Dlaczego włosy siwieją?

Kolor włosów uzależniony jest od obecności pigmentów w trzonie włosa. Kolor włosów powstaje z melanocytów, te komórki macierzyste działają w połączeniu z komórkami macierzystymi mieszków włosowych. Ilości dwóch rodzajów melaniny: eumelaniny (brązowe i czarne pigmenty) i feomelaniny (czerwone i żółte pigmenty) będą określać intensywność koloru wytwarzanego w trzonie włosa.
Zupełnie normalne jest to, iż z wiekiem kolor zanika lub rozjaśnia się, a gromadzenie się nadtlenku wodoru powoduje zniszczenie melanocytów i siwienie włosów. W 2009 roku przeprowadzono badania naukowe w Zjednoczonym Królestwie i Niemczech nad naturalnym gromadzeniem się nadtlenku wodoru, używanego przez ludzi do rozjaśniania włosów. U większości młodszych osób enzym zwany katalazą rozkłada nadtlenek wodoru, utrzymując ciemniejszą pigmentację trzonu włosa.
Wraz z wiekiem mamy mniej enzymu katalazy, a także enzymów MSR A i B, które naprawiają uszkodzenia mieszków włosowych związane z nadtlenkiem wodoru. To połączenie wzrastających poziomów niektórych oraz niższych poziomów innych enzymów zaburza poziom produkcji melaniny.

 

Zapisz się do newslettera

Zawsze bądź na bieżąco.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu w celach marketingowych.