Mycie włosów jest rutynową czynnością, którą większość z nas powtarza każdego dnia. Czy robimy to poprawnie? Po rozmowach z wieloma pacjentami zauważyłem, że – wbrew pozorom – poprawne wykonanie tej prostej czynności może sprawiać trudności. Pacjenci często popełniają błędy, które mają duży wpływ na osłabienie kondycji włosów, co w konsekwencji może prowadzić do ich wypadania. Jak powinniśmy poprawnie myć włosy? Po przeczytaniu tego artykułu przekonacie się, że rezygnacja ze złych nawyków jest naprawdę prosta.

Jak poprawnie myć włosy?

Poprawne mycie włosów jest naprawdę proste i wcale nie zajmuje dużo czasu. Błędy, które popełniamy podczas tej czynności zazwyczaj wynikają z faktu, iż nie zwracamy uwagi na szczegóły – czas to zmienić! Oto 4 najczęstsze błędy, które popełniamy podczas mycia włosów:

1. Źle dobrany szampon

Włosy mogą wyróżniać się wieloma charakterystycznymi cechami, np. wykazywać skłonności do przetłuszczania. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór szamponu, stosowanie tych, które nie są przeznaczone dla rodzaju naszych włosów, może im zaszkodzić oraz sprawić, że fryzura będzie wyglądać nieestetycznie. Przed zakupem szamponu należy zwrócić uwagę na jego skład i umieszczony na opakowaniu opis, a w przypadku problemów z określeniem rodzaju włosów, warto poprosić o pomoc lekarza, fryzjera lub farmaceutę.

2. Nakładanie szamponu

Do dokładnego umycia krótkich włosów wystarczy nam niewielka ilość szamponu – nie więcej niż zawartość nakrętki z plastikowej butelki. W przypadku długich włosów najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie tej ilości o połowę. Nim szampon znajdzie się na naszej głowie, musimy pamiętać o dokładnym namoczeniu jej ciepłą wodą. Podczas mycia włosów wielu osobom zdarza się nakładać szampon na niedokładnie namoczone włosy – jest to błąd, który uniemożliwia poprawne umycie skóry głowy i włosów. Przed przystąpieniem do używania szamponu zawsze należy przez ok. 5-10 sekund moczyć włosy, dopiero potem rozpocząć wcieranie pieniącego się szamponu. Najpierw wmasowujemy szampon w skórę głowy, następnie powstałą pianę przenosimy na dolne partie włosów.

3. Złe spłukanie włosów

Po kilku minutach mycia skóry głowy i włosów czas na spłukanie znajdującego się na naszej głowie szamponu. Tą czynność wystarczy wykonać raz, jednak musimy zwrócić uwagę, by zrobić to dokładnie i nie pozostawić na włosach piany. Do spłukiwania szamponu nie należy używać zbyt ciepłej wody, ponieważ powoduje ona nadmierne tworzenie piany i w rezultacie uniemożliwia pełne usunięcie szamponu z włosów. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe obniżanie temperatury wody, i opłukiwanie włosów od góry (przy skórze głowy), do dolnych partii włosów, tak by dłońmi zbierać całość znajdującego się na nich szamponu.

4. Tarcie mokrych włosów ręcznikiem

Włosy po umyciu są niezwykle wrażliwe i delikatne, dlatego nigdy nie powinniśmy intensywnie wycierać ich i naciskać ręcznikiem. Ten błąd popełnia większość osób, nieświadomie osłabiając swoje włosy oraz często je uszkadzając. Po umyciu włosów należy dłońmi ściągnąć z nich jak największą ilość wody, dopiero następnie delikatnie przykładać do głowy czysty ręcznik, nie pocierając nim mokrej głowy. Błędem również jest zawiązywanie na mokrych włosach „turbanu” z ręcznika, który będzie uciskał nasze włosy. Jeżeli już zdecydujemy się na pozostawienia na głowie ręcznika, nie należy go mocno wiązać.

Jak często myć włosy?

Częstym błędem podczas pielęgnacji włosów jest również ich zbyt częste mycie. Mycie włosów codziennie dla większości osób nie jest dobrym rozwiązaniem. Najbardziej odpowiednie dla włosów okazuje się ich mycie co 2-3 dni, jednak nie chciałbym stawiać tutaj sztywnej granicy. Tak jak już pisałem, włosy mogą wyróżniać się różnymi cechami, dlatego w przypadku np. włosów przetłuszczających się, rezygnacja z częstego mycia nie będzie dobrym rozwiązaniem.