Czego się nauczyłem w Los Angeles – relacja ze szkolenia i przeszczepu włosów robotem

Każdego roku pojawiają się w medycynie nowe metody leczenia lub modyfikacje istniejących już terapii, które mają zapewnić pacjentom lepszą skuteczność w leczeniu ich dolegliwości. Temat, który szczególnie mnie zainteresował na ostatniej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Odtwórczej Włosów w Pradze (X.2017) to zastosowanie mikropigmentacja skóry głowy jako alternatywy lub terapii wspomagającej przy przeszczepie włosów. Technikę tę można z powodzeniem wykorzystać nie tylko do maskowania blizn na skórze owłosionej, np. po przebytym przeszczepie włosów typu Strip. Pacjenci, którzy nie kwalifikują się do przeszczepu włosów z powodu znacznej utraty włosów i braku dobrej okolicy dawczej mogą dzięki SMP (z ang. Scalp MicroPigmentation) uzyskać efekt ogolonej głowy. Pacjentki lub pacjenci, którzy chcą mieć dłuższe włosy, ale ich gęstość nie jest zadowalająca i skóra głowy jest widoczna również mogą skorzystać z tej techniki by wizualnie „zagęścić” włosy. Można więc wykorzystać samą metodę SMP lub w połączeniu z przeszczepem włosów.

Będąc pod wielkim wrażeniem wykładu dr Williama Rassmanna na konferencji w Pradze, postanowiłem nauczyć się tej metody właśnie u niego, w klinice New Hair Institute w Los Angeles. Było to kilka intensywnych dni, gdzie oprócz wiedzy teoretycznej miałem okazję przyglądać się konsultacjom, zabiegom SMP i finalnie wykonywać samodzielnie małe zabiegi pod okiem dr Pak, specjalisty w dziedzinie SMP.

New Hair Institute jest zdecydowanym pionierem techniki scalp micropigmentation, ponieważ lekarze tam pracujący wraz z dr Rassmannem na czele wprowadzają ciągłe modyfikacje samych urządzeń (dr Pak jest również inżynierem) jak i używanych tuszy. Ponieważ dostępne na rynku tusze nie spełniały ich oczekiwań, postanowili stworzyć własne, dzięki którym efekty są jeszcze bardziej naturalne w wyglądzie. (Nie ukrywałem radość dowiadując się, że mogę dokładnie te same tusze zamówić i zostaną mi wysłane do Polski).

Miałem również możliwość wymienić doświadczenia i obserwacje na temat nowego urządzenia do bezpiecznego pobierania mieszków włosowych, WAW FUE, którego jestem szczęśliwym posiadaczem. Wspólnie z dr Pak i Rassmannem doszliśmy do wniosków, że jest to urządzenia dla zaawansowanych użytkowników, w przeciwieństwie do robotów, które mają wyręczać lekarzy bez doświadczenia w przeszczepie włosów.

New Hair Institute w Los Angeles to nie jest kolejna klinika przeszczepiająca włosy. Dr Rassmann ma kilkadziesiąt patentów w swoim dorobku, kilkaset publikacji naukowych. New Hair Institute w pewien sposób wyznacza kierunek, w którym medycyna odtwórcza włosów podąża. Prowadząc badania naukowe i tworząc nowe instrumenty pomagają nie tylko swoim pacjentom w Los Angeles, ale i wszystkim których lekarze prowadzący szkolą się z najnowszych metod czy to na kursach bezpośrednio u dr Rassmanna czy śledząc nowości i czytając jego publikacje.

Była to ogromna przyjemność być pod skrzydłami tak wybitnych specjalistów przez ponad tydzień i czerpać wiedzę od innowatorów.

Ale, ale… nie samą pracą człowiek żyje. Pod koniec dnia, kiedy ostatni pacjent opuścił klinikę, miałem również możliwość (i wielką przyjemność) zobaczenia wyjątkowego miasta jakim jest Los Angeles. Pamiętajmy, jak ważnym jest znalezienie balansu między życiem zawodowym, a odpoczynkiem i przyjemnościami. Wypoczęci, pełni energii jesteśmy bardziej produktywni i osiągamy lepsze efekty w pracy niż będąc przepracowanymi. Pamiętajmy o tym dla własnego zdrowia.

Masz pytania?

Zapraszamy do skorzystania
z darmowej konsultacji on-line!

Rozpocznij konsultację