Z problemem wypadania włosów ludzie borykają się od zarania dziejów,  nic więc dziwnego, że dla współczesnej medycyny mogło to oznaczać tylko jedno… wyzwanie! W dodatku nie małe, ale przecież wyzwania są właśnie tym, co lekarze lubią najbardziej. Pierwsze wzmianki o przeszczepianiu włosów pochodzą już ze starożytności, jednak rewolucja związana z rekonstrukcją owłosienia głowy zaczęła się dopiero w XIX wieku, a w XX wieku osiągnęła poziom zbliżony do tego, który znamy dzisiaj. J. F. Dieffenbech, N. Orentreich oraz S. T. Hwang, to nazwiska, które warto zapamiętać – to właśnie im zawdzięczamy możliwość przeczepiania włosów.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Leki na wypadanie włosów czy przeszczep włosów?

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne – czasami mamy na nie wpływ (dieta, stres), innym razem włosy wypadają bez względu na nasz styl życia (geny, konsekwencje różnych chorób). Niezależnie od powodu łysienia, niezwykle ważna jest szybka reakcja na problem. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym większa jest szansa rozpoczęcia skutecznego leczenia farmakologicznego. Póki wypadaniem włosów nie został objęły zbyt duży obszar głowy, istnieje szansa na dobranie odpowiednich leków. W wielu przypadkach, nawet gdy nie przywrócą one pełnej gęstości włosów, warto rozpocząć walkę z problemem właśnie od farmakologii, ponieważ skutki terapii często pozwalają obniżyć koszty ewentualnego przeszczepu włosów w przyszłości. Rozwiązaniem, które pozwala przywrócić gęste i zdrowe włosy – nawet pacjentom, którzy stracili już większość włosów na głowie – jest chirurgiczne przywracanie włosów, czyli właśnie przeszczep mieszków włosowych. Taki zabieg może odbyć się przy użyciu 3 metod, z czego jedna nie jest już stosowana.

2 metody przeszczepiania włosów

Obecnie przeszczep włosów przeprowadza się przy użyciu metody FUT lub FUE. Pierwsza z nich – FUT – ze względu na wiele mankamentów jest stosowana coraz rzadziej i najprawdopodobniej niebawem zupełnie przejdzie do historii. Wśród największych minusów FUT znajduje się przede wszystkim linijna blizna z tyłu głowy, która zazwyczaj uniemożliwia pacjentom noszenie krótkiej fryzury. Najnowocześniejszą metodą przeszczepiania włosów jest obecnie metoda FUE. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu pacjent może przejść bezinwazyjny i bezbolesny zabieg, który dzięki współczesnej medycynie jest przeprowadzany w przeciągu zaledwie kilku godzin. Ogromnym plusem FUE jest niezwykle krótka rekonwalescencja, która trwa zaledwie 5-7 dni. W HairCenter Kierach przeszczepy włosów wykonywane są wyłącznie przy użyciu najnowocześniejszej metody, czyli FUE. Być może niektórzy natknęli się w Internecie na inne chirurgiczne sposoby przywracania włosów, np. „Safer”, „Artas”, „mikro FUE” czy „Smart FUE”.

FUE
Przeszczep włosów metodą FUE w HairCenter Kierach

Indywidualne podejście do pacjenta

Mimo dużych możliwości walki z problemem wypadania włosów, musimy pamiętać, że decyzję
o sposobie leczenia zawsze podejmuje lekarz. Pacjent nie jest w stanie samodzielnie znaleźć przyczynę wypadania włosów, a bez jej określenia nie ma możliwości dobrania skutecznej metody leczenia. W medycynie, również estetycznej, bardzo ważne jest indywidualne podejście do pacjenta  – to co pomaga jednym pacjentom, dla innych może okazać się bezskuteczne lub nawet szkodliwe.