Wypadanie włosów – jakie są przyczyny złej kondycji włosów?

Wypadanie włosów

Kondycja twoich włosów wiele mówi o twoim zdrowiu, a nadmierne wypadanie włosów może świadczyć o chorobie. Codziennie gubisz około 100 włosów i to jest całkiem normalne. Na miejscu tego, który wypadł, wyrasta następny. Jeśli jednak straty są większe, warto sprawdzić, co może być przyczyną wypadania włosów.

Wypadanie włosów leczenie

Nadmierne wypadanie włosów jest najczęściej spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Łysienie o podłożu hormonalnym dotyczy mężczyzn po 40-50. roku życia, kobiet po menopauzie, urodzeniu dziecka lub odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Istotą łysienia o podłożu hormonalnym jest szybkie zmniejszenie się mieszka włosowego, połączone ze skracaniem fazy wzrostu włosów. Wpływ na to mają androgeny, hormony, do których należy testosteron Gdy równowaga wytwarzania testosteronu zostaje zachwiana, przekształca się on w aktywną cząsteczkę (DHT) bezlitośnie niszczącą mieszki włosowe. U pań nadprodukcja androgenów wynika z chorób jajników, nadnerczy lub wygasania ich aktywności w okresie menopauzy.

Choroby tarczycy wpływają na wypadanie włosów

Zarówno nadczynność tarczycy, jak i niedoczynność tarczycy wpływają na wygląd włosów.

  • Przy niedoczynności są one cienkie, suche i mocno przerzedzone.
  • Przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione lub plackowate.

Do chorób uszkadzających włosy należy też choroba Gravesa i Basedowa. Gdy się rozwinie, tarczyca jest stymulowana do wytwarzania specyficznej immunoglobuliny, która znacznie przyśpiesza procesy metaboliczne, a więc także starzenie się włosów. Tylko podjęcie specjalistycznego leczenia podstawowego schorzenia poprawi kondycję włosów. W czasie kuracji nie korzystaj z gumek do włosów czy mocnych spinek. Do czesania używaj szczotki z włosia, bo jest delikatniejsza niż plastikowa czy metalowa.

Niedobór witamin powoduje wypadanie włosów

Niedożywienie, a zwłaszcza niedobór białka, aminokwasów oraz niedobór żelaza i cynku, może powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. To tzw. łysienie rozlane. Cierpią na nie najczęściej osoby poddające się ostrym kuracjom odchudzającym, które ograniczają dzienne spożycie do 700–1000 kalorii. Groźne dla włosów są też tzw. diety monoskładnikowej (monodiety), np. niskobiałkowe, bezmięsne itp. Niedobór żelaza i cynku, choć jest powodem wypadania włosów, nie musi się ujawnić w postaci anemii.

  • Nie stosuj bez porozumienia z lekarzem cudownych diet odchudzających. Jeśli chcesz zgubić kilka kilogramów, ogranicz jedzenie słodyczy, jedz dużo warzyw, gimnastykuj się, chodź na spacery itd. Od wczesnej wiosny przyjmuj preparaty wielowitaminowe, które wyrównają niedobory witamin i minerałów.

Zatrucie może być przyczyną łysienia

Dotyczy osób mających do czynienia z chemikaliami. Łysieniem objawia się zatrucie np. talem (znajduje się w trutce na szczury), arsenem, rtęcią, bizmutem, kwasem bornym i złotem (krople na reumatyzm). Objawy nie występują nagle, często jest to tylko ogólne złe samopoczucie. Po ok. 2 tygodniach wypadają wszystkie włosy, odrastają po ok. 6–8 tygodniach.

  • Pracując z chemikaliami, używaj masek ochronnych i stosuj się do przepisów BHP. W domu zaś chemikalia, których używasz w ogrodzie czy do majsterkowania, trzymaj w zamkniętych, niedostępnych dla dzieci szafkach. Jeśli podejrzewasz zatrucie, jak najszybciej jedź do szpitala. Im wcześniej będzie podane antidotum, tym mniejsze szkody uczyni trucizna.

 

Stres i psychika przyczyniają się do wypadania włosów

Sytuacje stresowe nasilają wydzielanie prolaktyny, której nadmiar powoduje wypadanie włosów. Ich osłabienie może być też skutkiem niekontrolowanego, nerwowego drapania się w głowę, które zazwyczaj ma podłoże psychiczne.

Leczenie łysienia

  • Naucz się relaksować, chodź na spacery, gimnastykuj się lub zapisz się na zajęcia odprężające, np. jogę. Jeśli codzienny stres zaczyna cię przerastać, szukaj specjalistycznej pomocy. Nie wstydź się, że chodzisz do psychoterapeuty. Możesz też przyjmować ziołowe preparaty uspokajające (melisa, kozłek lekarski, rumianek).

Błędy w pielęgnacji  powodują wypadanie włosów

U większości zdrowych ludzi po 25. roku życia włosy stają się cieńsze, więcej ich gubimy niż wyrasta nowych. Włosy wypadają intensywniej, gdy są niewłaściwie pielęgnowane – wysuszone słońcem, wiatrem czy morską wodą. Niekorzystnie na ich kondycji odbijają się też zabiegi ingerujące w strukturę włosa – farbowanie, trwała indulacja. Jeśli potem nie wzmocnimy ich, stosując starannie dobrane kosmetyki, czupryna zacznie się przerzedzać.

Autor: Anna Jarosz – artykuł pochodzi z miesięcznika „Zdrowie”
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/wypadanie-wloso-jakie-sa-przyczyny-zlej-kondycji-wlosow_35911.html

Masz pytania?

Zapraszamy do skorzystania
z darmowej konsultacji on-line!

Rozpocznij konsultację