Dzięki nowoczesnej metodzie FUE przeszczep włosów stał się zabiegiem, na który coraz częściej decydują się osoby dotknięte łysieniem. Krótki czas regeneracji (zaledwie 5-7 dni) czy brak uniemożliwiających noszenie krótkiej fryzury linijnych blizn z tyłu głowy sprawia, że pacjenci bez obaw decydują się na chirurgiczne sposoby przywracania włosów. Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej daje nam ogromne możliwości, jednak musimy pamiętać, by ze wszystkich dobrodziejstw zawsze korzystać… z głową! Jak odzyskać skutecznie włosy i jednocześnie zrobić to w pełni bezpiecznie? Zachować umiar – są limity, których dla dobra pacjenta nie można przekraczać. Internetowe ogłoszenia pokazują, że nie wszyscy zabiegowcy przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa lub, w celu przyciągnięcia uwagi pacjentów, składają obietnice niemożliwe do zrealizowania.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Pobieranie mieszków włosowych

Podczas przeszczepu włosów dawcą materiału (czyli mieszków włosowych) jest pacjent, któremu przeszczepia się włosy. Takie rozwiązanie przede wszystkim pozwala wykluczyć możliwość odrzucenie przeszczepu przez organizm, ale i gwarantuje zachowanie naturalnych cech naszych włosów. Bycie dawcą materiału do przeszczepu wiąże się również z ograniczeniami – zbyt duża ilość pobranych mieszków może doprowadzić do martwicy skóry głowy. Jest to konsekwencja pozostawienia dużej rany i zbyt małej przestrzeni pomiędzy pobranymi mieszkami włosowymi. Jaka zatem jest dopuszczalna liczba pobranych mieszków włosowych? U Europejczyków bez uszkadzania okolicy dawczej możemy pobrać maksymalnie do 2500-2600 graftów. Skąd zatem oferowane przez niektóre kliniki 4000, a nawet 5000 mieszków, i to w trakcie jednego zabiegu? Takich propozycji nie powinniśmy traktować poważnie, ponieważ wykonanie takiego przeszczepu nie jest możliwe i przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta. Zabieg, w którym przeszczepia się ok. 2500-2600 mieszków włosowych jest uznawany za duży przeszczep włosów, a takie należy wykonywać podczas dwóch sesji, następujących dzień po sobie.

Przeszczep włosów – jak nie dać się oszukać?

Podczas wybierania kliniki, w której poddamy się zabiegowi przeszczepu włosów, musimy pamiętać o maksymalnej możliwej do przeszczepienia ilości graftów. Kliniki, które oferują ilości większe od dopuszczalnych, powinny zasiewać w nas niepewność, ponieważ ich oferty świadczą o braku podstawowej wiedzy z zakresu przeszczepiania włosów. Wykonanie takiego zabiegu wymaga od lekarza dużego doświadczenia i niezwykłej precyzji. Popełnienie najmniejszego błędu może kosztować pacjenta wiele nieprzyjemności – zaczynając od nienaturalnego wyglądu, a kończąc na poważnych problemach zdrowotnych, np. martwicy skóry głowy. Warto pamiętać, że osoba wykonująca zabieg nie pokazuje pacjentowi wszczepianych mieszków i z oczywistych względów nie daje mu możliwości ich policzenia. Oferowanie zawyżonych liczb graftów może również wynikać z nieuczciwości gabinety który obiecując niemożliwe rzeczy świadomie wprowadza pacjenta w błąd. Powinniśmy także zwrócić uwagę na fakt, iż oferty ogromnych przeszczepów włosów często charakteryzują się niską ceną. Takie tańsze zabiegi w większości przypadków nie są wykonywane przez lekarzy, a przez techników. Podczas wybierania kliniki bądźmy zatem wyczuleni na nieuczciwe oferty i nie dajmy się oszukać. Najważniejsze jest nasze zdrowie, komfort oraz naturalny i atrakcyjny wygląd, a to mogą zaproponować nam wyłącznie doświadczeni specjaliści.