Piękne włosy to wizytówka każdego z nas, dlatego warto zadbać o właściwą ich pielęgnację. Jednym z problemów, z którym zapewne każdy się spotkał, jest rozdwajanie końcówek włosów. Problem ten w medycynie zwany jest jako trichoptiloza. Polega na rozszczepianiu się końcówek włosów na dwie lub więcej części, co w efekcie prowadzi do ich osłabienia, łamliwości i ogólnego pogorszenia wyglądu. Zjawisko to dotyka osoby o różnym typie, kolorze i długości włosów. Zła kondycja włosów może mieć poważne podłoże zdrowotne, dlatego absolutnie nie powinno się problemu marginalizować.
Rozdwojone końcówki – przyczyny
Rozdwajanie końcówek może być spowodowane wieloma czynnikami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Te pierwsze to choroby organizmu, zła dieta, uboga w składniki odżywcze, stres, zwłaszcza przewlekły, brak właściwej ilości snu. Do tych drugich należą te mechaniczne, takie jak na przykład uszkodzenia włosów zbyt mocnym czesaniem, szczególnie włosów mokrych, ciasnym ich upinaniem, któremu towarzyszy naciąganie skóry głowy. Kolejne to czynniki chemiczne i do nich należą chemiczne zabiegi fryzjerskie, takie jak trwała ondulacja, farbowanie, rozjaśnianie i inne agresywne zabiegi mogące uszkadzać włosy.
Także prostowanie i lokowanie włosów w zbyt wysokich temperaturach może osłabiać strukturę włosa, czyniąc go bardziej podatnym na uszkodzenia, a tym samym prowadzić do rozdwajania końcówek. Osłabiać włosy może ich niewłaściwa pielęgnacja, stosowanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji, ekspozycja na słońce, czy przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, ponieważ suche powietrze może przyczyniać się do przesuszania włosów.
Jak zapobiegać rozdwajaniu końcówek?
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania rozdwajaniu końcówek jest regularne podcinanie włosów co sześć, osiem tygodni. Usuwanie uszkodzonych końcówek zapobiega ich dalszemu rozdwajaniu. Należy zadbać o odpowiednią ich pielęgnację, ważne jest nawet to, czym czeszemy włosy, nieodpowiednia szczotka może powodować uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście są to mikrouszkodzenia, ale mogą one prowadzić do zniszczenia włosów, w tym do rozdwajania końcówek.
Warto ograniczyć stosowanie prostownic i lokówek, a jeśli z jakiś powodów jest to niemożliwe, to warto dla ochrony zastosować preparaty termoochronne. To samo dotyczy ochrony przed słońcem. Należy stosować produkty do włosów z filtrem UV, a także nosić czapki, kapelusze, czy chusty chroniące włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Kąpiele w basenach z chlorowaną wodą, czy też w słonym morzu także może osłabiać włosy. Po takich kąpielach zawsze należy dokładnie umyć włosy, aby wypłukać z nich chlor, bądź sól.
Kolejną ochroną włosów na rozdwojone końcówki jest stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji, takich jak szampony, odżywki, olejki, sera. Warto sięgać po produkty nawilżające i regenerujące, zapewniające ochronę i nawilżenie, stosować maski i odżywki regenerujące. Doskonałe jest regularne olejowanie włosów, a także profesjonalne zabiegi w salonach fryzjerskich, czy medycyny estetycznej. I oczywiście pamiętajmy o regularnym podcinaniu końcówek.
Oprócz pielęgnacji zewnętrznej o włosy możemy zadbać także dzięki zdrowej diecie, która ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, wpływa na włosy, cerę, procesy starzenia. Właściwe odżywianie ma olbrzymie znaczenie dla funkcjonowania całego naszego organizmu.
Dlaczego warto podcinać końcówki włosów?
Podcinanie włosów usuwa zniszczone końcówki, które mogą prowadzić do dalszego uszkodzenia włosa. Rozdwojone końcówki mogą się łamać, co sprawia, że włosy wydają się krótsze i mniej zdrowe. Regularne podcinanie sprawia, że włosy wyglądają na zdrowsze, pełniejsze i bardziej lśniące. Usunięcie zniszczonych końcówek poprawia ogólną kondycję i wygląd włosów, a także zapobiega dalszemu rozdwajaniu się włosów. Dzięki temu włosy mogą rosnąć zdrowo na całej długości. Zdrowe włosy są łatwiejsze do stylizacji i mniej podatne na plątanie. Dlatego regularne podcinanie końcówek zapobiega tworzeniu się kołtunów i ułatwia rozczesywanie. A to wpływa na to, że nie ulegają dalszemu zniszczeniu.
Częstotliwość podcinania włosów zależy od ich rodzaju, długości i stanu. Ogólnie zaleca się podcinanie końcówek co sześć, osiem tygodni, aby utrzymać włosy w dobrej kondycji. Osoby z dłuższymi włosami lub bardziej podatnymi na uszkodzenia mogą potrzebować częstszego podcinania.
Czy podcinanie włosów przyspiesza ich wzrost?
Odpowiedź brzmi nie. Podcinanie włosów nie wpływa na tempo ich wzrostu. Wzrost włosów to proces wewnętrzny, który zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, dieta, zdrowie hormonalne i ogólny stan zdrowia. Wzrost włosów zachodzi w mieszkach włosowych, a nie na końcach włosów. Zatem ich podcinanie nie wpływa na rozdwojone końcówki i procesy zachodzące w mieszku włosowym.
Jak wzmocnić cienkie i łamiące się włosy?
Cienkie, rozdwajające się i łamiące włosy to problem, z którym boryka się wiele osób. Jedną z przyczyn może być genetyka, która wpływa na strukturę włosów, ich grubość i podatność na łamanie. Na złą kondycję włosów wpływa niewłaściwa pielęgnacja włosów, niezdrowa dieta, stres, brak snu oraz wystawianie włosów na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Zły stan włosów może być także efektem poważniejszych problemów zdrowotnych, dlatego nie należy bagatelizować ich gorszej kondycji. Warto skontaktować się z lekarzem, który zleci badania, w tym krwi, aby sprawdzić poziom hormonów, witamin i minerałów, które mogą mieć wpływ na stan włosów, a także trichoskopię, która jest nieinwazyjnym badaniem polegającym na oglądaniu skóry głowy i włosów za pomocą specjalnego mikroskopu. Pozwala ono na dokładne zbadanie łodyg włosów oraz powierzchni skóry głowy.
Odpowiednia dieta, właściwa pielęgnacja włosów, unikanie wysokich temperatur, regularne stosowanie odżywek i masek nawilżających pomoże wzmocnić włosy[1], minimalizować rozdwojone końcówki i zapobiegać ich łamliwości. Warto sięgać po produkty zawierające keratynę, proteiny jedwabiu, olej arganowy czy masło shea. Szampony nie powinny zawierać siarczanów, woda, w której myjemy włosy powinna mieć temperaturę letnią. Warto regularnie olejować włosy, zabieg ten znacząco poprawia kondycję włosów. Oleje takie jak kokosowy, arganowy, jojoba czy rycynowy dostarczają włosom niezbędnych składników odżywczych, wzmacniają je i zapobiegają ich łamliwości.
Należy unikać wysokich temperatur suszenia włosów, wybierając suszarki, bądź prostownice warto sięgnąć po te jonizujące oraz mające regulację temperatury suszenia, najlepsze będzie letnie powietrze. Letnie powietrze zamyka łuski włosów, które są naturalną ich ochroną. Tak więc suszyć włosy po umyciu należy, ale letnim powietrzem. Latem warto chronić włosy przed słońcem, a dokładnie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Regularne podcinanie końcówek, co sześć, osiem tygodni pomaga w utrzymaniu zdrowych włosów, zapobiegając ich rozdwajaniu i łamliwości.
Podsumowanie
Piękne włosy to marzenie każdego, odpowiednia dbałość o nie może nas do tych marzeń przybliżyć. Ich zła kondycja może być efektem wielu problemów zdrowotnych, dlatego sama pielęgnacja może nie być wystarczająca, warto to skonsultować ze specjalistą. Jeśli masz wątpliwości i zastanawiasz się nad powodem złej kondycji włosów, skontaktuj się z nami, lepiej dmuchać na zimne. Znaczy na włosy!
Zapraszamy do kontaktu: https://centrumkierach.pl/kontakt/