1. Strona główna
 2. /
 3. PrEP Warszawa

PrEP Warszawa

Profilaktyka przedekspozycyjna (PrEP) jest metodą zapobiegania rozwoju infekcji w przypadku zakażenia wirusem HIV. Polega na doustnym przyjmowaniu leków, które zawierają substancje zwiększające odporność i blokujące replikację i rozprzestrzenianie się wirusa po organizmie człowieka. Osoby narażone na zakażenie wirusem HIV mogą podjąć działania ochronne, takie jak PrEP, w każdym momencie. Decyzja o rozpoczęciu profilaktyki poprzedzona jest szczegółową konsultacją lekarską. Zapraszamy na wizytę konsultacyjną w Warszawie pacjentów z grupy ryzyka, którzy chcą zmniejszyć zagrożenie zachorowaniem.

close up hand holding pills bowl 1

Dla kogo jest profilaktyka PrEP?

Aby pacjent został objęty profilaktyką HIV, muszą wystąpić wyraźnie wskazania do rozpoczęcia leczenia. Decyzję tę zawsze poprzedzają szczegółowe konsultacje medyczne. Lekarz przeprowadza wywiad mający na celu zebranie informacji zarówno o stanie zdrowia pacjenta, jak i o jego trybie życia. Profilaktyka przedekspozycyjna HIV jest zalecana jako dodatkowa forma zabezpieczenia dla osób, u których występuje realne ryzyko zakażenia wirusem HIV. Są to m.in. pary, które planują zajście w ciążę, a jedna z osób jest nosicielem wirusa. PrEP jest także dla osób narażonych na zakażenie – prowadzących aktywne życie seksualne i kontaktujących się z nosicielami wirusa HIV lub przyjmujących narkotyki. W przypadku pacjentów, których partnerzy współżyją z wieloma osobami i są narażeni na zakażenie HIV lub obracają się w środowiskach, gdzie zażywa się narkotyki, PrEP również może być wskazane. Profilaktyka PrEP może być stosowana zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Mogą z niej korzystać osoby nawiązujące stosunki heteroseksualne i homoseksualne.

Po co wykonuje się kwalifikację do PrEP?

Decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta do profilaktyki zakażenia wirusem HIV powinna być dobrze przemyślana. Leczenie wiąże się z restrykcyjnym przestrzeganiem zaleceń lekarza i raz podjęte powinno być stosowane regularnie. Zapraszamy do umówienia się na konsultację w naszej klinice w Warszawie, podczas której lekarz specjalista wykona badanie kwalifikacyjne do PrEP. Cena takiej wizyty wynosi 300 zł. Co należy zrobić przed rozpoczęciem PrEP? Wykluczyć niedawne zakażenie HIV. Uzupełnić szczepienia przeciw zapaleniom wątroby HBV i HAV. Sprawdzić stężenie kreatyniny. Wykonać morfologię krwi. Wykonać ogólne badanie moczu.

Formularz kontaktowy
  Jak wygląda PrEP?

  PrEP polega na regularnym przyjmowaniu leków, które blokują kopiowanie i rozprzestrzenianie się wirusa HIV w organizmie człowieka. Substancjami czynnymi połączonymi w jedną tabletkę są tenofowir i emtrycytabina. Aby leczenie profilaktyczne działało i zabezpieczało przed zakażeniem, pacjent powinien przyjmować lek codziennie o stałej porze. W przeciwnym razie stężenie substancji czynnych może być zbyt małe, by skutecznie uniemożliwić replikację i rozprzestrzenianie się wirusa. Wtedy ochrona będzie niewystarczająca i w konsekwencji może dojść do wystąpienia zakażenia i rozwoju choroby. Zazwyczaj profilaktyka HIV wiąże się także z edukacją seksualną dotyczącą bezpiecznego współżycia, chorób przenoszonych drogą płciową i roli podstawowego zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi, jakim jest prezerwatywa. Po podjęciu leczenia profilaktycznego pacjent pozostaje pod opieką lekarza specjalisty, który zaleca konieczne badania. Należy regularnie je wykonywać w kierunku zakażenia wirusem HIV oraz monitorować ewentualne występowanie działań niepożądanych. Czasami zdarza się, że pacjent ma problem z przestrzeganiem restrykcji dotyczących pory codziennego przyjmowania leku. W takim przypadku lekarz próbuje znaleźć przyczynę tej sytuacji i wraz z pacjentem poszukuje rozwiązania, które pomoże mu skutecznie prowadzić proces profilaktycznej ochrony przed zakażeniem wirusem HIV. U części pacjentów stosujących PrEP zaobserwowano efekty uboczne, takie jak nudności czy utrata apetytu, które ustępowały po kilku tygodniach. W niektórych przypadkach pojawiły się też lekkie bóle głowy. Nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych.

  Profilaktyka HIV – Warszawa

  Gdzie można się udać w przypadku potrzeby zastosowania profilaktyki HIV w Warszawie? W Kierach Medical Clinic zapewniamy Państwu przyjazną atmosferę i pełną dyskrecję. Jesteśmy nowoczesną kliniką, która stawia na innowacyjne metody poprawiające jakość życia pacjentów. Otaczamy ich kompleksową opieką oraz oferujemy profesjonalne doradztwo medyczne i zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, bazując na wieloletnim doświadczeniu naszych wybitnych specjalistów. W razie pytań zapraszamy do kontaktu!

  1. Strona główna
  2. /
  3. PrEP Warszawa

  Konsultacje

  • Siedziba Warszawa

   (Przeszczep włosów, leczenie wypadania włosów, dermatologia, medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna)

   Chrobrego 4/U5
   02-479 Warszawa
   Domofon 102, piętro 1
   +48 579 645 819
   Na mapie
  Umów się na konsultację
  Poniedziałek – Piątek 9.00 – 18.00
  UMÓW SIĘ ZADZWOŃ