Przeszczep włosów często budzi w pacjentach niepokój. Zabieg przeprowadzany przez doświadczonego lekarza praktycznie nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia jakichkolwiek powikłań, jednak rozumiem obawy – po pierwsze jest to operacja, a po drugie wpływa na nasz wygląd zewnętrzny. Dzisiaj w skrócie opowiem o dniu zabiegu, czyli o tym jak się przygotować, spokojnie przejść przez sam przeszczep i jak zadbać o siebie po opuszczeniu kliniki.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Dobre śniadanie to podstawa

Przeszczep włosów metodą FUE wymaga od lekarza poświęcenia czasu, dlatego 
w zdecydowanej większości przypadków wykonuje on tylko 1-2 zabiegi w ciągu dnia. Osobiście nigdy nie decyduje się na przeprowadzenie więcej niż jednego zabiegu dziennie, dzięki czemu wiem, że mogę nigdzie się nie spieszyć i poświęcić pacjentowi tyle czasu, ile tylko będzie wymagał jego przypadek. Co to oznacza dla pacjenta? To, że zabieg potrwa kilka godzin, więc w tym czasie można zgłodnieć… Przed przybyciem do kliniki bardzo ważne jest zjedzenie treściwego śniadania, które pozwoli nam spokojnie przetrwać bez jedzenia i czuć się komfortowo przez cały czas trwania zabiegu. Przed przystąpieniem do pobierania mieszków włosowych pacjentowi jest golona głowa, po czym z tyłu i z boków głowy pobierane są mieszki włosowe, które następnie jak najszybciej zostają wszczepione w miejsca bez włosów. Na sali przez cały czas jest obecna asystentka, która odgrywa ważna rolę w trakcie zabiegu – dokładnie weryfikuje i liczy pobrane mieszki włosowe pod mikroskopem oraz wkłada je do implantera. Jak już pewnie wiecie z innych wpisów, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny. 
W niektórych przypadkach pacjent otrzymuje również delikatne leki uspokajające, co pozwala mu przejść cały zabieg bez niepotrzebnych stresów.

Przeszczep włosów w jeden lub dwa dni

W zależności od ilości przeszczepianych mieszków włosowych zabieg odbywa się w trakcie jednego lub dwóch następujących po sobie dni. Podczas jednego dnia można poprawnie przeszczepić ok. 2000-2200 mieszków włosowych, dlatego w przypadku większej ilości przeszczepów zabieg zawsze musi zostać rozłożony w czasie. W trakcie trwania zabiegu pacjent może skupić się na innych czynnościach.

Powrót do domu po przeszczepie włosów

Dobrze kiedy pacjent spędza pierwszą po przeszczepie noc w mieście, w którym wykonywany był zabieg i nie naraża się na długą i męczącą podróż. Nic tak nie wpływa na samopoczucie jak odpoczynek, dlatego by przyspieszyć proces gojenia powinniśmy zagwarantować sobie przestrzeń do relaksu. W przypadku przeszczepu włosów wykonanego metodą FUE czas regeneracji po zabiegu trwa zaledwie 5-7 dni – na ten czas nie powinniśmy planować żadnych czynności, tak aby skóra głowy spokojnie mogła się zregenerować, a wszczepione mieszki włosowe zadomowić w nowym miejscu na dobre.