1. Strona główna
 2. /
 3. Korekcja kształtu nosa

Korekcja kształtu nosa

Korekta kształtu nosa (rhinoplastyka) ma na celu poprawę wyglądu i proporcji nosa, uwydatniając harmonię rysów twarzy. Na operację decydują się głównie osoby, które nie są w pełni zadowolone z naturalnego wyglądu swojego nosa.

Rhinoplastyka może również zlikwidować problemy z oddychaniem, spowodowane przez nieprawidłową budowę przegrody nosowej. Kształt nosa jest zazwyczaj uwarunkowany genetycznie, jednakże zdarzają się przypadki, kiedy jego wygląd ulega zmianie w wyniku procesu starzenia się, jako następstwo urazu lub wcześniejszych operacji. Niezależnie od czynników, które wpłynęły na ogólny kształt nosa, trudno nie zgodzić się, że nadaje on twarzy określony charakter. Dlatego nawet niewielka zmiana może w tym obrębie może być bardzo zauważalna i poprawić wygląd oraz samopoczucie pacjenta.

Umów wizytę

ksztalt nosa

Korekcja kształtu nosa – co to takiego?

Korekcja kształtu nosa polega na zmianie kształtu nosa poprzez redukcję jego wielkości, usunięcie garbu, a także modelowanie szkieletu kostnego i chrzęstnego nosa. Specjalista wykonuje nacięcia wewnątrz nosa, co pozwala ukryć ślady interwencji chirurgicznej. Po operacji nie pozostają blizny zewnętrzne. Niekiedy jednak, jako operacja uzupełniająca, zachodzi potrzeba wykonania niewielkich cięć zewnętrznych, na przykład w celu korekcji ustawienia skrzydełek nosa lub dla ich zwężenia. Wówczas mogą pozostać mało widoczne blizny w miejscu tych cięć.

Zabieg korekty nosa odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj 1 – 2 godziny. Długość operacji uzależniona jest od indywidualnej budowy nosa danego pacjenta. W przypadku nosów garbatych, długich i asymetrycznych zazwyczaj chirurg poddaje korekcie część kostną nosa.

 

Korekcja kształtu nosa – dla kogo?

Korekcja kształtu nosa jest to zabieg chirurgiczny przeznaczony dla osób po 18 r.ż, które nie są zadowolone z ogólnego wyglądu swojego nosa. Do zabiegu kwalifikują się osoby, których nos jest:

 • garbaty
 • asymetryczny
 • zbyt duży
 • zbyt mały
 • zbyt długi
 • zbyt krótki
 • niepasujący i/lub nieproporcjonalny do reszty twarzy
 • obdarzony zbyt szerokimi nozdrzami lub dziurkami

Wskazaniem do korekcji kształtu nosa mogą być także trudności z oddychaniem.

 

Zalecenia przed zabiegiem

Przed planowaną korekcją kształtu nosa, pacjent powinien dostosować się do następujących zaleceń:

 • należy dostarczyć komplet badań niezbędnych do wykonania zabiegu: morfologię, płytki krwi, jonogram, układ krzepnięcia (APTT i INR), glukozę, HBS-antygen, HCV-przeciwciała.
 • czasami lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań, w przypadku obciążeń zdrowotnych, które mogłyby stanowić przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
 • dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest zaprzestanie zażywania aspiryny i wszystkich jej pochodnych.
 • należy zaprzestać palenia papierosów minimum 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
 • przez minimum 3 dni przed planowanym zabiegiem nie należy pić alkoholu.
 • dzień przed zabiegiem zaleca się dietę lekkostrawną.
 • w dniu zabiegu pacjent powinien stawić się w klinice w umówionym terminie na czczo.
 • przed operacją należy starannie wydmuchać nos, usunąć biżuterię i zmyć makijaż.

 

Zalecenia po zabiegu

Przez dobę po operacji pacjent nosi w przewodach nosowych krótkie opatrunki, które mają za zadanie zapobiec krwotokowi. Po upływie tego czasu lekarz usuwa je, a pacjent może wrócić do domu. Po 7 – 10 dniach następuje zdjęcie gipsu i szwów. W międzyczasie mogą pojawić się obrzęki i siniaki wokół oczu. Nos po operacji jest opuchnięty, szczególnie w obrębie czubka. Mogą pojawić się czasowe problemy z oddychaniem przez nos, które nie powinny utrzymywać się dłużej niż przez okres 3 – 4 tygodni.

Przez okres rekonwalescencji należy bezwzględnie unikać sauny i słońca. Przez pierwszy rok od zabiegu, należy zabezpieczać nos kremem SPF z wysokim filtrem ochronnym.

Efekty korekcji kształtu nosa

Ostateczne efekty korekcji nosa widoczne są po okresie całkowitej regeneracji, która może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Po przebytej korekcji poprawia się profil pacjenta, nos wygląda delikatniej i bardziej pasuje do twarzy.

 

Korekcja kształtu nosa – cena
Cena
Korekcja części chrzęstnej
7000 – 9000 zł
Korekcja całego nosa
od 15 000 zł
Poznaj cennik wszystkich zabiegów
Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ