Dlaczego włosy siwieją?

Kolor włosów uzależniony jest od obecności pigmentów w trzonie włosa. Kolor włosów powstaje z melanocytów, te komórki macierzyste działają w połączeniu z komórkami macierzystymi mieszków włosowych. Ilości dwóch rodzajów melaniny: eumelaniny (brązowe i czarne pigmenty) i feomelaniny (czerwone i żółte pigmenty) będą określać intensywność koloru wytwarzanego w trzonie włosa.
Zupełnie normalne jest to, iż z wiekiem kolor zanika lub rozjaśnia się, a gromadzenie się nadtlenku wodoru powoduje zniszczenie melanocytów i siwienie włosów. W 2009 roku przeprowadzono badania naukowe w Zjednoczonym Królestwie i Niemczech nad naturalnym gromadzeniem się nadtlenku wodoru, używanego przez ludzi do rozjaśniania włosów. U większości młodszych osób enzym zwany katalazą rozkłada nadtlenek wodoru, utrzymując ciemniejszą pigmentację trzonu włosa.
Wraz z wiekiem mamy mniej enzymu katalazy, a także enzymów MSR A i B, które naprawiają uszkodzenia mieszków włosowych związane z nadtlenkiem wodoru. To połączenie wzrastających poziomów niektórych oraz niższych poziomów innych enzymów zaburza poziom produkcji melaniny.

Masz pytania?

Zapraszamy do skorzystania
z darmowej konsultacji on-line!

Rozpocznij konsultację