Biostymulatory tkankowe to preparaty wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej, które w ostatnim czasie zdobyły dużą popularność. Zabiegi z użyciem biostymulatorów mają na celu przede wszystkim odbudowę struktury skóry i tkanki podskórnej, poprzez stymulację jej komórek do produkcji kolagenu i elastyny. Po aplikacji dają bardzo naturalne efekty odżywienia, poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry. Iniekcja tych preparatów ma za zadanie przede wszystkim przywrócić skórze utracone przez lata właściwości. Z uwagi na duże zainteresowanie zabiegami z użyciem tego rodzaju substancji, na rynku wciąż pojawiają się nowe preparaty. Zabiegi biostymulatorami tkankowymi można wykonać na twarz bądź inną okolicę, np. szyję, dekolt, dłonie lub ramiona. Świetnie sprawdzą się w miejscach, w których chcielibyśmy uzyskać naturalny lifting skóry. W dzisiejszym artykule opiszemy, na czym dokładnie polegają zabiegi z użyciem biostymulatorów tkankowych, dla kogo są przeznaczone oraz jakie są główne efekty leczenia.

Czym są biostymulatory tkankowe?

Za niezwykle skuteczne rezultaty, jakie dają biostymulatory odpowiada przede wszystkim precyzyjnie opracowana formuła każdego z nich. Poszczególne składniki dobierane są przede wszystkim pod kątem nawilżenia i ujędrnienia skóry, a także uruchomienia komórkowych mechanizmów naprawczych, walki z wolnymi rodnikami oraz własnej syntezy kolagenu. To właśnie dlatego efekty, jakie możemy osiągnąć za pomocą tych preparatów prezentują się tak naturalnie. Sama technika wykonywania zabiegów z użyciem biostymulatorów jest znana od lat i powszechnie stosowana w licznych zabiegach medycyny estetycznej. Polega na podaniu tych składników przy pomocy cienkiej igły punktowo do skóry właściwej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku mezoterapii. Dzięki temu preparat dostaje się wprost do miejsca docelowego, z pominięciem bariery naskórka, która mogłaby zatrzymać duże cząsteczki aktywnej formuły. Jest to metoda małoinwazyjna i dająca spektakularne efekty odmłodzenia. 

Biostymulatory tkankowe a substancje aktywne

Istnieje wiele rodzajów substancji aktywnych, które lekarze wykorzystują podczas zabiegów z użyciem biostymulatorów. W zależności od stanu skóry, wieku, trybu życia oraz predyspozycji i oczekiwań konkretnego pacjenta, specjalista dobiera odpowiedni preparat stymulujący. Dzielą się one na grupy, które są stworzone na bazie danej substancji aktywnej:

 1. Kwas hialuronowy nieusieciowany – w odróżnieniu od wielu innych zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, biostymulator nie jest wypełniaczem, zatem nie powiększa on objętości twarzy. Kwas hialuronowy nieusieciowany zatrzymuje się w macierzy międzykomórkowej mocno naciągając wodę, co stymuluje fibroblasty do tworzenia własnego kwasu hialuronowego. Właśnie dlatego zabiegi z użyciem tej substancji posiadają tak silne właściwości nawilżające i odżywiające.
 2. Aminokwasy – są związkami organicznymi czyli takimi, które pochodzą od żywych organizmów. Dzielą się na białkowe i niebiałkowe. Podawane w biostymulatorach stymulują przede wszystkim wytwarzanie elastyny, co sprzyja zwiększeniu jędrności skóry. Najpopularniejsze aminokwasy stosowane w biostymulatorach to przede wszystkim glicyna, prolina, walina oraz lizyna. 
 3. Hydroksyapatyt wapnia – to substancja, bez której nasz układ kostny nie mógłby istnieć. W medycynie estetycznej używa się go do wypełniania fałd skóry, zmniejszenia widoczności blizn, zwiększenia objętości tkanek miękkich, wypełnienia bruzdy nosowo-wargowej, podnoszenia kącików ust oraz likwidacji linii marionetek. Najczęściej występuje w postaci żelu.
 4. Kolagen – To białko, które znajduje się w naszej macierzy pozakomórkowej. Używany w ramach zabiegów medycyny estetycznej, stopniowo redukuje oznaki starzenia. Obecnie możemy wyróżnić 28 rodzajów kolagenu. Służy on do utrzymania struktury oraz funkcjonowania tkanek.

Biostymulatory tkankowe a tradycyjne ampułki do mezoterapii igłowej

Główną różnicą pomiędzy biostymulatorami a ampułkami do mezoterapii są efekty działania oraz sposób, w jaki podawana jest substancja. W przypadku mezoterapii igłowej preparaty podawane są płytko, do powierzchniowych warstw skóry. Głównym zadaniem tego zabiegu jest wypełnienie braków danej substancji, np. witaminy C. Natomiast w przypadku biostymulatorów, wprowadzony preparat ma za zadanie pobudzić tkanki do naturalnej regeneracji, czyli do naturalnego wytwarzania kolagenu, elastyny lub kwasu hialuronowego. Metoda iniekcji biostymulatorów nie wypełnia tego, czego brakuje nam w górnych warstwach skóry, czyli witamin aminokwasów lub peptydów. 

Biostymulatory tkankowe – wskazania do zabiegu

Podobnie, jak w przypadku tradycyjnej mezoterapii igłowej, istnieje sporo wskazań do zabiegu z użyciem biostymulatorów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które dobierane są do potrzeb skóry konkretnego pacjenta. Główne wskazania do zabiegu z użyciem biostymulatorów tkankowych to:

 • wiotkość, brak jędrności i sprężystości skóry
 • utrata owalu twarzy, “chomiki”
 • zmarszczki i bruzdy
 • chęć wysmuklenia, wyostrzenia konturów twarzy
 • niedotlenienie skóry
 • odwodnienie skóry
 • blizny i rozstępy
 • sińce i worki pod oczami
 • pojawienie się innych oznak starzenia 

Biostymulatory tkankowe – zalecenia przed zabiegiem

Przed planowanym zabiegiem należy zastosować się do następujących zaleceń:

 • nie należy spożywać alkoholu przynajmniej 24 godziny przed zabiegiem
 • na tydzień przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew i leków z grupy NLPZ
 • na tydzień przed zabiegiem nie należy korzystać z kąpieli słonecznych ani solarium
 • w dniu zabiegu nie należy korzystać z sauny, basenu ani gorących kąpieli

Biostymulatory tkankowe – zalecenia po zabiegu

Po planowanym zabiegu należy zastosować się do następujących zaleceń:

 • nie należy nakładać makijażu minimum 12 godzin
 • nie zaleca się korzystania z sauny, solarium, kąpieli słonecznych i innych rozgrzewających zabiegów przez co najmniej 7 dni
 • nie zaleca się korzystania z basenów przez co najmniej 7 dni
 • przez minimum dobę po zabiegu nie należy spożywać alkoholu
 • do pielęgnacji skóry przez co najmniej 14 dni należy używać łagodzących nawilżających kosmetyków (najlepiej poleconych przez lekarza wykonującego zabieg) oraz kremów z wysokim filtrem SPF
 • przez minimum 14 dni nie zaleca się wykonywania innych zabiegów, takich jak m.in. peelingi chemiczne, kwasy, laseroterapia, mikrodermabrazja, itp.

Główne efekty zabiegu z użyciem biostymulatorów tkankowych

Główne efekty zabiegu z użyciem biostymulatorów tkankowych to wyraźne odmłodzenie, zagęszczenie i ujędrnienie skóry. Utrzymują się one średnio przez pół roku aż do kilkunastu miesięcy po wykonaniu zabiegu. Czas ten jest zależny od rodzaju zastosowanego preparatu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zabieg z użyciem biostymulatorów tkankowych należy powtórzyć co najmniej od 2 do 4 razy, w zależności od rodzaju zastosowanej formuły. Przerwa między zabiegami zazwyczaj trwa minimum 2 tygodnie. Jeśli efekt spełnia nasze oczekiwania już po jednym zabiegu, celem kolejnych jest utrwalenie go.