Łupież to powszechny problem dermatologiczny, który objawia się złuszczaniem martwych komórek naskórka w postaci białych, suchych płatków. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale może również powodować swędzenie i dyskomfort. Łupież występuje głównie na owłosionej skórze głowy, ale może także pojawić się w innych miejscach ciała, takich jak brwi, broda czy klatka piersiowa. Czy to problem, który możemy wyleczyć sami? Czy jednak lepiej udać się do dobrego lekarza trychologa, który dokładnie oceni stan skóry głowy? Aby lepiej zrozumieć z czym mamy do czynienia, poznajmy przyczyny powstawania łupieżu.
Łupież przyczyny
Jedną z najczęstszych przyczyn łupieżu jest nadmierne złuszczanie naskórka wywoływane przez Malassezję, grzyb naturalnie występujący na skórze. U niektórych osób może on powodować nadmierne złuszczanie się naskórka. W przypadku jego zbytniego rozwoju, może dojść do stanu zapalnego i łupieżu. Kolejną przyczyną jest łojotok. W tym przypadku nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe prowadzi do tworzenia łupieżu tłustego, który jest trudniejszy do usunięcia, aniżeli ten wywołany wspomnianym grzybem Malassezia[1].
Do łupieżu, tym razem suchego, może prowadzić suchość skóry, powstają tutaj charakterystyczne drobne, białe płatki. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stres oraz zaburzenia hormonalne wpływają na stan skóry głowy i sprzyjają powstawaniu łupieżu. Podobnie jak i nieodpowiednia higiena skóry głowy. Rzadkie mycie włosów może prowadzić do nagromadzenia się martwego naskórka i sebum, co sprzyja tworzeniu się łupieżu. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów, a także niewłaściwej diety – to także przyczyny problemów skórnych.
Łupież leczenie
Skoro znamy już przyczyny powstawania łupieżu, to teraz przyjrzyjmy się leczeniu. Aby było ono skuteczne wymaga podejścia wieloaspektowego. Najważniejsze będzie regularne stosowanie szamponów antyłupieżowych zawierających składniki aktywne, które pomagają w kontrolowaniu łupieżu. Ważne jest, aby dokładnie myć i spłukiwać włosy, aby usunąć wszelkie resztki szamponu. Warto jest także zmienić nawyki higieniczne. Częstsze mycie włosów oraz unikanie kosmetyków, które mogą podrażniać skórę głowy, pomoże w redukcji łupieżu. Na stan skóry pozytywnie wpływa również stosowanie zdrowej i zrównoważonej diety, bogatej w witaminy i minerały, a także unikanie stresu oraz łagodzenie jego skutków poprzez stosowanie technik relaksacyjnych. Sen i odpoczynek to także ważne elementy od których zależy kondycja skóry i całego organizmu.
Kosmetyki antyłupieżowe
W jaki sposób właściwie wybrać kosmetyki antyłupieżowe? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich skład. Do głównych składników należy pirytionian cynku, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co pomaga kontrolować populację grzybów Malassezia na skórze głowy. Kolejny składnik to ketokonazol – silny środek przeciwgrzybiczy, który skutecznie zwalcza łupież spowodowany przez grzyby. Siarczek selenu pomaga redukować łuszczenie się skóry i łagodzi swędzenie. Kwas salicylowy ma działanie złuszczające, co pomaga w usuwaniu martwych komórek skóry. Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek antyseptyczny i przeciwgrzybiczy, który może pomóc w leczeniu łupieżu. Ekstrakt z aloesu działa łagodząco i nawilżająco, co może przynieść ulgę podrażnionej skórze głowy. Węgiel aktywowany pomaga w oczyszczaniu skóry głowy z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.
Czy warto z problemem łupieżu udać się do trychologa?
Zdecydowanie tak. Trycholog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych z włosami i skórą głowy, wykorzystując w tym celu różnorodne metody diagnostyczne, pozwalające na dokładne zbadanie stanu skóry głowy i włosów. Pierwszym krokiem w diagnozie jest szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego zebrane zostaną informacje na temat stylu życia, diety, historii zdrowotnej, stosowanych kosmetyków, a także problemów zdrowotnych i stresu.
Krokiem drugim jest przeprowadzenie dokładnego badania skóry głowy oraz włosów. Dzięki niemu można ocenić ich stan, strukturę oraz obecność ewentualnych zmian skórnych. Samo obejrzenie głowy gołym okiem jest niewystarczające, konieczna jest trichoskopia. To nieinwazyjne badanie polegające na oglądaniu skóry głowy i włosów za pomocą specjalnego mikroskopu. Pozwala ono na dokładne zbadanie łodyg włosów oraz powierzchni skóry głowy. W niektórych przypadkach trycholog może zlecić dodatkowe badania, takie jak badania krwi, aby sprawdzić poziom hormonów, witamin i minerałów, które mogą mieć wpływ na stan włosów.
Podsumowanie
Na podstawie przeprowadzonych badań lekarz trycholog może określić konkretny problem dotykający włosów i skóry głowy, łupież może być nie jedynym. Infekcje i stany zapalne skóry głowy, takie jak na przykład grzybica mogą prowadzić do łysienia, dlatego warto skonsultować sytuację z lekarzem trychologiem, nim choroba przerodzi się w poważniejszą dolegliwość.
Jeśli masz problem z łupieżem, zwłaszcza gdy trwa on już od dłuższego czasu, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami! Nasi lekarze to doświadczeni specjaliści, którzy wiedzę łączą z doświadczeniem, także zdobytym w wiodących klinikach zagranicznych. Zapraszamy do kontaktu: https://centrumkierach.pl/kontakt/