Podczas wieloletniej pracy z pacjentami z różnych stron świata zdobyłem cenne doświadczenie medyczne, ale i nauczyłem się wielu rzeczy o życiu i ludziach. Jednymi z ciekawszych, a zarazem najoczywistszych lekcji były te, która utwierdziły mnie w przekonaniu, że niezależnie od kontynentu, wszyscy jesteśmy zupełnie tacy sami… wszyscy przed jakimkolwiek zabiegiem zadajemy to samo pytanie – „Czy to będzie bolało?”.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Przeszczep włosów nie boli

Mam za sobą setki wykonanych przeszczepów i chyba żaden zabieg nie odbył się bez wspomnianego powyżej pytania. Nasz lęk przed bólem nie jest niczym zadziwiającym. Nie chce zagłębiać się w wątki psychologiczne i zastanawiać nad tym, dlaczego boimy się bólu… ból niezależnie od natężenie nie jest niczym przyjemnym – uznajmy ten argument za wyczerpującą odpowiedź. Odpowiedź na kolejne pytanie, które dzisiaj już padło, jest bardziej przyjemna. Przeszczep włosów nie boli! 🙂 Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie czuje bólu, przez cały czas jest w pełni świadomy – może bez najmniejszego problemu rozmawiać, czytać, oglądać film… Lekarz po zakończonym przeszczepie profilaktycznie zaleca przyjmowanie leków przeciwzapalnych i antybiotyku.

Szybka rekonwalescencja

Drugim najczęściej zadawanym przez pacjentów pytaniem, jest pytanie o czas rekonwalescencji po zabiegu. Na przestrzeni ostatnich lat medycyna estetyczna poczyniła ogromne postępy. W przeszłości przeszczep włosów wymagał pobrania płata skóry z potylicy, a takie rozwiązanie pozostawiało po sobie „pamiątkę” w postaci sporej blizny linijnej. Obecnie dzięki metodzie FUE każdy mieszek włosowy pobierany jest oddzielnie, co pozwala uniknąć blizny linijnej z tyłu głowy, ale i znacznie skraca czas rekonwalescencji po zabiegu. Po transplantacji włosów metodą FUE pełny powrót do formy trwa zaledwie 5-7 dni, dzięki czemu pacjenci często decydują się na przeszczep w trakcie urlopu, tak by po powrocie do pracy nie pamiętać już o przebytym zabiegu.

Szybko i bez bólu

Musimy pamiętać, że każdy pacjent i każdy przypadek łysienia wymaga indywidualnego podejścia, dlatego też każdy zabieg będzie przebiegał inaczej, a doświadczenia i opinie po przeszczepie mogą być różne. Mimo wszystko, napiszę to raz jeszcze – przeszczep włosów metodą FUE jest bezbolesny, a rekonwalescencja po zabiegu w zdecydowanej większości przypadków przebiega sprawnie i szybko.