Z problemem wypadania włosów borykamy się od zarania dziejów, jednak nigdy wcześniej dostęp do skutecznego odzyskiwania zdrowych włosów nie był tak prosty. Już kilkadziesiąt lat temu, dzięki przeszczepianiu włosów metodą FUT (inaczej STRIP), lekarze wykonywali skuteczne przeszczepy, które były w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby pacjentów cierpiących z powodu łysienia. Teraz, gdy do dyspozycji zabiegowców została oddana innowacyjna metoda FUE, odzyskiwanie zdrowych, i przede wszystkim wyglądających naturalnie włosów przechodzi swoje najlepsze czasy.
Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Kto może poddać się przeszczepowi włosów metodą FUE?
Metoda FUE polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z boków lub z tyłu głowy i wszczepieniu ich w miejsca dotknięte łysiną. Ta metoda przeszczepiania włosów jest dedykowany praktycznie dla wszystkich pacjentów dotkniętych łysieniem – istnieje niewiele przesłanek, które wykluczają możliwość odbycia zabiegu. Podczas planowania przeszczepu lekarz zwraca szczególną uwagę na kilka czynników, które mają ogromne znaczenie dla wykonania zabiegu, ale i dla efektu końcowego – są to wiek pacjenta, typ łysienia oraz historia rodziny (czy w rodzinie pojawiały się przypadki łysienia). Wiek pacjenta jest niezwykle ważny w przypadku męskiego typu łysienia, ponieważ jest ono procesem postępującym. Inaczej planuje się zabiegi osób młodych, u których należy brać pod uwagę możliwość postępującej utarty włosów, a inaczej u osób po 50 roku życia. U tych drugich zazwyczaj utrata włosów jest już ustabilizowana na określonym poziomie. Doświadczony lekarz zawsze uwzględnia ewolucję utraty włosów u mężczyzn i możliwą konieczność kolejnego ich uzupełnienia w przyszłości. Tylko umiejętność przewidywania sposobu wypadania włosów pozwala na odtworzenie naturalnie wyglądającej i adekwatnej do wieku pacjenta fryzury. Warto również pamiętać, że wiele przypadków łysienia wynika z posiadanych przez nas genów, dlatego to właśnie uwzględnienie historii zdrowia w najbliższej rodzinie może dać ogólny obraz możliwych scenariuszy łysienia.
Indywidualne podejście do każdego pacjenta
Niezwykle ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Każdy przypadek jest inny, spowodowany innymi przyczynami i wymaga podjęcia innych działań. Wśród czynników wpływających na planowanie przeszczepu włosów oraz efekt końcowy należy uwzględnić również rodzaj włosów pacjenta i przebyte w przeszłości zabiegi. Podczas przeszczepu włosów łatwiej jest uzyskać efekt lepszego krycia u osób, których włosy są grube i lekko kręcone. Niemałe znaczenie ma również ich kolor – włosy jasne u osób z jasną karnacją, przez mały kontrast, mniej uwidaczniają problem utraty włosów. Ograniczeniem jest przebycie przeszczepu włosów metodą FUT w przeszłości. Jeśli z tyłu głowy pacjenta został wycięty płat skóry, możliwości pobrania dużej ilości mieszków włosowych mogą być ograniczone. Decyzja zawsze należy do lekarza, to on po dokładnym poznaniu przypadku dobiera sposób leczenia, który przyniesie najlepszy efekt końcowy.