Od dobrych kilku lat jestem członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Odtwórczej Włosów. Dzięki temu, nie tylko nieustannie poszerzam wiedzę z zakresu transplantacji włosów czy  jestem na bieżąco ze wszystkimi „nowinkami” medycznymi, ale również uczestniczę w wielu ważnych wydarzeniach organizowanych na całym świecie. Po powrocie z 26. Konferencji ISHRS, która odbyła się w Hollywood, myślałem, że nie prędko znajdę się na tak zaskakującym, wartościowym i edukującym wydarzeniu. Na konferencje przewyższającą moje oczekiwania nie musiałem jednak czekać długo – już kolejne odsłona Światowej Konferencji ISHRS (Bangkok 2019) przerosła moja najśmielsze oczekiwania!

Międzynarodowe Stowarzyszenie Chirurgii Odtwórczej Włosów – ISHRS

ISHRS to skrót od International Society of Hair Restoration Surgery, czyli światowego stowarzyszenia medycznego non-profit i wiodącego autorytetu w zakresie wypadania włosów. Ta grupa składa się ze specjalistów pochodzących aż z 70 krajów świata, którzy wspólnymi siłami dążą do osiągnięcia doskonałości w leczeniu problemów związanych z wypadaniem włosów, poprzez promowanie najwyższych standardów, etyki medycznej i badań z ww. zakresu. Jestem niezwykle dumny z tego, że mogę być częścią tego stowarzyszenia – czerpać wiedzę, ale i dzielić się tą, którą sam posiadam. Takim miejscem, w którym raz w roku członkowie ISHRS mogą się spotkać i wymieniać cennymi doświadczeniami, jest organizowana od prawie trzech dekad Światowa Konferencja ISHRS. Mam wrażenie, że to wydarzenie z roku na rok przechodzi samo siebie. Niewątpliwie wpływ na to ma dynamiczny rozwój współczesnej medycyny, ale i samo otoczenie konferencji, która każdego roku odbywa się w innej części świata. Dla mnie to wydarzenie ma również znaczenie ze względu na towarzyskie relacje ze specjalistami z całego świata – członków ISHRS charakteryzuje nie tylko ogromna wiedza z zakresu chirurgii odtwórczej włosów, ale i niezwykła chęć dzielenia się doświadczeniami. To sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i wielogodzinnym dyskusjom.

27. Światowa Konferencja ISHRS

Ostatnia edycja Światowej Konferencji ISHRS odbyła się jesienią 2019 r. w Bangkoku. Podczas tej kilkudniowej wizyty w Tajlandii miałem okazję przyglądać się pracy największych światowych specjalistów, np. dr. Kenichiro Imagawa z Japonii czy dr. Parsa Mohebi z Los Angeles.  Niewąptpliwie w pamięci utkwiła mi doskonała praca na temat wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu łysienia typu męskiego, którą zaprezentowała dr Ratchathorn Panchaprateep oraz „live surgery” w wykonaniu dr. Roberto Trivelliniego. Już to kiedyś pisałem, ale powtórzę ponownie – dla lekarzy zajmujących się tą dziedziną medycyny estetycznej, spotkania ISHRS są prawdziwym świętem! Trudno w kilku zdaniach opisać wszystko, czego doświadcza się na takim wydarzeniu, a wiedza którą przywozi się do swojego gabinetu jest czymś na wagę złota. No i oczywiście do tego dochodzą aspekty towarzyskie – na co dzień nie jest  łatwo zebrać znajomych lekarzy z 70 krajów świata w jednym miejscu, Wymiana uścisków dłoni, rozmowy i wieczorne spotkania są czymś co zapamiętuje się na cały rok – aż do kolej konferencji.