Przeszczep włosów to bardzo popularny zabieg, na który decyduje się coraz więcej osób dotkniętych łysieniem. Dzięki niemu pacjenci mogą odzyskać piękny wygląd, pewność siebie, radość życia, a także… poczuć olbrzymie rozczarowanie, załamanie emocjonalne, gdy zostanie on źle przeprowadzony. Bo chociaż bezpieczny i relatywnie – jak na zabiegi medycyny estetycznej – prosty, nie przez każdego zostanie wykonany z należytą starannością, z wykorzystaniem wiedzy medycznej oraz właściwą estetyką. Dlatego przedstawiamy najcześciej popełniane błędy przy przeszczepie włosów.
Wybór kliniki, a także lekarza jest kluczowym czynnikiem decydującym o efekcie końcowym. Niestety często niska cena zabiegu pociąga za sobą niską jakość przeszczepu. W Kierach Medical Clinic mamy wielu pacjentów, którzy zgłaszają się na zabieg poprawy źle wykonanego przeszczepu włosów. A taka poprawa nie zawsze jest możliwa. Dlatego warto pamiętać o ryzykach, jakie mogą stanąć na drodze do pięknych włosów.
Czy przeszczep włosów jest trwałym rozwiązaniem?
Tak, jeśli jest dobrze wykonany. Błędy popełnione przez lekarza przeprowadzającego przeszczep włosów (zawsze warto dopytać czy to lekarz będzie wykonywał cały zabieg) mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla pacjenta.
Do głównych należą:
- pomyłka w ocenie odpowiedniego obszaru pobrania włosów (dawczego),
- niewłaściwa technika przeszczepu,
- nieodpowiednie dawkowanie znieczulenia, a także brak odpowiedniej opieki pooperacyjnej, co głównie dotyczy pacjentów decydujących się na zabieg w odległych krajach.
I właśnie dlatego wybór doświadczonego i renomowanego specjalisty jest kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie zabiegu.
Jakie błędy przy przeszczepie włosów może popełnić lekarz?
Niewłaściwe zaplanowanie linii włosów
Jednym z kluczowych elementów udanego przeszczepu włosów jest właściwe i niezwykle precyzyjne zaplanowanie linii włosów. To ona bowiem zadecyduje o naturalnym wyglądzie włosów. Tutaj ważna jest nie tylko wiedza lekarza i jego doświadczenie, ale także zmysł estetyczny. Jeśli zostanie popełniony błąd w odpowiednim określeniu zarówno linii włosów, jak i kierunku ich wzrostu, efekt końcowy może być nieestetyczny, nienaturalny, a w skrajnych przypadkach – szpecący.
Więcej o linii włosów przeczytasz w naszym artykule: https://centrumkierach.pl/projektowanie-linii-wlosow/
Błędy w ocenie stanu włosów
Przed przystąpieniem do przeszczepu, lekarz powinien należycie ocenić stan włosów pacjenta, dokładnie określić odpowiednią ilość graftów w obszarach dawczych oraz wielkość obszaru do przeszczepu. Od tego bowiem zależy odpowiednia ocena możliwości wykorzystania mieszków włosowych do przeszczepu. Jeśli zasoby włosów zostaną nadmiernie wykorzystane, zmarnowane, nie będzie realnej możliwości zaplanowania przeszczepu pod kątem rozmieszczenia graftów w taki sposób, by efekt był nie tylko zadowalający, ale i ładny.
Zła technika przeszczepu
Istnieją dwie techniki przeszczepu włosów: FUE (Follicular Unit Extraction) i FUT (Follicular Unit Transplantation). Niewłaściwe zastosowanie techniki ma kluczowy wpływ na efekt końcowy zabiegu. Tutaj warto wspomnieć także o tym, że mogą być obszary trudniejsze, jak chociażby z bliznami, o dużej powierzchni, ogniska zapalne skóry – i to wszystko lekarz musi wziąć pod uwagę. Z błędami borykać się będzie pacjent.
Brak odpowiedniej opieki pooperacyjnej
Po przeszczepie włosów pacjent powinien otrzymać szczegółowe informacje (instrukcje) dotyczące opieki pooperacyjnej. Jest ona niezwykle istotna w procesie prawidłowego gojenia skóry. Nieprecyzyjne, bądź niezrozumiałe informacje (wynikające na przykład z bariery językowej) mogą prowadzić do komplikacji po zabiegu. Ważne są także wizyty kontrolne, to co dla pacjenta jest prawidłowym gojeniem, dla lekarza może być sygnałem do podjęcia pewnych kroków medycznych. Nieprawidłowe gojenie może wynikać z nieodpowiedniego dbania o skórę głowy i o przeszczepione grafty.
Nieodpowiednia selekcja pacjentów
Wiedza, doświadczenie i zmysł estetyczny lekarza to klucz do sukcesu, czyli udanego zabiegu przeszczepu włosów. Jest jeszcze jeden czynnik, a mianowicie uczciwość zawodowa. Niestety zapewne każdy z nas spotkał się z fachowcem z najróżniejszych dziedzin, dla którego liczył się tylko jego zarobek. Dotyczy to także i medycyny.
Nie każdy pacjent nadaje się do przeszczepu włosów. Wynika to z różnych czynników. Może to być zły stan zdrowia, rodzaj łysienia, a nawet oczekiwania co do możliwych rezultatów końcowych. Ważna jest także ilość graftów w miejscach dawczych – jeśli jest ich zbyt mało, to z góry wiadomo, że efekt końcowy nie będzie satysfakcjonujący. Mówiąc wprost – wykonanie zabiegu jest zwykłym naciąganiem pacjenta.
również sytuacje, gdy wystarczy wsparcie farmakologiczne, by zwiększyć gęstość włosów, a także te, gdy farmakologia jest ważnym uzupełnieniem przeszczepu, dzięki czemu można pobrać mniejszą ilość mieszków włosowych do przeszczepu, a tym samym pozostawić ich pewien zapas na przyszłość. Ilość graftów w miejscach dawczych jest stała, nie powiększa się, zatem wykorzystanie każdego powinno być starannie przeanalizowane, by niepotrzebnie ich nie marnować.
O farmakologii wspierającej proces łysienia przeczytasz tutaj: https://centrumkierach.pl/farmakologiczne-leczenie-lysienia/
Podsumowanie
Przeszczep włosów to skuteczne rozwiązanie dla osób borykających się z łysieniem, ale kluczem do sukcesu są umiejętności lekarza, jego doświadczenie, wiedza, estetyka i uczciwość zawodowa. Błędy mogą prowadzić nie tylko do niezadowalających rezultatów, ale mogą także wymagać dodatkowych (kosztownych) zabiegów korekcyjnych. O ile takie są w ogóle możliwe w konkretnych przypadkach.
Zapraszamy konsultacje on-line: https://drkierach.pl/konsultacje-online/