- Strona główna
- /
- Profilaktyka przedekspozycyjna
Profilaktyka przedekspozycyjna (PrEP)
Profilaktyka przedekspozycyjna, czyli inaczej PrEP to najlepszy sposób na uniknięcie zarażenia wirusem HIV.
Polega ona na regularnym stosowaniu leków antyretrowirusowych. Tego rodzaju profilaktyka rekomendowana jest przez WHO jako dodatkowa metoda uniknięcia zakażenia wirusem HIV zwłaszcza u osób, które są w zwiększonej grupie ryzyka. Jest to pierwszy lek, który chroni przed zakażeniem wirusem HIV.
Profilaktyka PrEP – co to takiego?
Profilaktyka przedekspozycyjna zakażenia HIV (PrEP) jest metodą, która chroni przed zakażeniem osoby seronegatywne (czyli takie, które jeszcze nie miały styczności z wirusem HIV). Badania wykazują, że jest ona skuteczna nawet w 92% przypadków. Tego rodzaju terapia skierowana jest głównie do osób, które są narażone na kontakt z wirusem bardziej niż inni (np. pozostają w związku z osobą zakażoną HIV). Terapia polega na zażywaniu tabletki, która zawiera dwa leki antyretrowirusowe – dizoproksyl tenofowiru i emtrycytabinę. Obie substancje zakłócają działanie enzymu niezbędnego do namnażania się wirusa w organizmie.
Profilaktyka PrEP – dla kogo?
Tego rodzaju terapia przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, u których występuje wysokie ryzyko zakażenia. Profilaktykę powinny podjąć przede wszystkim osoby, które:
- nie stosują prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych z osobą zakażoną HIV
- podejmują wiele kontaktów seksualnych z osobami o nieznanym stanie zdrowia
- współżyją seksualnie z wieloma partnerami
- podejmują ryzykowne zachowania seksualne (np. stosunek z nieznajomym bez prezerwatywy)
- współżyją z seropozytywnym partnerem, który nie leczy się antyretrowirusowo
- posiadają partnera seksualnego, który współżyje z wieloma osobami
- są zarażone innymi chorobami wenerycznymi (np. kiła, rzeżączka, chlamydioza)
- chcą zajść w ciążę z partnerem zakażonym HIV (PrEP powinien stanowić dodatkowe zabezpieczenie)
Zalecenia przed rozpoczęciem terapii
Przed przystąpieniem do terapii, należy zachować miesięczną wstrzemięźliwość od kontaktów seksualnych. Niezbędne jest również wykonanie takich badań, jak badanie na obecność wirusa HIV i innych chorób wenerycznych, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie poziomu kreatyniny oraz próby wątrobowe. Osoba, która chce rozpocząć terapię powinna zgłosić się do poradni, która świadczy taką usługę i skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych, który przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i wypisze skierowania na niezbędne badania oraz leki.
Zalecenia dotyczące terapii
Należy codziennie przyjmować stałą, przepisaną przez lekarza dawkę o tej samej godzinie lub przyjmować ją okazjonalnie na 2-12 godzin przed stosunkiem, dobę po stosunku i dwie doby po stosunku. Zmniejszanie lub zwiększanie dawki może niekorzystnie wpłynąć na skuteczność leku. W trakcie terapii należy być pod ścisłą kontrolą lekarską i regularnie wykonywać badania na obecność wirusa. Na kontrolną wizytę lekarską pacjent powinien zgłaszać się nie rzadziej niż raz na kwartał. Kontrola, potrzebna jest, aby sprawdzić, czy profilaktyka przebiega właściwie, czy pacjent dobrze toleruje leki i czy w międzyczasie nie zaraził się inną chorobą przenoszoną drogą płciową.
Podczas konsultacji w Kierach Medical Klinik, lekarz chorób zakaźnych przeprowadza wywiad oraz zleca zleca niezbędne badania potrzebne do wprowadzenia pacjenta w profilaktykę PReP.
Umów wizytę telefonicznie lub online!
Umów wizytę