Lipoliza podbródka to jeden z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, cieszący się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jego celem jest redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach podbródka, czyli z tzw. podwójnego podbródka. Jest on wynikiem nadwagi, starzenia się skóry, bądź predyspozycji genetycznych.
Lipoliza podbródka – jak przebiega zabieg?
Lipoliza podbródka[1] to małoinwazyjny zabieg, który polega na podaniu substancji rozpuszczających tłuszcz bezpośrednio do tkanki tłuszczowej znajdującej się pod skórą. Jednak jak każda ingerencja chirurgiczna wymaga wiedzy i doświadczenia lekarza, dlatego warto wykonać ją w renomowanej klinice.
Pierwszym krokiem do zabiegu jest oczywiście konsultacja z lekarzem specjalistą, który oceni stan skóry i ilość tkanki tłuszczowej w okolicach podbródka, przeprowadzi wywiad z pacjentem, w razie potrzeby zleci wykonanie niezbędnych badań, w tym morfologii krwi. Podczas tej wizyty lekarz omówi oczekiwania pacjenta, możliwe efekty zabiegu oraz ewentualne indywidualne przeciwwskazania.
Przed przystąpieniem do lipolizy, skóra w miejscu zabiegu jest dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana. Następnie lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe, które ma na celu zminimalizowanie odczuć bólowych oraz dyskomfortu pacjenta podczas przebiegu samego zabiegu.
A sam zabieg polega na wykonaniu kilku drobnych wkłuć igłą w podbródek, przez które wprowadzany jest następnie preparat do tkanki tłuszczowej. Najczęściej stosowane substancje rozpuszczające tłuszcz to deoksycholan sodu. Ilość wkłuć i ilość podanego preparatu zależy od ilości tkanki tłuszczowej i za każdym razem jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Cały zabieg nie jest zbyt długi, trwa bowiem zazwyczaj od 30 do 60 minut, w zależności od skali problemu. Po lipolizie podbródka pacjent może wrócić od razu do codziennej aktywności, jednak z zachowaniem wskazówek zaleconych przez lekarza. O tyle jest to istotne, ponieważ pomoże to w prawidłowym przebiegu procesu rekonwalescencji. Najważniejsze to unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, który może przyczynić się do zwiększenia obrzęku i siniaków w miejscu podania preparatu.
Chłodne okłady będą doskonałym rozwiązaniem, ponieważ pomogą zmniejszyć obrzęk, który jest naturalny tuż po zabiegu. Tutaj dobrym rozwiązaniem może być także noszenie opaski uciskowej, która również pomoże w redukcji obrzęku i przyspieszy cały proces gojenia.
Przez kilka dni po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko powikłań, warto także unikać przebywania na słońcu oraz wizyt w saunie. Warto dodać, że prawidłowo przeprowadzony zabieg i stosowanie się do zaleceń po, nie jest obciążony ryzykiem powikłań.
Lipoliza podbródka – efekty zabiegu
Efekty lipolizy podbródka zaczynają być widoczne po kilku tygodniach od zabiegu. Dlaczego dopiero po takim czasie? Odpowiedź jest prosta. Organizm potrzebuje czasu na wchłonięcie rozpuszczonych komórek tłuszczowych. I z tego też powodu pełne efekty widoczne są po 2-3 miesiącach. Głównym efektem zabiegu jest oczywiście widoczna redukcja tkanki tłuszczowej w okolicach podbródka, czyli tzw. podwójnego podbródka. Dzięki temu linia żuchwy staje się wyraźniejsza, a dzięki temu kontur twarzy jest ładniejszy. To daje efekt młodszego wyglądu. Czy efekt zabiegu jest trwały? Tak, ale pod jednym warunkiem. Jest nim utrzymanie stabilnej wagi ciała. W przypadku przybrania na wadze, tkanka tłuszczowa pojawi się ponownie.
Lipoliza podbródka. Czy wiesz, że…
Lipoliza iniekcyjna została po raz pierwszy zastosowana w latach 90. XX wieku przez lekarzy w Brazylii. Od tego czasu technika ta zyskała popularność na całym świecie. Oprócz lipolizy iniekcyjnej, istnieją inne metody redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach podbródka, takie jak kriolipoliza (zamrażanie komórek tłuszczowych) czy liposukcja ultradźwiękowa. Lipoliza podbródka cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród kobiet, ale także i mężczyzn, którzy coraz częściej decydują się na tego rodzaju zabiegi estetyczne.
Podsumowanie
Lipoliza podbródka jest powszechnie uznawana za zabieg bezpieczny, pod jednym warunkiem – że jest wykonywana przez doświadczonego specjalistę. To małoinwazyjna i skuteczna metoda na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej w okolicach podbródka. Ryzyko powikłań jest minimalne, a do najczęściej występujących skutków ubocznych należy przejściowy obrzęk, zaczerwienienie, bądź siniaki.
Dzięki temu zabiegowi można cieszyć się lepszym i młodszym wyglądem, czemu sprzyja bardziej wyraźny kontur twarzy. Kluczowe jest jednak, aby zabieg był przeprowadzony przez doświadczonego lekarza, a pacjent przestrzegał zaleceń dotyczących rekonwalescencji. Chociaż lipoliza to bezpieczny zabieg, to jednak przeprowadzony przez nie odpowiedniego “fachowca” może pociągnąć konsekwencje zdrowotne, bądź brzydki i nierównomierny efekt końcowy rozmieszczenia tkanki tłuszczowej pod skórą.
Jeśli i Ty borykasz się z drugim, podwójnym podbródkiem skontaktuj się z nami: https://centrumkierach.pl/kontakt/ Wizytę możesz umówić także ON-LINE. Odwiedź nas na Instagramie i TikToku. Rejestracja: Zadzwoń do nas