Mezoterapia igłowa to zabieg, który w ostatnich latach zyskał dużą popularność. Ze względu na jego wysoką skuteczność, niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, krótki czas rekonwalescencji, a także szerokie zastosowanie, znajduje się w ofercie prawie każdej kliniki medycyny estetycznej. W dzisiejszym artykule opowiemy, na czym dokładnie polega ten zabieg oraz jakie są wskazania do jego wykonania. Zapraszamy do lektury!

U kogo sprawdzi się mezoterapia igłowa?

To zabieg, który doskonale sprawdzi się u osób chcących poprawić ogólny wygląd swojej skóry. Mezoterapię igłową można przeprowadzać nie tylko na twarzy czy szyi, ale również na obszarach, w obrębie których może występować cellulit lub zwiotczenie skóry. Głównymi wskazaniami do zabiegu są m.in. przebarwienia, nierówny koloryt cery, zmiany potrądzikowe, zmarszczki, sińce i obrzęki pod oczami, zmęczona czy odwodniona skóra twarzy.  Wskazaniem do wykonania zabiegu jest także problem z nadmiernym wypadaniem włosów lub ogólne pogorszenie ich kondycji. Mezoterapia pomaga w zmniejszeniu ilości gromadzącej się w różnych miejscach tkanki tłuszczowej, na przykład w okolicach podbródka. Zabieg mogą wykonywać osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. 

Mezoterapia igłowa – przygotowanie do zabiegu

Zabieg mezoterapii igłowej nie wymaga szczególnych przygotowań. Można go wykonać niezależnie od pory roku. Istotne jest jednak to, by przed zabiegiem unikać korzystania z sauny bądź solarium. Największą skuteczność zapewniają serie zabiegów, których częstotliwość dopasowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz oczekiwanych rezultatów. Skuteczność zabiegu można jednak zaobserwować już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się nawilżona, dotleniona i wygładzona, odzyskuje jędrność i blask.

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Mezoterapia to sposób podania substancji do skóry. Dlatego ma ona wiele zastosowań, w zależności jakiego preparatu czy leku użyjemy. 

Mogą to być m.in:

  • kwas hialuronowy (nawilżenie skóry)
  • ekstrakt z wąkroty azjatyckiej (pobudza produkcję kolagenu)
  • krzemionka organiczna (regeneracja skóry i poprawa mikrokrążenia)
  • kofeina (lepsze ukrwienie skóry)
  • wyciąg z nostrzyka żółtego (poprawa krążenia limfatycznego)
  • dutasteryd (zahamowanie łysienia typu męskiego)
  • gotowe koktajle witaminowe (wzmacniające, odżywcze, redukujące tkankę tłuszczową itd.)
  • botox czyli toksyna botulinowa (wygładzenie zmarszczek, zahamowanie pocenia)

Większość lekarzy wykonujących zabieg ma swoje własne receptury i łączy różne składniki by osiągnąć pożądany efekt.

I wiele innych. Podczas zabiegu wykonuje się nakłucia cienką igłą, ale wyłącznie w powierzchownych warstwach skóry. Preparat dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta i wstrzykuje. Osoby bardziej wrażliwe na ból można znieczulić około 30 minut przed zabiegiem za pomocą specjalnego kremu. Dzięki temu zabieg mezoterapii igłowej, który sam w sobie jest mało bolesny, może być praktycznie nieodczuwalny. Nakłuwanie może trwać od 10 do 20 minut, w zależności od obszaru zabiegu. Po zabiegu mogą wystąpić delikatne zaczerwienienia, obrzęki i siniaczki, które zazwyczaj ustępują po 2-3 dniach. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać opalania obszaru poddanego zabiegowi oraz stosować preparaty ochronne z filtrem UV. Poza tym, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, a zwłaszcza nawilżaniu skóry.

Mezoterapia igłowa – efekty zabiegu

Zabieg mezoterapii igłowej zapewnia wszechstronne, nierzadko spektakularne rezultaty. Przede wszystkim, mezoterapia przyczynia się do produkcji nowych włókien kolagenowych. Ma to bardzo pozytywny wpływ na stan skóry i znacznie opóźnia jej starzenie. Skóra po mezoterapii będzie pozostawała napięta i jędrna. Ponadto, jeżeli dokucza nam nierównomierny, niezdrowy koloryt cery, mezoterapia igłowa będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu zabiegowi, cera stanie się gładka i pełna blasku. Po pierwszym zabiegu, skóra może zyskać lepszy wygląd niż przed nim, ale najbardziej zadowalające rezultaty pojawią się wtedy, gdy wykonamy ostatni zalecony przez lekarza zabieg mezoterapii.

Jednym ze wskazań do mezoterapii igłowej jest również nadmierne wypadanie włosów. Wówczas zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy przy użyciu specjalnego pistoletu lub strzykawki. Odpowiednie substancje lecznicze wstrzykuje się w skórę głowy w taki sposób, żeby wzmocniły cebulki i odżywiły włosy. Wykonana w ten sposób mezoterapia skóry głowy powstrzymuje proces wypadania włosów. Dzięki dobrze dobranemu koktajlowi substancji aktywnych, cebulki włosowe stają się silniejsze. Włosy stają się grubsze i bardziej sprężyste.

Mezoterapia igłowa – przeciwwskazania i skutki uboczne

Niestety, pomimo dużej skuteczności mezoterapii igłowej, nie każdy może się jej poddać. Podobnie, jak w przypadku każdego innego zabiegu medycyny estetycznej, istnieją konkretne przeciwwskazania do wykonania mezoterapii igłowej. Należą do nich przede wszystkim:

  • uczulenie na konkretny składnik koktajlu
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • zaawansowana cukrzyca
  • choroby nowotworowe
  • aktywne infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe skóry
  • aktywny i silny trądzik
  • aktywna opryszczka

Na szczęście, niektóre z nich mają charakter przemijający, dzięki czemu po wyeliminowaniu tych czynników poddanie się zabiegowi mezoterapii igłowej będzie możliwe. Jednakże, zawsze przed wykonaniem zabiegu należy skorzystać z profesjonalnej konsultacji medycznej i poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach i suplementach – również tych, które przyjmujemy bez recepty. 

Skutki uboczne w przypadku mezoterapii igłowej nie są szczególnie uciążliwe. Po zabiegu może pojawić się miejscowe, delikatne zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Wiele zależy od tego, jaki obszar skóry poddajemy zabiegowi. Jeżeli będziemy delikatnie traktować i odpowiednio nawilżać skórę po zabiegu, wszystko powinno być w porządku.