1. Strona główna
  2. /
  3. Korekcja odstających uszu, otoplastyka

Korekcja odstających uszu tzw. otoplastyka

O korekcji uszu

W większości przypadków odstawanie uszu spowodowane jest wadliwą grobelką. Ma miejsce również wtedy, gdy rosną one szybciej niż głowa, obrąbek ucha jest źle wykształcony, małżowina jest nieprawidłowo zbudowana. Wówczas korekcja odstających uszu w dużym stopniu poprawia ich ułożenie oraz sprawia, że przylegają w naturalny sposób. Jest to zabieg bezpieczny, który można wykonać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ponadto otoplastyka charakteryzuje się znikomym ryzykiem powikłań, nie ma wpływu na ogólny stan zdrowia oraz nie wymaga hospitalizacji. Efekty zabiegu są zauważalne od razu i przynoszą pacjentom ogromną satysfakcję z ich nowego wyglądu.

Umów wizytę

korekcja odstających uszu

Operacja na odstające uszy – przebieg zabiegu

Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta, sprawdzając dokładnie małżowiny uszne pod kątem głębokości miski muszli, sprężystości chrząstki ucha itp. Przed korekcją odstających uszu zlecane są także badania- morfologia krwi, podstawowe parametry układu krzepnięcia, aktualny poziom glukozy i elektrolitów we krwi pacjenta. Dodatkowo w okresie ok. 2 tygodni przed planowanym zabiegiem zalecana jest wstrzemięźliwość od używek, np. papierosów, a także odstawienie preparatów z kwasem acetylosalicylowym. Zabieg wykonany jest w znieczuleniu miejscowym lub pełnej narkozie. Korekcja odstających uszu trwa ok. 2 godzin i polega na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki. Następnie w przypadku niewielkiego odchylenia małżowiny zakładane są szwy, korygujące ułożenie małżowiny i wspomagające przebudowę chrząstki. Jeśli zabieg wykonywany jest z powodu znacznego odchylenia ucha, wówczas wycinany jest fragment chrząstki małżowiny i zakładane są szwy formujące małżowinę we właściwej pozycji.

 

Korekcja odstających uszu – dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Zabieg korekcji odstających uszu wykonywany jest za pomocą kilku technik. Wybór odpowiedniej metody jest zależny głównie od cech anatomicznych małżowiny usznej, które sprawiają, że odstaje ona od głowy pod zbyt dużym kątem. Decyzja o formie otoplastyki podejmowana jest przez chirurga specjalizującego się w tej dziedzinie, po wcześniejszym uzgodnieniu z pacjentem. Jedna z wykonywanych technik polega na całkowitym przecięciu chrząstki i kwalifikują się do niej osoby z widocznie odstającymi uszami, u których istnieje duże ryzyko nawrotu problemu. Kolejną, równie popularną metodą jest abrazja chrząstki na wysokości grobelki. Polega na nacinaniu chrząstki w wielu miejscach, a następnie odginaniu w taki sposób, aby wytworzyć prawidłową krzywiznę. W tego zabiegu małżowina uszna zyskuje całkowicie nowy kształt. Prawidłowo przeprowadzony zabieg wiąże się z wysoką satysfakcją pacjenta.

 

Operacja plastyczna uszu – zalecenia pooperacyjne

Tuż po wykonanym zabiegu, uszy mogą być lekko obrzęknięte i sine. Na ranę pooperacyjną zakładany jest wówczas opatrunek oraz specjalistyczna opaska na głowę. Takie zabezpieczenie podtrzymuje opatrunek oraz chroni uszy przed możliwością powstawania urazów. Opaska powinna być noszona do miesiąca po zabiegu, a następnie zakładana na noc jeszcze przez ok. 3 tygodnie. Korekcja odstających uszu najczęściej nie wymaga hospitalizacji. Wyjątkiem jest zabieg wykonywany przy znieczuleniu ogólnym.

Przez pierwsze dni po operacji należy chronić nałożony opatrunek przed zamoczeniem lub zniszczeniem. Umycie głowy wskazane jest po ok. trzech dniach. Pacjentom w okresie rekonwalescencji zaleca się unikanie sportów kontaktowych i grupowych, a także korzystanie z sauny czy solarium. Tego typu przeciwwskazanie dotyczy także wszystkich innych form aktywności, których uprawianie stanowiłoby ryzyko wystąpienia urazów uszu.

 

Otoplastyka efekty zabiegu

Pierwsze efekty otoplastyki widoczne są natychmiastowo i wyraźnie dostrzegalne już po zakończonym zabiegu. Nie jest on jednak ostateczny, gdyż obecny jest obrzęk operacyjny tkanek i należy poczekać, aż ich struktura ulegnie przebudowie, a linie cięć przestaną być widoczne. Z tego powodu rezultat zabiegu osiągany jest po upływie średnio od 6 do 18 miesięcy. Satysfakcja z ostatecznego wyglądu uszu zależy od poprawnie wykonanego zabiegu, a także stanu ogólnego pacjenta, jego zaangażowania opiekę nad gojącymi się ranami oraz bliznami po operacji. Do kluczowych efektów korekcji odstających uszu należy ich lepsze przyleganie, zmiana kształtu narządu, poprawa proporcji w obszarze twarzy, a także lepsze samopoczucie pacjenta.

Zdarzają się jednak przypadki, w których pacjent nie jest usatysfakcjonowany z ostatecznego efektu plastyki odstających uszu. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy wyobrażenia na temat efektu nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym. Wówczas po upływie ok.8 miesięcy od pierwszego zabiegu, procedurę można wykonać ponownie.

 

Korekcja odstających uszu – cena

Podobnie jak w przypadku większości operacji estetycznych, otoplastyka ma na celu pomoc w pokonaniu kompleksów związanych z wadami urody. Dla wielu osób rozważających zabieg nierzadko zastanawiająca jest cena korekcji odstających uszu. Nie jest ona bowiem jednoznaczna, a najczęściej różni się w zależności od oferty wybranej kliniki chirurgii plastycznej. Kwota jest uzależniona od wielu czynników, jak np. wygląd i kształt uszu przed wykonaniem zabiegu. Często cena zawiera zarówno koszty opieki zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Należy do niej m.in.: znieczulenie, zabieg, wyposażenie pozabiegowe (opaska elastyczna, opatrunki), wizyty kontrolne czy procedura zdjęcia szwów. Z tego powodu koszty najczęściej ustalane są indywidualnie po konsultacji z lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie.

Cena
Korekcja odstających uszu
5000 zł
Poznaj cennik zabiegu
Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ