Biostymulatory tkankowe to preparaty wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej, które w ostatnim czasie zdobyły dużą popularność. Zabiegi z użyciem biostymulatorów mają na celu przede wszystkim odbudowę struktury skóry i tkanki podskórnej, poprzez stymulację jej komórek do produkcji kolagenu i elastyny. Po aplikacji dają bardzo naturalne efekty odżywienia, poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry. Iniekcja tych preparatów ma za zadanie przede wszystkim przywrócić skórze utracone przez lata właściwości.
Z uwagi na duże zainteresowanie zabiegami z użyciem tego rodzaju substancji, na rynku wciąż pojawiają się nowe preparaty. Zabiegi biostymulatorami tkankowymi można wykonać na twarz bądź inną okolicę, np. szyję, dekolt, dłonie lub ramiona. Świetnie sprawdzą się w miejscach, w których chcielibyśmy uzyskać naturalny lifting skóry. W dzisiejszym artykule opiszemy, na czym dokładnie polegają zabiegi z użyciem biostymulatorów tkankowych, dla kogo są przeznaczone oraz jakie są główne efekty leczenia.
Biostymulatory tkankowe – czym są?
Za niezwykle skuteczne rezultaty, jakie dają biostymulatory odpowiada przede wszystkim precyzyjnie opracowana formuła każdego z nich. Poszczególne składniki dobierane są przede wszystkim pod kątem nawilżenia i ujędrnienia skóry, a także uruchomienia komórkowych mechanizmów naprawczych, walki z wolnymi rodnikami oraz własnej syntezy kolagenu. To właśnie dlatego efekty, jakie możemy osiągnąć za pomocą tych preparatów prezentują się tak naturalnie.
Sama technika wykonywania zabiegów z użyciem biostymulatorów jest znana od lat i powszechnie stosowana w licznych zabiegach medycyny estetycznej. Polega na podaniu tych składników przy pomocy cienkiej igły punktowo do skóry właściwej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku mezoterapii. Dzięki temu preparat dostaje się wprost do miejsca docelowego, z pominięciem bariery naskórka, która mogłaby zatrzymać duże cząsteczki aktywnej formuły. Jest to metoda małoinwazyjna i dająca spektakularne efekty odmłodzenia.
Biostymulatory tkankowe a substancje aktywne
Istnieje wiele rodzajów substancji aktywnych, które lekarze wykorzystują podczas zabiegów z użyciem biostymulatorów. W zależności od stanu skóry, wieku, trybu życia oraz predyspozycji i oczekiwań konkretnego pacjenta, specjalista dobiera odpowiedni preparat stymulujący. Dzielą się one na grupy, które są stworzone na bazie danej substancji aktywnej:
- Kwas hialuronowy nieusieciowany – w odróżnieniu od wielu innych zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, biostymulator nie jest wypełniaczem, zatem nie powiększa on objętości twarzy. Kwas hialuronowy nieusieciowany zatrzymuje się w macierzy międzykomórkowej mocno naciągając wodę, co stymuluje fibroblasty do tworzenia własnego kwasu hialuronowego. Właśnie dlatego zabiegi z użyciem tej substancji posiadają tak silne właściwości nawilżające i odżywiające.
- Aminokwasy – są związkami organicznymi czyli takimi, które pochodzą od żywych organizmów. Dzielą się na białkowe i niebiałkowe. Podawane w biostymulatorach stymulują przede wszystkim wytwarzanie elastyny, co sprzyja zwiększeniu jędrności skóry. Najpopularniejsze aminokwasy stosowane w biostymulatorach to przede wszystkim glicyna, prolina, walina oraz lizyna.
- Hydroksyapatyt wapnia – to substancja, bez której nasz układ kostny nie mógłby istnieć. W medycynie estetycznej używa się go do wypełniania fałd skóry, zmniejszenia widoczności blizn, zwiększenia objętości tkanek miękkich, wypełnienia bruzdy nosowo-wargowej, podnoszenia kącików ust oraz likwidacji linii marionetek. Najczęściej występuje w postaci żelu.
- Kolagen – To białko, które znajduje się w naszej macierzy pozakomórkowej. Używany w ramach zabiegów medycyny estetycznej, stopniowo redukuje oznaki starzenia. Obecnie możemy wyróżnić 28 rodzajów kolagenu. Służy on do utrzymania struktury oraz funkcjonowania tkanek.
Biostymulatory tkankowe a tradycyjne ampułki do mezoterapii igłowej
Główną różnicą pomiędzy biostymulatorami a ampułkami do mezoterapii są efekty działania oraz sposób, w jaki podawana jest substancja. W przypadku mezoterapii igłowej preparaty podawane są płytko, do powierzchniowych warstw skóry. Głównym zadaniem tego zabiegu jest wypełnienie braków danej substancji, np. witaminy C. Natomiast w przypadku biostymulatorów, wprowadzony preparat ma za zadanie pobudzić tkanki do naturalnej regeneracji, czyli do naturalnego wytwarzania kolagenu, elastyny lub kwasu hialuronowego. Metoda iniekcji biostymulatorów nie wypełnia tego, czego brakuje nam w górnych warstwach skóry, czyli witamin aminokwasów lub peptydów.
Biostymulatory tkankowe – wskazania do zabiegu
Podobnie, jak w przypadku tradycyjnej mezoterapii igłowej, istnieje sporo wskazań do zabiegu z użyciem biostymulatorów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które dobierane są do potrzeb skóry konkretnego pacjenta. Główne wskazania do zabiegu z użyciem biostymulatorów tkankowych to:
- wiotkość, brak jędrności i sprężystości skóry
- utrata owalu twarzy, “chomiki”
- zmarszczki i bruzdy
- chęć wysmuklenia, wyostrzenia konturów twarzy
- niedotlenienie skóry
- odwodnienie skóry
- blizny i rozstępy
- sińce i worki pod oczami
- pojawienie się innych oznak starzenia
Biostymulatory tkankowe – zalecenia przed zabiegiem
Przed planowanym zabiegiem należy zastosować się do następujących zaleceń:
- nie należy spożywać alkoholu przynajmniej 24 godziny przed zabiegiem
- na tydzień przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew i leków z grupy NLPZ
- na tydzień przed zabiegiem nie należy korzystać z kąpieli słonecznych ani solarium
- w dniu zabiegu nie należy korzystać z sauny, basenu ani gorących kąpieli
Biostymulatory tkankowe – zalecenia po zabiegu
Po planowanym zabiegu należy zastosować się do następujących zaleceń:
- nie należy nakładać makijażu minimum 12 godzin
- nie zaleca się korzystania z sauny, solarium, kąpieli słonecznych i innych rozgrzewających zabiegów przez co najmniej 7 dni
- nie zaleca się korzystania z basenów przez co najmniej 7 dni
- przez minimum dobę po zabiegu nie należy spożywać alkoholu
- do pielęgnacji skóry przez co najmniej 14 dni należy używać łagodzących nawilżających kosmetyków (najlepiej poleconych przez lekarza wykonującego zabieg) oraz kremów z wysokim filtrem SPF
- przez minimum 14 dni nie zaleca się wykonywania innych zabiegów, takich jak m.in. peelingi chemiczne, kwasy, laseroterapia, mikrodermabrazja, itp.
Główne efekty zabiegu z użyciem biostymulatorów tkankowych
Główne efekty zabiegu z użyciem biostymulatorów tkankowych to wyraźne odmłodzenie, zagęszczenie i ujędrnienie skóry. Utrzymują się one średnio przez pół roku aż do kilkunastu miesięcy po wykonaniu zabiegu. Czas ten jest zależny od rodzaju zastosowanego preparatu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zabieg z użyciem biostymulatorów tkankowych należy powtórzyć co najmniej od 2 do 4 razy, w zależności od rodzaju zastosowanej formuły. Przerwa między zabiegami zazwyczaj trwa minimum 2 tygodnie. Jeśli efekt spełnia nasze oczekiwania już po jednym zabiegu, celem kolejnych jest utrwalenie go.
Więcej o medycynie estetycznej przeczytasz TUTAJ.
Jeśli chcesz umówić się na zabieg zapraszamy do KONTAKTU.
Wizytę możesz umówić także ON-LINE.