1. Strona główna
 2. /
 3. Leczenie nadpotliwości Warszawa

Leczenie nadpotliwości Warszawa

Nadpotliwość (hiperhydroza) jest zaburzeniem, które polega na nadmiernym wydzielaniu potu przez gruczoły potowe umiejscowione niemal na całej powierzchni ciała. Problem dotyka mężczyzn i kobiet w różnym wieku i może dotyczyć silnego pocenia się całego ciała albo niektórych miejsc, takich jak pachy, stopy, dłonie czy owłosiona skóra głowy. Iniekcje z toksyny botulinowej, czyli botoksu, stanowią nowoczesne narzędzie pozwalające na skuteczne leczenie nadpotliwości. W Warszawie wykonujemy taką kurację w nowoczesnej klinice medycyny estetycznej Kierach Medical Clinic przy ulicy Chrobrego 4/U5.

Przyczyny nadpotliwości

Nadpotliwość może wynikać z wielu czynników. Wyróżnia się dwa typy nadmiernego pocenia: Nadpotliwość pierwotna – pojawia się np. w wyniku stresu lub intensywnych emocji. Nie jest skutkiem choroby. Nadpotliwość wtórna – występuje jako następstwo choroby, np. cukrzycy lub nadczynności tarczycy. Nadmierne wydzielanie potu może obejmować niektóre partie ciała (np. dłonie, podeszwy stóp, pachy lub twarz) albo mieć charakter uogólniony i dotyczyć całego ciała. Nadmiernemu poceniu się sprzyjają też otyłość i nadwaga.

Wpływ nadpotliwości na życie codzienne pacjentów

Wprawdzie nadpotliwość nie jest stanem zagrażającym życiu i powodującym wyraźne problemy zdrowotne, jednak potrafi bardzo skutecznie uprzykrzyć życie osobom, które się z nią borykają. Intensywne pocenie się pod wpływem stresu lub silnych emocji często wywołuje poczucie wstydu i zakłopotania. Czasami negatywne odczucia są na tyle silne, że prowadzą do ograniczenia kontaktów społecznych, a nawet utrudniają skupienie się na pracy. Nadmierna potliwość dłoni utrudnia precyzyjne manewrowanie przedmiotami, a wilgotne stopy lub pachy mogą skutecznie rozproszyć uwagę podczas wykonywania innych czynności. Nadmiar potu widoczny jest także na ubraniu, przez co konieczne jest częste przebieranie się w czasie dnia. Przy nadpotliwości kluczowe jest dokładne dbanie o higienę, ponieważ w wilgotnych zagłębieniach spoconej skóry bardzo często rozwijają się bakterie i grzyby, co może prowadzić do uciążliwych infekcji skórnych. U osób otyłych dużym problemem może być ocieranie się fałdów skóry o siebie – przy nadpotliwości często prowadzi to do powstawania trudnych do wygojenia ran podatnych na nadkażenia bakteryjne i grzybicze.

Formularz kontaktowy
  Na czym polega leczenie nadpotliwości botoksem?

  Niezależnie od przyczyny nadmiernego pocenia się zastosowanie toksyny botulinowej skutecznie ogranicza działanie gruczołów potowych, a przy tym nie wpływa negatywnie na ogólne odprowadzanie ciepła z organizmu. Toksyna botulinowa jest bardzo silną neurotoksyną, którą wytwarzają podczas fermentacji beztlenowej bakterie Gram-dodatnie Clostridium botulinum (laseczki jadu kiełbasianego). Odpowiednio rozcieńczoną toksynę botulinową typu A lekarz wstrzykuje w głąb skóry, w miejscu dużego skupiska gruczołów potowych. Toksyna zatrzymuje produkcję acetylocholiny na poziomie płytki nerwowo-mięśniowej oraz szczelin synaptycznych, które unerwiają gruczoły ekrynowe wydzielające pot. Botoks skutecznie i bezpiecznie rozwiązuje problem nadmiernej potliwości. Co więcej, ma wiele zastosowań w medycynie estetycznej – używa się go m.in. w korekcji zmarszczek.

  Jak wygląda zabieg leczenia nadpotliwości?

  Jeżeli interesuje Państwa leczenie nadpotliwości pach w Warszawie, warto zdecydować się na zabieg z użyciem toksyny botulinowej, który jest bezpieczny i pozwala cieszyć się znormalizowanym wydzielaniem potu przez ok. 6-12 miesięcy. Leczenie nadpotliwości poprzedza szczegółowa konsultacja medyczna, podczas której lekarz zbiera wywiad i wykonuje tzw. test Minora. Polega on na posmarowaniu obszaru dotkniętego nadmiernym wytwarzaniem potu roztworem jodyny i skrobi. Wybarwione na czarno fragmenty skóry są miejscami, gdzie występują największe skupiska gruczołów potowych. Lekarz wyznacza markerem punkty, w które następnie będzie wstrzykiwał botoks. Cała procedura trwa ok. godziny. Przed iniekcją lekarz nanosi na obszar zabiegowy specjalny krem znieczulający, dzięki któremu pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas zabiegu.

  Leczenie nadpotliwości pach, stóp i dłoni w Warszawie

  Nadmierne pocenie okolic pach powoduje nieestetyczne plamy na odzieży, może wywoływać przykry zapach i utrudniać zachowanie higieny. Podobnie przy nadpotliwości dłoni i stóp pacjenci doświadczają wielu nieprzyjemności. Wilgotna skóra sprzyja zakażeniom grzybiczym, które często są trudne i uciążliwe w leczeniu. W naszej klinice zapewniamy m.in. najnowocześniejsze leczenie nadpotliwości stóp w Warszawie. Jeśli są Państwo zainteresowani zabiegiem, zapraszamy do umówienia się na wizytę na kierach.nakiedy.pl lub skontaktowania się z nami telefonicznie pod numerem: +48 579 645 819.

  1. Strona główna
  2. /
  3. Leczenie nadpotliwości Warszawa

  Konsultacje

  • Siedziba Warszawa

   (Przeszczep włosów, leczenie wypadania włosów, dermatologia, medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna)

   Chrobrego 4/U5
   02-479 Warszawa
   Domofon 102, piętro 1
   +48 579 645 819
   Na mapie
  Umów się na konsultację
  Poniedziałek – Piątek 9.00 – 18.00
  UMÓW SIĘ ZADZWOŃ