Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Każdy traci około 100 włosów dziennie i jest to naturalny proces. Prawdziwy problem wypadających włosów może mieć bardzo różne podłoże, a poniżej prezentuję tylko najczęstsze przyczyny (bardziej szczegółowo będzie można zapoznać się z problemem w kolejnych wpisach na tym blogu).

  1. Czynniki genetyczne. Większość przypadków łysienia u mężczyzn ma podłoże genetyczne (niektóre badania mówią nawet o 98% przypadków). Łysienie o genetycznej u kobiet jest zdecydowanie rzadsze, ale może sięgać poziomu 50% wszystkich przypadków, gdzie utrata włosów jest związana z genami. Co ciekawe, tylko 7% mężczyzn dotyka najbardziej zaawansowana forma łysienia (skala Norwood 5a-7) w przypadku której włosy zostają tylko na tyle i po bokach głowy. Ta grupa pacjentów traci włosy zazwyczaj do 30 roku życia. W przypadku genetycznego łysienia męskiego prawie zawsze włosy po bokach i z tyłu głowy pozostają takie same jak przed rozpoczęciem procesu łysienia. U kobiet natomiast włosy stają się cieńsze równomiernie na całej głowie, rzadziej tylko na 1 obszarze.
  1. Choroby. Wiele chorób, włączając w to zaburzenia hormonalne (np. w chorobach tarczycy) i anemię mogą być powodem nadmiernie wypadających włosów. Warto również rozważyć u takiego pacjenta występowanie chorób autoimmunologicznych, które często dają obraz łysienia plackowatego.
  2. Czynniki mechaniczne. Tak, również czynniki zewnętrze mogą być odpowiedzialne za wypadanie większej niż normalnie ilości włosów. Mocne związywanie włosów, używanie gumek do włosów i wszystkie inne czynniki, które napinają łodygę włosa doprowadzając do przeciążenia i uszkodzenia cebulki.
  3. Stres. W niektórych przypadkach stres może być czynnikiem spustowym u osób genetycznie predysponowanych do łysienia. Stres może być również odpowiedzialny za nagłe wypadanie dużej ilości włosów zwane talogenowym wypadaniem włosów.
  4. Leki. Wiele leków jako skutek uboczny może powodować utratę włosów. Najczęstszymi przykładami są sterydy, niektóre leki antykoncepcyjne, leki przeciwdepresyjne czy leki uspokajające.

 

Badania wykazują, że łysienie może prowadzić do pojawienia się wstydu, depresji, frustracji i uczucia bezradności. Może również negatywnie wpływać na życie seksualne poprzez zmniejszenie poczucia własnej wartości i pewności siebie.

W dzisiejszych czasach włosy są pewnego rodzaju symbolem statusu. Można znaleźć tysiące produktów dedykowanych włosom, zarówno kosmetyków i jak preparatów mających zatrzymać utratę włosów. Coraz więcej mężczyzn używa produktów do stylizacji włosów i dba o swój wizerunek. Telewizja promuje mężczyzn z bujnymi fryzurami, które są oznaką witalności, zdrowia i sukcesu.

Włosy są również sposobem na wyrażenie siebie, sposobem na powiedzenie „kim jestem” (hashtag na Instagramie #badHairDay został użyty 1 155 164 razy do tej pory).

 

Jeśli włosy zaczynają wypadać, najlepiej zwrócić się do specjalisty w początkowy stadium by znaleźć przyczynę problemu i zahamować proces. Gdy mieszki zanikną, jedynym rozwiązaniem będzie przeszczep włosów.

Masz pytania?

Zapraszamy do skorzystania
z darmowej konsultacji on-line!

Rozpocznij konsultację