Przeszczep włosów to wspaniałe rozwiązanie dla osób borykających się z problemem łysienia. Jednak to skomplikowany zabieg chirurgiczny, który wymaga nie tylko olbrzymiej precyzji i cierpliwości, ale także wiedzy oraz doświadczenia. Decyzja o poddaniu się przeszczepowi włosów podejmowana jest zazwyczaj po dłuższym i szczegółowym przeanalizowaniu wszystkich “za” i “przeciw”. To inwestycja w wygląd, czyli emocjonalna – utrata włosów pociąga spadek własnej samooceny i samopoczucia, ale to dla większości osób spory wydatek finansowy. Dla wielu cena może być głównym czynnikiem decydującym o wyborze kliniki. Ale czy pieniądze powinny być najważniejszym kryterium wyboru w przypadku własnego zdrowia? 

Chociaż przeszczep włosów to bezpieczny zabieg, jednak, aby jego efekt był zgodny z oczekiwaniami musi być przeprowadzony nie tylko z należytą starannością, ale przez doświadczonego lekarza posiadającego fachową wiedzę medyczną. I to powinno być decydującym kryterium wyboru. Często niższa cena wiąże się z tym, że zabieg wykonywany jest nie przez lekarza, a technika przyuczonego do wykonywania przeszczepów. Taka praktyka jest często stosowana w tureckich klinikach, w których lekarz jedynie nadzoruje, a sam zabieg przeprowadza technik. Będzie taniej, ale czy i lepiej? Pamiętajmy, że za błędy, niewystarczającą wiedzę, zbyt małe doświadczenie i umiejętności zapłaci w przyszłości pacjent. Nie zawsze można także “naprawić” źle przeprowadzony przeszczep włosów.  

Wykształcenie i doświadczenie lekarza 

Lekarze, w tym ci specjalizujący się w chirurgii estetycznej oraz transplantologii włosów, nim rozpoczną pracę w zawodzie przechodzą wieloletnią i wymagającą ścieżkę edukacyjną. Same studia medyczne trwają 6 lat, po ich ukończeniu przyszli specjaliści odbywają obowiązkowe staże, szkolenia oraz zdobywają praktyczne doświadczenie w pracy pod okiem doświadczonych, z wieloletnim stażem specjalistów. Przez te wszystkie lata zdobywają szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną obejmującą nie tylko tematykę z zakresu swojej specjalizacji, ale wiedzę ogólną zawierającą szeroki zakres zagadnień medycznych, w tym anatomię, fizjologię skóry, techniki chirurgiczne.

Oprócz wiedzy teoretycznej bezcenne jest również zdobyte doświadczenie kliniczne. Praktyka pod okiem doświadczonych mentorów pozwala młodym lekarzom zdobyć umiejętności, które będą niezbędne do przeprowadzania bezpiecznych i udanych przeszczepów włosów. Ale na tym nie koniec. Lekarze w trakcie całej swojej pracy zawodowej dokształcają się i aktualizują wiedzę, nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje medyczne.

Ryzyko związane z zabiegiem przeprowadzonym przez technika

Technicy (najczęściej osoby bez jakiegokolwiek wykształcenia medycznego) to osoby przeszkolone tylko w pewnych aspektach procedury przeszczepu włosów, nie posiadają szerokiej i głębokiej ogólnej wiedzy medycznej, jaką z racji studiów, stażów i praktyk mają lekarze. Braki w wiedzy medycznej oraz brak doświadczenia klinicznego mogą skutkować błędami, a te pociągać za sobą różnego rodzaju komplikacje, które mogą mieć poważne konsekwencje dla pacjenta – zarówno zdrowotne, estetyczne, jak i finansowe.

Do najważniejszych należą:

  • Infekcje i powikłania

Brak dostatecznej wiedzy na temat sterylności, technik chirurgicznych, metod leczenia powikłań może skutkować infekcjami, powstaniem blizn czy odrzuceniem przeszczepu.

  • Nieodpowiednie zarządzanie bólem 

Przeszczep włosów wymaga znieczulenia miejscowego minimalizującego dyskomfort pacjenta w trakcie zabiegu. Podanie odpowiednich środków przeciwbólowych oraz anestezjologicznych, we właściwych dawkach jest niezwykle istotne. Lekarze mają szczegółową wiedzę w tym zakresie, technicy mogą niewłaściwie zarządzać bólem, czego skutki odczuje pacjent. Do podawania leków (również znieczulających) upoważniony jest tylko lekarz i pielęgniarka, która dostanie takie zlecenie od lekarza. 

  • Niezadowalające wyniki estetyczne

Przeszczep włosów to zabieg niezwykle precyzyjny, wymagający wiedzy, doświadczenia, cierpliwości oraz zmysłu artystycznego, który w istotny sposób wpłynie na efekt końcowy i naturalny wygląd “nowej fryzury”. Technicy to osoby przeszkolone, ale często bez wiedzy medycznej, a także mogący nie być artystami w swoim zawodzie. Obraz może namalować każdy. Ale tylko prawdziwy artysta stworzy ten piękny.

  • Brak zarządzania komplikacjami

W przypadku pojawienia się komplikacji, lekarz szybko i skutecznie zareaguje wdrażając odpowiednie procedury medyczne. Technik po pierwsze może nie mieć wystarczających kwalifikacji, aby poradzić sobie w takich przypadkach, a dwa – lepiej mieć udzieloną pomoc na miejscu w kraju, aniżeli w odległej Turcji.

Dlaczego warto wybrać Kierach Medical Clinic?

Zabiegi wykonywane w Kierach Medical Clinic są w pełni bezpieczne, a rezultaty zawsze naturalne i w opiniach naszych pacjentów – zachwycające. Doskonałe efekty to wiedza i doświadczenie naszych specjalistów, światowej klasy sprzęt, a także zmysł estetyczny, ponieważ sam przeszczep to nie wszystko!. Dla lekarzy z Kierach Medical Clinic każdy pacjent to przede wszystkim człowiek z indywidualnymi problemami, który zasługuje na szczególną uwagę i profesjonalną opiekę. Nasi lekarze nie podchodzą do pacjentów jak do klientów, a jak do osób, którym należy pomóc, wybierając przy tym najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze metody leczenia łysienia.

Podsumowanie

Przeszczep włosów to zabieg powszechny, bezpieczny, ale wymagający zaawansowanej wiedzy medycznej, doświadczenia oraz zmysłu estetycznego. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego lekarza, specjalisty w zakresie transplantologii włosów. Od tego bowiem zależy bezpieczeństwo pacjenta, minimalizacja ryzyka powstania powikłań, a nade wszystko osiągnięcie estetycznego efektu końcowego. Inwestując we własne zdrowie oraz wygląd – decydując się na przeszczep włosów, warto wybrać specjalistę, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Jeśli zastanawiasz się nad przeszczepem włosów – nie czekaj, skonsultuj się z nami, także wygodnie on-line: https://drkierach.pl/konsultacje-online/