarczone zdjęcia są wyraźne, a plan zaproponowany przez lekarza spełnia oczekiwania pacjenta.
Formularz konsultacyjny dostępny jest na stronie www.CentrumKierach.pl

Czy wszystkie mieszki włosowe się przyjmują?

Tak, przechowywane są w obniżonej temperaturze i w odpowiednim roztworze do przechowywania tkanek od momentu pobrania do ich wszczepienia. Mieszki są tkanką własną pacjenta więc nie ma ryzyka „odrzutu”.

Jaka jest gwarancja ze przeszczepione mieszki nie wypadną np. za 2-3 lata?

W medycynie nie udziela się gwarancji ponieważ każdy człowiek jest indywidualną jednostką i nie sposób przewidzieć reakcji konkretnego organizmu na zabieg. W klinice gwarantujemy przeprowadzenie zabiegu zgodnie z najnowszymi wytycznymi, używając najlepszych dostępnych narzędzi, zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną i z należytą starannością.
W większości przypadku przeszczepione włosy rosną przez długie lata.

Czy mieszki włosowe wypadają po zabiegu? 

W ciągu 2-3 tygodniu od zabiegu wypadają włosy, natomiast mieszki włosowe zostają w skórze. Zaczną produkować włosy w ciągu 3-4 miesięcy po zabiegu.

Kiedy widać pierwsze efekty FUE, a kiedy końcowe.

Pierwsze efekty pojawią się w ciągu 3-4 miesięcy, ostateczne efekty to 10-12 miesięcy.

]Ile trwa cały zabieg?

W zależności od wielkości zabiegu, czas trwania to 4-8 godzin.

Czy jest możliwość zapłacenia zabiegu w ratach?

Tak. Raty są realizowane za pośrednictwem www.MediRaty.pl
Nr placówki HairCenter Kierach to 2797.

Kiedy jest najlepszy czas na wykonanie zabiegu?

Pora roku nie ma znaczenia. Po przeszczepie nie można opalać skóry głowy, ale wystarczy założyć czapkę wyjeżdżając na wakacje. Czapkę można założyć już po tygodniu od zabiegu.

Czy po zabiegu można nosić jakieś nakrycie głowy?

Bezpośrednio po zabiegu nie można. Dopiero po tygodniu. 

Masz pytania?

Zapraszamy do skorzystania
z darmowej konsultacji on-line!

Rozpocznij konsultację