Przeszczep metodą FUE – obniżenie linii włosów

Metoda FUE (Follicular Unit Excision) jest obecnie najnowszą i najbardziej wyrafinowaną metodą transplantacji włosów na świecie. Należy pamiętać, że tylko doświadczony lekarz zajmujący się takim zabiegiem może prawidłowo doradzić wybór metody, biorąc pod uwagę oczekiwania pacjenta oraz dostępne możliwości techniczne. Zasadą rekonstrukcji owłosienia jest zapewnienie możliwie trwałego efektu zabiegu. Stosowanie niektórych leków pomaga w zachowaniu owłosienia, co jednak w przypadku, kiedy włosy już wypadły? Nie jest tajemnicą, że najodporniejszymi i najtrwalszymi są te z tyłu i boków głowy. Widać to wyraźnie na skali łysienia Norwood. Bazując na tej wiedzy, zaczęto próbować przenieść te silne włosy w miejsca, gdzie pacjenci już ich nie mają, czyli najczęściej przód głowy z zakolami i czubek głowy. I dlatego właśnie tył głowy i boki to tak zwana okolica dawcza, ponieważ „daje” włosy. To z tych okolic chirurg pobiera mieszki włosowe. Pierwsze transplantacje polegały na wycięciu owłosionego fragmentu skóry i wszyciu go w miejsce bez owłosienia. Bardziej naturalny wygląd uzyskano dopiero po wymyśleniu metody Strip. Najnowszą metodą, najmniej inwazyjną i niepozostawiającą widocznych śladów zabiegu, jest metoda przeszczepu włosów FUE. W tym przypadku pobiera się pojedyncze mieszki włosowe, bez użycia skalpela. Przeszczep włosów to metoda trwała odtwarzania owłosienia skóry głowy. Włosy, które są pobierane z tylnej części głowy oraz boków są bardziej odporne na wypadanie (zwróć uwagę, że osoby, które utraciły włosy, wciąż mają ich sporo z tyłu i na bokach głowy). Korzystając z tej wiedzy, możemy przenieść te „silne” i trwałe w okolice, które potrzebują zagęszczenia lub odtworzenia owłosienia. Metoda FUE nie wymaga skalpela ani szycia skóry, dzięki czemu nie ma żadnych widocznych śladów przebytego zabiegu uzupełniania włosów u mężczyzn. Mieszki są pobierane jeden po drugim narzędziem o średnicy 0.8 – 1.0mm. Taki zabieg jest praco- i czasochłonny, ale jednocześnie mniej inwazyjny niż zabieg FUT (strip), co pozwala ograniczyć ilość ewentualnych powikłania, skrócić czas rekonwalescencji, a powtórzyć go można już po 6 miesiącach od ostatniego zabiegu. Jeżeli interesuje Cię przeszczep włosów FUE we Wrocławiu lub Warszawie, to prosimy o zapoznanie się z naszą ofertą. Aby uzyskać więcej informacji na temat tych zabiegów, prosimy o kontakt.

OCZEKIWANIA

Większość pacjentów decydujących się na obniżenie linii włosów w Polsce to mężczyźni chcący poprawić swój wygląd, a co za tym idzie – samopoczucie. Ustalenie oczekiwań na samym początku leży w interesie zarówno pacjenta, jak i lekarza. Ułatwia wybór odpowiedniej metody chirurgicznej oraz satysfakcjonującej dystrybucji pobranych mieszków. Podstawowe przyczyny, dla których pacjenci decydują się na zabieg przeszczepu włosów to poczucie przedwczesnego starzenia się z powodu utraty owłosienia oraz obniżenie poczucia własnej wartości. Wielu mężczyzn nie przyznaje się, że łysienie stanowi dla nich problem i jest przyczyną negatywnych emocji. Ma to jednak wpływ na ich samoocenę, sposób postrzegania siebie w społeczeństwie, wśród przyjaciół, rodziny i rówieśników. Przedwczesna utrata włosów może być szczególnie dotkliwa dla osób, które czują się młode duchem, co w konsekwencji prowadzi do poczucia niezgodności wyglądu z samopoczuciem. Inna grupa mężczyzn ma poczucie, że brak włosów zaczyna ich definiować. Dlatego wiele osób decyduje się na popularny zabieg przeszczepu włosów. Pacjent wraz z lekarzem muszą wspólnie wybrać odpowiednią metodę zabiegu, spełniającą oczekiwania pacjenta oraz dającą możliwość lekarzowi do spełnienia tychże oczekiwań. Pacjentom, którzy mają nierealne oczekiwania co do zabiegu, należy przedstawić rzeczywiste, realne możliwości zagęszczenia włosów. Możliwości są u mężczyzn ograniczone najczęściej przez jakość okolicy, z której włosy są pobierane. Jeżeli, dla przykładu, okolica ta również jest przerzedzona, to niemożliwym będzie odtworzenie gęstego owłosienia skóry głowy. Lekarz przeprowadzający zabieg, ograniczony jest potencjałem okolicy dawczej pacjenta.

Każdy przypadek jest indywidualny i cena zależy od rezultatu, jaki chcemy osiągnąć, a ten zależy od rodzaju włosów, grubości i ilości w mieszku. Dlatego najlepszym sposobem na wstępną wycenę zabiegu jest wypełnienie formularza konsultacji online i przesłanie zdjęć tyłu głowy, obu boków oraz okolicy, która wymaga rekonstrukcji owłosienia. Zdjęcia powinny być wykonane w dobrym oświetleniu, wyraźne.   ORIENTACYJNE CENY:

  • zakola (w zależności od rozległości zabiegu) 7.900-12.900 PLN,
  • przód głowy z odtworzeniem linii włosów 16.900-22.900 PLN,
  • czubek głowy 12.900-22.900 PLN.

Czynniki wpływające na planowanie zabiegu oraz jego efekt

Wiek pacjenta

Męski typ łysienia jest procesem postępującym. Inaczej planuje się zabiegi osób młodych, u których należy brać pod uwagę możliwość postępującej utraty włosów, a inaczej u osób po 50 roku życia, u których bardzo często utrata owłosienia jest ustabilizowana na określonym poziomie.

Typ łysienia

Należy wziąć pod uwagę ewolucję utraty włosów u mężczyzn i możliwą konieczność kolejnego uzupełnienia włosów.

Przypadki łysienia w rodzinie

Rodzaj łysienia w najbliższej rodzinie może dać ogólny obraz możliwych scenariuszy.

Rodzaj włosów

Grubość, kolor czy rodzaj również trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania zabiegów zagęszczania i przeszczepu włosów. Np. grube i lekko kręcone włosy dają efekt lepszego krycia.

Przebyte zabiegi

Zabiegi typu „strip”, czyli wycięcie kawałka skóry z tyłu głowy znacznie ogranicza możliwości pobrania dużej ilości pojedynczych mieszków.

Kwestie finansowe

Dla niektórych pacjentów kwestia kosztu zabiegu jest sprawą drugorzędną. Większość jednak szuka dobrego rozwiązania w rozsądnej, niewygórowanej sztucznie cenie.

FINANCIAL CONCERNS

Patients must be aware of all the costs that will be incurred for their treatment before committing themselves to the procedure.

Przebieg zabiegu

ETAP I
KONSULTACJA MEDYCZNA

Na samym początku należy ustalić przyczynę wypadania włosów i ocenić ryzyko postępu procesu. Inaczej dobiera się metody leczenia dla osób bardzo młodych (18+), inaczej dla osób po trzydziestym roku życia. Konsultacji można dokonać w gabinetach w Tychach, Wrocławiu, Warszawie, a nawet w Clinique De Chirurgie Estetique w Paryżu. Po wykluczeniu innych metod należy rozważyć przeszczep włosów i dobrać właściwą metodę. Wstępna konsultacja może odbyć się także za pośrednictwem internetu. To wygodna forma prywatnej konsultacji. Na podstawie przesłanych zdjęć wstępnie oceniam zakres potrzebnego zabiegu, jakość okolicy dawczej i orientacyjną cenę. Na zakończenie przesyłam propozycje kompleksowych rozwiązań dobranych do Twojego przypadku.

ETAP II
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Kiedy pacjent zdecyduje się na zabieg, kolejnym krokiem jest wizyta w klinice i dokładna ocena okolicy dawczej, zaproponowana zostaje ostateczna wersja rekonstrukcji owłosienia. Zbieram dokładny wywiad i uzupełniam historię medyczną. Zlecane są badania laboratoryjne krwi, wykonywana jest dokumentacja fotograficzna.

ETAP III
ZABIEG

Transplantacja jest rutynową procedurą wykonywaną w warunkach ambulatoryjnych. Metoda FUE pozwala od razu pobierać pojedyncze mikroprzeszczepy z okolicy dawczej. Asystenci grupują je w zależności od ilości włosów w 1 mikroprzeszczepie – zazwyczaj są to 1-4 włosów. Dowiedz się więcej w sekcji Metoda FUE.

ETAP IV
GOJENIE

Po zabiegu pacjent dostaje szczegółowe instrukcje pozabiegowe wraz z wypisem. Każdy punkt jest omawiany, aby nie pozostawiać wątpliwości. Do normalnej aktywności można wrócić następnego dnia, z wyjątkiem intensywnych ćwiczeń fizycznych, których należy unikać przez 2 tygodnie od dnia zabiegu.

Czego się spodziewać po przeszczepie włosów metodą FUE

Wielu pacjentów poddaje się zabiegowi przeszczepu FUE polegającemu na ekstrakcji pojedynczych meszków włosowych ze skóry. Mieszki usuwa się z obszaru dawczego i implantuje w łysiejące obszary po oczyszczeniu i zliczeniu pod mikroskopem.

Zdjęcie wykonane zaraz po zabiegu.

Czas

Czego się spodziewać

Co zrobić

Pierwsza noc

• Obszar dawczy i biorczy będą zaczerwienione. • Na obszarze dawczym widoczne będą małe czerwone dziurki w miejscach gdzie pobrano mieszki włosowe. Zagoją się w przeciągu 2-3 dni. • Ból po zabiegu FUE jest bardzo rzadki. Jeśli występuje, zwykle pomagają łagodne środki przeciwbólowe.

• Nie dotykaj obszaru biorczego pierwszej nocy. • Należy spać z małą uformowaną poduszką by nie dotykała ona miejsca, gdzie wszczepione zostały mieszki włosowe. • W wieczór po zabiegu unikaj spożywania alkoholu. Może dojść do interakcji z przepisanymi lekami lub tymi zażytymi podczas zabiegu.

Dzień 1

• Zaczerwienienie lub różowe przebarwienia w obszarze biorczym i dawczym zaczną blednąć. Na skórze głowy będzie trochę strupków, które odpadną w przeciągu 5 dni..

Nie dotykaj przeszczepionych mieszków włosowych.

Dni 2-4

• Lekkie zasinienie lub różowe przebarwienia i strupki mogą nadal być widoczne w obszarze przeszczepu i obszarze dawczym. Zbledną one stopniowe w pierwszym tygodniu po zabiegu. • Opuchlizna na czole i w okolicach oczu pojawia się w 2 lub 3 dniu po zabiegu, osiąga maksymalne natężenie w 4-tym dniu, po czym stopniowo znika. Zwykle podajemy leki w celu zmniejszenia obrzęku.

• Unikaj dotykania, drapania i pocierania przeszczepionych mieszków. Będą one mocniejsze po 4 dniach i wtedy nie będzie można ich wyciągnąć ze skóry przez przypadkowy dotyk. • Unikaj długotrwałego narażenia na działanie słońca. Oparzenie słoneczne może wpłynąć na pigmentację skóry i może także uszkodzić przeszczepione włosy.

Dni 5-7

• Obszar biorczy: Mieszki już zrosły się ze skórą na tyle mocno, że nie można ich usunąć przez potarcie lub pociągnięcie. Jeśli nadal masz strupki, to możesz teraz umyć głowę mocniej pocierając, by je usunąć. • Obszar dawczy: 7-go dnia większość pacjentów nie ma już żadnych śladów po zabiegu w obszarze dawczym. • Swędzenie: Nieznaczne swędzenie i delikatne pieczenie na tym etapie jest oznaką gojenia.

• Możesz pozostawić szampon dłużej na przeszczepionych mieszkach (2 do 5 minut), by strupki stały się bardziej miękkie i zmyły się w przeciągu 5 dni. • Nawilżenie skóry głowy pomoże uporać się ze swędzeniem.

Tygodnie 2-4

• Meszki włosowe wchodzą w fazę spoczynku i zaczynają gubić łodygi włosów. • Niektórzy pacjenci mogą zauważyć zmiany podobne do krost w obszarze dawczym i biorczym. Zwykle znikają bez żadnych interwencji.

• Nie panikuj jeśli zaczniesz gubić przeszczepione włosy. Nadal myj włosy tak, jak przedtem. Możesz obciąć włosy na dowolną fryzurę. • Unikaj narażenia na promienie słoneczne.

Miesiące 2-4

• Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć. Cienkie i rzadkie włosy w przeciągu najbliższych miesięcy staną się coraz dłuższe i grubsze. • Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć przerzedzania istniejących włosów, co nazywamy utratą szokową - potem wszystko wróci do normy.

• Traktuj skórę głowy i włosy normalnie. Myj jak zwykle. • Unikaj dłuższego narażenia na działanie promieni słonecznych.

Miesiące 4-6

• Nowo wyrośnięte włosy stają się coraz bardziej widoczne, dłuższe i grubsze. • Umawiamy pacjentów na wizytę po 6 miesiącach po zabiegu, gdy większość nowych włosów powinna już wyrosnąć.

• Jeśli wychodzisz na słońce użyj nakrycia głowy. Jeśli nie możesz założyć czapki, użyj kremu z filtrem SPF 30 lub wyższym przez kilka miesięcy po zabiegu.

Miesiące 6-12

• Przeszczepione włosy nadal rosną i stają się gęstsze i dłuższe, więc możesz uczesać je w dowolny sposób.

• Mogą zacząć być widoczne zmiany w teksturze włosów; nowe włosy stają się grube, a następnie zaczynają rosnąć normalne włosy.

Miesiące 12-18

• Widać ostateczny efekt przeszczepu włosów.

• Gratulujemy zmiany na całe życie. Ciesz się swoimi nowymi włosami!

FUE FAQ

Pacjenci zainteresowani przeszczepem włosów maja wiele pytań, zaczynających się od tego, czym FUE jest, jak wygląda zabieg i jak długo utrzymują się rezultaty. Przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań na temat FUE i mamy nadzieję, że pomogą Państwu objaśnić zabieg.

Jak działa FUE?

Mieszki włosowe są wyciągane jeden po drugim. FUE można wykonywać metodą ręczną lub automatyczną w zależności od przypadku. Metoda ekstrakcji różni się w zależności od typu włosów, kąta pod jakim rosną, głębokości mieszka itp.

Jakie są wady i zalety FUE

Niektóre z zalet FUE to: Znacząco mniejszy dyskomfort po zabiegu. Brak linijnych blizn po ranach chirurgicznych, jak w przypadku metody FUT czyli "strip". Szybkie gojenie. Ekstrakcja włosów z gęstych obszarów dawczych i redystrybucja tych włosów na obszary łysiejące pozwala również zminimalizować kontrast między obszarami dawczym a łysiejącym. Realokacja pozwala na równiejszą dystrybucję włosów, co zmniejsza widoczność łysienia. Niektóre z wad FUE to: FUE jest ograniczone liczbą mieszków, które można pobrać podczas 1 dnia. W niektórych przypadkach można zaplanować 2-dniową mega sesję.

Czy po FUE zostają blizny?

Metoda pojedynczego pobierania mieszków pozwala na zebranie ich bez pozostawienia liniowych blizn na skórze głowy. Bezpośrednio po zabiegu będą małe ranki w obszarze, z którego usuwano mieszki włosowe. Po około 3 do 5 dni ranki te zagoją się i w następnym tygodniu trudno będzie dostrzec skąd pobrano mieszki.

Kto jest idealnym kandydatem na FUE?

Ponieważ FUE nie pozostawia liniowych blizn, jest znakomitą opcją dla pacjentów, którzy chcą nosić krótkie fryzury. FUE nie wymaga wycięcia całego pasa skóry głowy, co sprawia, że jest to preferowana metoda dla pacjentów o małych obszarach dawczych i mających napiętą skórę na głowie. Pacjenci z bliznami po wcześniejszych zabiegach FUT mogą również ukryć te blizny dzięki wszczepieniu mieszków bezpośrednio w bliznę. FUE jest idealne dla osób, które muszą szybko wrócić do pracy po zabiegu.

Ile kosztuje FUE?

Każdy przypadek jest inny, a koszt zabiegu zależy od wieli czynników takich jak liczba przeszczepów i ostateczny wynik, jaki pacjent chce uzyskać. Przeszczep włosów FUE może również się różnić w zależności od użytej techniki. Pacjenci powinni umówić się na wizytę w celu ustalenia ostatecznej ceny. Istnieje możliwość płatności ratalnej (więcej na www.MediRaty.pl)

Czy muszę specjalnie przygotować się przed zabiegiem?

Tak, jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Nie należy spożywać alkoholu, kawy i pewnych leków na kilka dni przed zabiegiem. Wszystkie informacje są przekazywane przed planowanym zabiegiem.

Ile czasu potrzebuję, by dojść do siebie po FUE?

Większość pacjentów rezerwuje sobie 2-7 dni na rekonwalescencję po zabiegu. Małe ranki po FUE goją się w przeciągu 3-6 dni, lecz zależy to od predyspozycji każdej osoby. Czy chcesz się dowiedzieć więcej, o tym, czego należy się spodziewać po zabiegu FUE? Odwiedź stronę Po przeszczepie.

How long do FUE results last?

FUE results last for a lifetime on condition that follicles have been carefully selected. Moreover, hormonal changes should not have any influence on transplant results. With age some patients may observe some thinning in donor areas. In such cases, the transplanted hair will be submitted to the same phenomenon. However, this does not happen for all the patients.

Does FUE results look natural?

If the procedure is performed by an experienced and qualified physician, the result should look so natural that others won't notice that the hair has been transplanted. See our latest before and after photos for transplants made to our patients.

Will the new hair grow straight away?

Just after the transplant the hair will look like a couple-of-days growth. The transplanted hair may grow gradually and when they enter the telogen phase you will probably lose them. However, the transplanted hair will grow again once their reach growth phase. As soon as they reach the growth phase, i.e. anagen, they will keep growing normally.

When will final results be visible?

When the transplanted hair enters the anagen phase after 3-4 months new, thin hair will start growing. In the following months, hair will grow longer and thicker. Within 10 to 12 months thicker hair should be visible and final result is visible in about 12 months after FUE. Please note, that each person recovers in a different tempo and results might differ depending on patient.

Will I need another FUE transplant?

With age patients may reach higher balding degrees on Norwood scale and lose more of their native hair. In such a case patients often return for another transplant to cover the new balding area. Previously transplanted hair is permanent and you will not lose it.

Masz pytania?

Zapraszamy do skorzystania
z darmowej konsultacji on-line!

Rozpocznij konsultację