Dlaczego u niektórych zabieg przeszczepu włosów się “nie udał”?
Korekta nieudanego przeszczepu włosów powinna być rozważana dopiero po zrozumieniu przyczyny niepowodzenia. Zacznijmy jednak od podstaw. Dlaczego w ogóle zabieg może się „nie udać”?
Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Najczęstsze przyczyny to błędne wykonanie zabiegu i niezdiagnozowane wcześniej choroby pacjentów.
Korekta nieudanego przeszczepu włosów: zaczynając od błędów podczas zabiegu to na wielu etapach można popełnić błąd, który zaważy na powodzeniu samego przeszczepu włosów. Zabieg nie jest tak prosty, jak wielu się może wydawać. Wymaga sprawności manualnej, wiedzy na temat przechowywania materiału biologicznego, dbałości o szczegóły i wyobraźni. Pobierając mieszki włosowe (inaczej grafty) używa się zmotoryzowanego narzędzia z ostrzem, które musi naciąć dość twardy naskórek więc przecięcie miękkiej tkanki mieszka włosowego nie jest trudne. Zbyt głębokie nacięcie, pod nieprawidłowym kątem lub w nieprawidłowym kierunku wzrostu spowoduje ucięcie mieszka włosowego w połowie i tym samym jego zniszczenie.
Przechowywanie pobranego materiału
Mieszki włosowe muszą przetrwać czas od pobrania do wszczepienia, czyli zwykle kilka godzin, poza ciałem pacjenta. Trzeba im zapewnić odpowiednie warunki przechowując w specjalnym płynie do przechowywania tkanek oraz w niższej temperaturze.
Wszczepianie mieszków włosowych
Wszczepianie mieszków włosowych pęsetą również obarczone jest ryzykiem. Sam mieszek ma około 6 mm długości więc ważne jest, aby precyzyjnie złapać go od strony naskórka. Złapanie pęsetą cebulki włosa jest jednoznaczne z jego zniszczeniem. To tylko 6 mm długości więc precyzja jest tutaj kluczowa.
A jeśli, mimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu, włosy nie odrosną w pełni?
Korekta nieudanego przeszczepu włosów: każdy taki przypadek powinien być dobrze zdiagnozowany. Często konieczne jest wykonanie biopsji skóry głowy, aby sprawdzić czy toczy się jakiś proces zapalny w skórze i wokół mieszków włosowych.
Choroby skóry, a brak odrostu włosów
- Liszaj płaski mieszkowy jest chorobą, do której trzeba mieć predyspozycję genetyczną. Często nie jest możliwe zdiagnozowanie jej przed zabiegiem, bo nie daje objawów, a sam zabieg wywołuje pierwsze objawy. Sama choroba ma podłoże autoimmunologiczne, to znaczy, że organizm pacjenta zaczyna atakować własne mieszki włosowe i doprowadza do łysienia bliznowaciejącego.
2. Zaburzenia rogowacenia, to kolejna choroba mogąca wpływać na jakość odrostu po przeszczepie włosów. Pierwsze objawy również często pojawiają się dopiero po samym zabiegu, w ciągu 2 do 3 miesięcy.
3. Zakażenie skóry głowy po zabiegu może się zdarzyć. Czasami antybiotyki miejscowe nie wystarczają i należy wdrożyć leczenie doustne, które powinno zostać zastosowane bez zbędnej zwłoki. Nieleczone zakażenie skóry powoduje przewlekły stan zapalny i niszczenie mieszków włosowych, więc jak tylko pojawia się podejrzenie zakażenia, należy szybko je zdiagnozować i leczyć. Nieprzestrzeganie zaleceń pozabiegowych również może mieć wpływ na ilość odrastających włosów. Unikanie opalania przeszczepionego obszaru, unikanie korzystania z sauny, odpowiednia pielęgnacja – to wszystko ma znaczenia i należy zastosować się do zaleceń lekarskich.
Przypadki nietypowe
Udokumentowano również brak odrostu po przeżyciu silnego i długotrwałego stresu po zabiegu.
Pacjentowi po dwóch miesiącach od przebytego zabiegu zmarła nagle bliska osoba, włosy odrastały, ale w niezadowalającej ilości. Po roku pacjent przeszedł przez całą diagnostykę łącznie z biopsją skóry głowy i nie udało się znaleźć uchwytnej przyczyny braku powodzenia zabiegu. Pacjent świadomy ryzyka kolejnego niepowodzenia zdecydował się na drugi zabieg. Tym razem włosy odrosły zupełnie prawidłowo, z oczekiwaną gęstością.
Korekta nieudanego przeszczepu włosów: jeśli decydujesz się na zabieg u doświadczonego lekarza, który wykonał tysiące zabiegów przeszczepu włosów, to ryzyko, że w twoim przypadku zabieg “nie uda się” z winy lekarza jest praktycznie zerowy. Kiedy włosy nie zaczynają wyrastać po trzech czy czterech miesiącach od zabiegu, na pewno warto udać się na wizytę kontrolną by lekarz ocenił czy należy podjąć czynności diagnostyczne, wdrożyć leczenie czy nadal czekać i obserwować.
Wybierz placówkę medyczną, która zatrudnia lekarzy z doświadczeniem zawodowym w dziedzinie przeszczepu włosów. Obejrzyj dostępne zdjęcia przed i po zabiegu dostępne w placówce, aby mieć pewność, że efekty spełniają twoje oczekiwania. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko niepowodzenia zabiegu i rozczarowania.
A czy da się poprawić nieudany przeszczep włosów?
Korekta nieudanego przeszczepu włosów: można poprawić nieudany zabieg, ale każdy przypadek jest inny i musi być traktowany indywidualnie.
Pierwszym krokiem jest konsultacja z doświadczonym lekarzem w dziedzinie przeszczepu włosów. Oceni on stan skóry głowy, przeszczepionych włosów i oceni możliwości korekty przebytego zabiegu.
Dla lekarza kluczowe jest zrozumienie przyczyny nieudanego przeszczepu. Może to być związane z niewłaściwym pobraniem, wszczepieniem lub przechowywaniem mieszków włosowych. W wielu przypadkach da się przeprowadzić kolejny przeszczep włosów, aby poprawić gęstość, kształt linii włosów czy jej wykończenie, aby wyglądała bardziej naturalnie.
Jeśli problemem są włosy, które rosną pod złym kątem i w niewłaściwym kierunku, to można próbować pobrać te włosy i wszczepić raz jeszcze już pod odpowiednim kątem wzrostu. W skrajnych sytuacjach takie włosy najlepiej usunąć laserem.
Alternatywa do kolejnego przeszczepu włosów
Korekta nieudanego przeszczepu włosów czasami jednak nie jest możliwa z powodu, np. zniszczenia okolicy pobrania, tzw. over harvesting. Lub jeśli nie ma już możliwości pobrania mieszków włosowych z potylicy. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być mikropigmentacja skóry głowy. Jest dobrym rozwiązaniem do ukrycia blizn lub do nadania iluzji gęstszych włosów. Ta metoda polega na wprowadzeniu pigmentu w górne warstwy skóry, co nadaje wizualnej gęstości. Jeśli po pierwotnym zabiegu pozostały blizny, które są widoczne, można zastosować także laseroterapię, mikrodermabrazję lub inne zabiegi, które poprawiają ich wygląd.
Na ocenę efektów zabiegu najlepiej poczekać 12 miesięcy i dopiero po tym czasie podejmować decyzję czy korekta jest potrzebna.
Jeśli potrzebujesz porady w sprawie nieudanego przeszczepu włosów, skorzystaj z bezpłatnego formularza konsultacyjnego lub umów się na wizytę w gabinecie: +48 579645819 lub samodzielnie na kierach.nakiedy.pl
Zapraszamy również na nas profil Instagram