Kto powiedział, że po 60. roku życia nie jesteśmy w stanie skutecznie zadbać o piękny wygląd skóry? Oto 4 zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, idealne dla pań i panów po sześćdziesiątce.  

Co się dzieje ze skórą po 60. roku życia?

Za młody wygląd skóry odpowiadają przede wszystkim 2 białka: kolagen i elastyna. Kolagen sprawia, że skóra jest odżywiona, napięta, jędrna, gładka i elastyczna. Z kolei elastyna wpływa na jej sprężystość i rozciągliwość. Poza tym, dzięki temu białku skóra jest odporna na uszkodzenia i podrażnienia. 

Problem polega na tym, że wraz z wiekiem produkcja kolagenu i elastyny przez nasz organizm staje się mniej wydajna. W rezultacie na twarzy pojawiają się oznaki starzenia, których z roku na rok coraz trudniej się pozbyć. Z czego to wynika?  

Starzenie się skóry

Przede wszystkim starzenie się skóry to naturalny proces. Zaczyna się już w wieku 25-30 lat, a do tego przyśpiesza wraz z biegiem lat. Na czym on polega? Po pierwsze, z wiekiem skóra staje się mniej odporna na podrażnienia i traci swoją elastyczność. Na twarzy pogłębiają się zmarszczki mimiczne i coraz bardziej uwidaczniają się skutki działania grawitacji. Do tego pogarsza się struktura i koloryt skóry.  

Fotostarzenie się skóry 

Za starzenie się skóry w dużej mierze odpowiada również promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB. Promienie te docierają do naskórka i skóry właściwej, co sprawia, że cera z czasem staje się ziemista i pojawiają się na niej bruzdy i zmarszczki. Poza tym skóra staje się coraz cieńsza i szorstka, a do tego pojawiają się na niej przebarwienia i zaburzenia naczyniowe. 

Nikotynizm 

Palenie papierów ma negatywny wpływ na cały organizm. Dotyczy to również skóry. Wolne rodniki, które niszczą komórki skóry, uszkadzają keratynocyty i fibroblasty. W rezultacie utrudniona jest synteza kolagenu i elastyny. Dlatego też w wyniku palenia skóra staje się cieńsza i zapadnięta, a do tego wokół ust i nad górną wargą pojawiają się charakterystyczne zmarszczki, nazywane „zmarszczkami palacza”. Poza tym palenie papierosów prowadzi do przesuszenia skóry i utraty jej jędrności. 

Trójkąty twarzy

Kształty twarzy są różne. Jedne są okrągłe, inne pociągłe, a jeszcze inne bardziej kwadratowe. Łączy je jedno. Młoda twarz ma proporcje zbliżone do odwróconego trójkąta: jest nieco szersza u góry i zwęża się ku dołowi. 

Z biegiem lat te proporcje zaczynają się zmieniać. Im jesteśmy starsi, tym nasza twarz jest szersza w dolnej części i zwęża się ku górze. 

Skuteczne zabiegi odmładzające po sześćdziesiątce

Im jesteśmy starsi, tym trudniej zamaskować makijażem zmiany wynikające ze starzenia się skóry lub zlikwidować je za pomocą kosmetyków. Również nie wszystkie zabiegi kosmetyczne są taka samo skuteczne jak w przypadku młodej osoby. Nie oznacza to jednak, że po 60. roku życia już nic nie możemy zrobić. Oto 4 zabiegi, które skutecznie odmłodzą cerę, na której widoczne są zaawansowane oznaki starzenia, wywołane zarówno przez czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne.  

Mezoterapia igłowa PRP (osoczem bogatopłytkowym)

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to koncentrat płytek krwi, który zawiera czynniki wzrostu, czyli substancje odpowiedzialne za stymulację procesów naprawczych. Osocze pochodzi bezpośrednio od pacjenta, który poddawany jest zabiegowi, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia nietolerancji, alergii czy innych niepożądanych reakcji immunologicznych. 

Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym stymuluje komórki macierzyste do namnażania, pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu oraz prowadzi do tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu skóra wydaje się młodsza, odpowiednio odżywiona i nawilżona. 

Poza tym podanie osocza za pomocą iniekcji, sprawia, że skóra w miejscu nakłucia zaczyna przeprowadzać procesy naprawcze. Dochodzi do podziałów komórkowych oraz syntezy włókien kolagenowych i elastycznych. Wraz z napływem komórek macierzystych skóra zaczyna się rewitalizować, dzięki czemu wygląda młodziej.  

Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to preparaty, służące do odbudowy struktury skóry poprzez aktywację produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki nim poprawia się gęstość, jędrność i jakość cery. Przykładem takich stymulatorów tkankowych są Nucleofill i Profhilo.

Nucleofill stosuje się w celu regeneracji na poziomie komórkowym. Preparat ten redukuje objawy fotostarzenia się skóry, rozświetla ją, a także przywraca jej elastyczność i jędrność. Do tego poprawia kontur twarzy. 

Z kolei Profhilo poprawia napięcie i elastyczność skóry, tym samym zmniejszając zwiotczenie i redukując widoczne zmarszczki. Po zastosowaniu tego stymulatora skóra jest wzmocniona i zagęszczona. 

Dodajmy, że stymulatory tkankowe są całkowicie biokompatybilne, a zabiegi z ich wykorzystaniem są bezpieczne i nie powodują powikłań. 

Wolumetria  

Wolumetria, czyli lifting wolumetryczny wykonywany jest z wykorzystaniem gęstego, usieciowanego kwasu hialuronowego. Dzięki niemu możemy przywrócić utracony owal twarzy, wymodelować policzki, linię żuchwy i brody, a także zredukować asymetrię twarzy i uzupełnić ubytki tkankowe. Poza tym wolumetria pozwala na spłycenie zmarszczek i likwidację bruzd. 

Pierwsze efekty liftingu wolumetrycznego widoczne są od razu po zabiegu, a na pełne rezultaty należy zaczekać około 2 tygodnie. 

Sculptra

Sculptra to zabieg z wykorzystaniem kwasu polimlekowego, który stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Dzięki niemu możemy poprawić owal twarzy i wypełnić widoczne zmarszczki. Poza tym w wyniku zabiegu skóra staje się gładsza i bardziej jędrna. 

Ostateczne efekty zabiegu widoczne są po około 3 miesiącach i utrzymują się nawet kilka lat. 

To naturalne, że nasza skóra starzeje się z wiekiem. Możemy jednak temu przeciwdziałać. Przy czym, im bardziej zaawansowane zmiany, tym większe znaczenie ma wybór odpowiednich zabiegów. Jeśli zależy nam na skutecznym odmłodzeniu skóry po 60. roku życia, z pewnością warto postawić na mezoterapię igłową osoczem bogatopłytkową, stymulatory tkankowe, lifting wolumetryczny lub zabieg Sculptra. 

Umów się na dowolny zabieg tutaj.