Problem wypadania włosów dotyczy wielu kobiet i mężczyzn na całym świecie. Łysienie możemy mieć zapisane w genach i przenosić je z pokolenia na pokolenie, jednak utrata włosów często wynika z zaburzeń równowagi organizmu. Aby skutecznie rozwiązać problem i zatrzymać proces wypadania włosów, należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który czasami już po obejrzeniu pacjenta jest w stanie postawić diagnozę i wdrożyć leczenie. W poszukiwaniu przyczyny wypadania włosów często pomocne okazują się badania krwi, dlatego podczas wizyty lekarskiej możemy zostać poproszeni o ich wykonanie. Jak walczyć z wypadaniem włosów i kiedy jedynym rozwiązaniem zostaje przeszczep?
Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Sposoby leczenia wypadania włosów
W niektórych sytuacjach organizm radzi sobie z problemem wypadania włosów samoistnie. Mowa tutaj o długotrwałym stresie, który często jest przyczyną tymczasowego przerzedzania włosów. W takim przypadku rozwiązaniem problemu może okazać się zmiana nawyków i unikanie sytuacji powodujących niepokój. Niestety w większości przypadków wypadanie włosów jest wynikiem skomplikowanych zaburzeń równowagi organizmu, a wykorzystanie laseroterapii lub farmakoterapia możliwe jest tylko na wczesnym etapie leczenia. Musimy pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj czas postawienia diagnozy, a walka z utratą włosów ww. sposobami musi być stosowana konsekwentnie i przez długi czas (zwykle od 6 do 12 miesięcy). Jednym z najbardziej skomplikowanych powodów wypadania włosów jest genetyka. Ten proces postępuje stopniowo i często podyktowany jest historią wypadania włosów w rodzinie. Wzory łysienia typu męskiego mogą wahać się od niewielkiego cofania linii włosów do zaawansowanego wypadania włosów z całej głowy. Stopień łysienia męskiego oceniamy za pomocą skali Norwooda – im wyższa cyfra, tym bardziej zaawansowany poziom łysienia pacjenta.
Przeszczep włosów metodą FUE
W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem w walce z wypadaniem włosów jest przeszczep mieszków włosowych. Często pacjencji zgłaszają się do lekarza zbyt późno, by metody farmaceutyczne mogły zatrzymać proces łysienia. Lekarz wykonujący przeszczep musi wziąć pod uwagę wiek pacjenta, stopień utraty włosów oraz możliwość utraty włosów w przyszłości. Wypadanie włosów u pacjentów w młodym wieku bywa trudne do przewidzenia, dlatego ważne jest by decyzję o przeszczepie metodą FUE poprzedziło wnikliwe badanie lekarskie.
Wstępna diagnoza na podstawie zdjęć
Osoby zmagające się z utratą włosów powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ duży wpływ na sukces terapeutyczny ma czas postawienia diagnozy. W niektórych sytuacjach nawet pokazanie zdjęć lekarzowi może pomóc we wstępnym postawieniu diagnozy, dlatego warto by pacjenci wcześnie decydowali się na kontakt ze specjalistą.