Jedną z najpopularniejszych dolegliwości skóry głowy jest łupież. Ten problem dotyczy wielu ludzi na całym świecie, jednak zwykle jest prosty w zwalczeniu (zazwyczaj już dzięki stosowaniu dedykowanych szamponów dostępnych w każdej aptece). Za łupież odpowiadają drożdżopodobne grzyby (Malassezia) – nie są one groźne dla człowieka, problem pojawia się dopiero wtedy, gdy zaczynają się zbytnio namnażać, a skóra głowy łuszczyć. Łupieżu nie należy bagatelizować, jego pojawienie powinno skłonić nas do natychmiastowego działania.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Łupież – jak się go pozbyć?

Łupież zazwyczaj jest prosty w leczeniu. Ta przypadłość może dotykać ludzi w różnym wieku i powracać na różnych etapach życia, np. podczas spadku odporności czy przy nadmiernym łojotoku. W większości przypadków skuteczne w walce z łupieżem będzie zastosowanie szamponu przeciwłupieżowego, jednak gdy to nie wystarczy i problem będzie nawracał, warto skorzystać z pomocy lekarza, który pomoże w doborze odpowiednich kosmetyków, zleci wykonanie badań lub wdroży leczenie.

Czy łupież pojawia się po przeszczepie włosów?

Przez jakiś czas po przeszczepie włosów metodą FUE, gdy skóra głowy jest napięta i wysuszona, pacjenci zauważają łuszczenie. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu nie jest to niepokojący objaw i nie ma nic wspólnego z łupieżem. Skóra po zabiegu FUE jest wyjątkowo wrażliwa i wysuszona, dlatego pacjentom zaleca się używania wyłącznie szamponów nie zawierających silikonu, a w przypadku zaobserwowania dużej suchości stosowanie lekkich kremów nawilżających. Dobrym rozwiązaniem jest także włączenie szamponu z komponentą nawilżającą. Łuszczenie skóry głowy po zabiegu nie jest powodem do niepokoju, jeśli jednak od zabiegu minie kilka miesięcy, a łuszczenie skóry nie ustąpi, należy skontaktować się w tej sprawie z zabiegowcem.