Odstające uszy bywają źródłem kompleksów i braku pewności siebie. Często stanowią powód wyśmiewania, a nawet szykan ze strony rówieśników. I choć nie mamy wpływu na to, czy urodzimy się z odstającymi uszami, możemy nadać im pożądane położenie. Sprawdź, czym jest otoplastyka i dlaczego warto zdecydować się na zabieg korekcji odstających uszu.  

Problem odstających uszu – skąd się bierze?

Problem odstających uszu dotyczy około 5% społeczeństwa. Ma on podłoże genetyczne, a wada kształtuje się już w okresie prenatalnym. Za jej powstanie odpowiada wadliwa grobelka, czyli część, która ogranicza od tyłu muszlę ucha. 

Poza tym odstające uszy mogą być wynikiem źle wykształconego obrąbka ucha lub nieprawidłowo zbudowanej małżowiny. Ponadto odstawanie uszu może być spowodowane tym, że rosną one szybciej niż głowa.   

Wrażenie, że uszy są odstające, często bywa odczuciem subiektywnym. Dlatego w chirurgii plastycznej przyjęło się, że z odstającymi uszami mamy do czynienia, gdy tzw. kąt czaszkowo-małżowinowy jest większy niż 30 stopni. I choć nie ma to negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne, wiele osób decyduje się na zabieg korekcji odstających uszu ze względów estetycznych. 

Czym jest otoplastyka?

Zabieg korekcji odstających uszu1 nazywany jest otoplastyką. Polega on na poprawie ułożenia uszu, dzięki czemu przylegają one naturalnie do głowy. 

Nie ma jednej uniwersalnej techniki wykonywania otoplastyki, tak jak nie ma dwóch takich samych przypadków odstających uszu. Z tego względu lekarz dopasowuje metodę i przebieg operacji do rodzaju wady i potrzeb danego pacjenta. 

Korekcję odstających uszu przeprowadza się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zaleca się jednak, aby otoplastykę wykonywać po okresie intensywnego wzrostu ucha. Z tego względu przyjmuje się, że najwcześniej zabieg można wykonać u dziecka, które ukończyło 6. rok życia. Zdarza się jednak, że lekarze sugerują, aby wstrzymać się z operacją do momentu, aż dziecko ukończy 10 lat. 

W każdym razie o tym, kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg, decyduje lekarz podczas wstępnej konsultacji. Najważniejsze jest to, że z korekcją odstających uszu nie trzeba czekać, aż dziecko dorośnie. Zabieg nie wiąże się z dużym ryzykiem, nie wymaga długiej rekonwalescencji czy hospitalizacji. Wprost przeciwnie. Jeszcze tego samego dnia po zabiegu małego pacjenta można zabrać do domu, dzięki czemu operacja jest mniej stresująca.  

Dlaczego warto zdecydować się na korekcję odstających uszu?

Otoplastyka wykonywana jest z powodów estetycznych. Odstające uszy to częsty powód kompleksów czy szykan ze strony rówieśników. Natomiast operacja sprawi, że uszy będą naturalnie przylegały do głowy i nie będą rzucały się w oczy. 

Korekcja odstających uszu to tak naprawdę kilka różnych technik, które dobierane są pod danego pacjenta. Dzięki temu operacja jest niejako szyta na miarę, a lekarz jest w stanie skorygować uszy bez względu na stopnień i powód ich odstawania.  

Co ważne, otoplastyka sama w sobie nie jest skomplikowaną operacją. Czas jej trwania to około 2 godziny, a przy jednej sesji zabiegowej operowane są od razu oba uszy. Dodajmy, że zabieg przeważnie wykonuje się w pełnym znieczuleniu. Jednak w przypadku dorosłych można przeprowadzić otoplastykę w znieczuleniu miejscowym. 

Rezultaty korekcji odstających uszu widoczne są od razu, a do tego są trwałe. Rekonwalescencja po zabiegu również nie zajmuje wiele czasu – szwy zdejmowane są zazwyczaj po 12-14 dniach od operacji. Po tym czasie pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności. Wprawdzie przez kilka miesięcy po operacji należy spać w specjalnej opasce uciskowej, ale w żaden sposób nie wpływa to na komfort życia. Dodajmy, że zabieg nie wymaga hospitalizacji, a po jego przeprowadzeniu pacjent może wrócić do domu. 

Warto także podkreślić, że w przypadku prawidłowo przeprowadzonej otoplastyki ryzyko groźnych powikłań jest niewielkie. Należy się jednak nastawić, że bezpośrednio po operacji rany mogą lekko krwawić. Poza tym może pojawić się obrzęk, krwiak i ból czy swędzenie w operowanej okolicy. Jednak tego typu objawy powinny szybko zniknąć. W niektórych przypadkach w operowanym miejscu mogą wystąpić zaburzenia czucia, ale zazwyczaj mają one charakter przemijający. 

Otoplastyka to jedyny skuteczny sposób korygowania odstających uszu. Efekty zabiegu są natychmiastowe i zauważalne, co daje pacjentom satysfakcję z nowego wyglądu. Jeśli zastanawiasz się, czy otoplastyka jest dla ciebie lub twojego dziecka, już dziś umów się na konsultację z naszym lekarzem specjalistą. Odpowie on na twoje pytania i wątpliwości, a także pomoże ci podjąć decyzję o przeprowadzeniu, rezygnacji lub odłożeniu zabiegu na przyszłość. 

SPRAWDŹ TAKŻE:

Modelowanie ust kwasem hialuronowym
Kiedy zrobić plastykę powiek?